Prezent na ślub cywilny – wszystko, co warto wiedzieć

Ślub to wyjątkowa chwila dla każdej pary – także wtedy, gdy zakochani zdecydowali się na skromną uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego. Składaniu przysięgi małżeńskiej towarzyszy podniosła atmosfera: ślubując sobie miłość, młodzi wstępują na nową, wspólną drogę życia. W dniu ślubu bliscy życzą im nieprzemijającego uczucia oraz powodzenia w realizacji wszystkich wspólnych planów. Wybierając się na ślub cywilny, także ten bez wesela, warto pamiętać o upominku dla pary młodej. Jaki prezent na ślub cywilny wybrać?

Jaki prezent na ślub cywilny warto kupić?

prezent na ślub cywilny bez wesela

Ślub cywilny to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Niektórzy decydują się na małą, skromną uroczystość, odkładając w czasie ślub kościelny i huczne wesele, inni świadomie rezygnują z uroczystości religijnej i organizują najpierw uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego, a potem tradycyjne przyjęcie weselne. Goście bywają zagubieni, zastanawiając się nad prezentem dla młodej pary: co podarować z okazji ślubu cywilnego? jak dopasować prezent do oprawy przyjęcia, by nie był ani zbyt skromny, ani przesadzony? Na odpowiedź, jaki prezent na ślub cywilny, nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od okoliczności oraz od preferencji młodej pary.

Jeśli po ślubie w urzędzie odbywa się klasyczne wesele, należy rozważyć tę samą listę prezentów, którą podarowaliby bliskiej parze młodej, gdyby ta organizowała ślub kościelny – sama impreza ma zwykle podobny charakter, z tą różnicą, że nie poprzedza jej ceremonia w kościele. Dobrym pomysłem może być inspirująca wycieczka zagraniczna albo voucher na wspólny weekend w spa. Popularnością cieszą się również nietypowe atrakcje jak lot balonem, lot paralotnią, spływ kajakowy albo sok na bungee – te niezapomniane chwile zakochani zapamiętają na długo. To świetny pomysł na prezent dla aktywnych, lubiących nowe wyzwania, zwłaszcza jeśli wcześniej wspominali, że marzą im się tego typu zajęcia.

Jeśli młoda para jest w trakcie urządzania wspólnego mieszkania, warto rozważyć elementy wyposażenia, jak chociażby sprzęt AGD – np. wymarzony ekspres ciśnieniowy czy samosprzątający odkurzacz – albo elegancką zastawę czy dobrej jakości tekstylia. Wiele osób stawia także na designerskie dodatki wnętrzarskie albo sztukę. Obawiając się, że nie sprosta się oczekiwaniom młodej pary, zamiast konkretnego produktu można podarować w prezencie bon do sklepu – młodzi sami wybiorą wtedy akcesoria, które najbardziej im odpowiadają.
Niezależnie od charakteru uroczystości: religijna czy świecka, niektóre pary delikatnie sugerują w zaproszeniu czy rozmowie, że zamiast prezentu rzeczowego wolałyby gotówkę – tę najlepiej włożyć do koperty z ładną, dopasowaną do okazji kartką z życzeniami od serca.

Prezent na ślub cywilny bez wesela

prezent na ślub cywilny

A co jeśli para zdecydowała się wyłącznie na skromną ceremonię w Urzędzie? I w tych okolicznościach warto nie rezygnować z prezentu – nawet drobny upominek wywoła radość i podkreśli doniosłość chwili. Kartka z gratulacjami i ładnie opakowany drobiazg będą świadczyć o serdeczności wobec nowo poślubionych i z pewnością zostaną przez nich docenione.

Prezent na ślub weselny bez wesela nie musi być ani drogi, ani okazały. Tak naprawdę liczy się gest i pomysł. Warto zastanowić się na upodobaniami młodej pary, zastanowić, jak lubi spędzać wspólnie czas, co mogłoby jej sprawić przyjemność. Być może to miłośnicy herbaty i ucieszą ich dwie eleganckie filiżanki i albo zabawne kubki z napisem mąż i żona czy jakimś oryginalnym hasłem? A może uwielbiają chodzić razem na koncerty i dobrym pomysłem będzie podarowanie im biletu na jakieś wydarzenie muzyczne? Kinomanom można wręczyć roczny karnet do kina, a miłośnikom podróży – voucher na weekendowy wyjazd albo podróżne akcesoria. Zapaleni czytelnicy będą szczęśliwi, jeśli przyjaciele obdarują ich książkowymi nowościami albo bonem do ulubionej księgarni. Świeżo upieczeni małżonkowie z pewnością ucieszą się także ze wspólnego masażu albo karnetu na wybrane usługi w spa. Ciekawym, pasującym do okazji prezentem będzie także zafundowanie młodej parze sesji fotograficznej, której efektem będą fotografie upamiętniające ten ważny, nawet przy bardzo skromnej oprawie, dzień, w którym rozpoczęli nowe, wspólne życie jako żona i mąż.

Jeśli uroczystość ma się odbyć w małym, kameralnym gronie, warto rozważyć wspólny prezent – zrzucając się, goście mogą podarować młodej parze np. mini podróż poślubną czy inny większy prezent, który mógłby być dużym obciążeniem finansowym dla jednej osoby.

Upominek na ślub cywilny – inne pomysły

jaki prezent na ślub cywilny

Co jeszcze można podarować z okazji ślubu cywilnego? Ogromną rolę odgrywa kreatywność – często najlepsze prezenty to takie, które będą jedyną w swoim rodzaju pamiątką z dnia ślubu. Niektóre z nich można wykonać samodzielnie niewielkim kosztem, zaskakując młodą parę i fundując jej niezapomniane wrażenia.

Jednym z wartych rozważenia pomysłów, jeśli para planuje skromną uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego, jest przygotowanie pamiątkowej księgi. Angażując do tego bliskich przyszłych nowożeńców, wystarczy zebrać najciekawsze zdjęcia zakochanych i ich przyjaciół, opatrzyć je wesołymi podpisami, przywołującymi wspomnienia. Warto także napisać coś od siebie, złożyć młodym życzenia, zostawić miejsce na ich zapiski. Księgę można potem uzupełnić o zdjęcia z uroczystości czy inne wpisy – w ten sposób powstanie jedyna w swoim rodzaju pamiątka, do której przyszłe małżeństwo będzie chętnie wracać przez lata.

Inne niedrogie, a jedyne w swoim rodzaju prezenty, to na przykład personalizowany plakat z motywem nowożeńców albo różnego rodzaju personalizowane gadżety dla świeżo poślubionych: poduszki opatrzone napisami mąż i żona, leżaki ogrodowe z imionami i śmiesznymi napisami, domowe akcesoria z grawerem nawiązującym do nowo zawartego związku małżeńskiego, a nawet skarpetki w wersji mąż i żona. Zaskoczenie, ale i radość, zwłaszcza u lubiących niespodzianki, ceniących poczucie humoru wywoła kartka okolicznościowa XXL albo zestaw balonów ze śmiesznymi nadrukami zaczepiony do butelki dobrego wina.

Sprawdź powiązane artykuły...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *