wedding planner

Wedding planner – kto to jest?

Wedding planner to osoba, która całkowicie w imieniu nowożeńców może zaplanować szczegóły ceremonii. Organizator ślubu posiada nie tylko wiedzę niezbędną do organizacji tego typu przedsięwzięcia, ale również (a może przede wszystkim) masę pomysłów oraz bazę godnych zaufania podwykonawców.

Konsultant ślubny – czym się zajmuje?

konsultantka ślubna

W spektrum działania takiej osoby znajduje się kompleksowe planowanie ślubów oraz następujących po nim wesel czy przyjęć weselnych. W ramach tego typu działalności, po konsultacji z narzeczonymi – organizator ślubu działa w ramach określonego budżetu i ewentualnych (z reguły dość ogólnych) wytycznych przyszłych państwa młodych.

Jednocześnie, co istotne, ostateczna decyzja zawsze należy do klientów – czyli właśnie narzeczonych. Choć to organizator ślubny załatwia wszelkie formalności, wyszukuje podwykonawców i planuje poszczególne elementy imprezy – nigdy nie robi tego bez konsultacji z osobami, które go zatrudniają. To bardzo istotne, bowiem całość działań jest nakierowana na zadowolenie narzeczonych i zaplanowanie ich wymarzonego dnia w każdym szczególe.

Organizatorzy wesel przechodzą specjalne kursy, które pomagają im zdobyć wiedzę niezbędną do prowadzenia tego typu działalności. Dzięki temu, para zatrudniająca wedding plannera może mieć pewność, że jest on odpowiednio przygotowany do tworzenia różnych planów wesel. Wiedza oraz doświadczenie często pozwalają również na doradzenie w kwestii doboru tematyki wesela czy wyglądu poszczególnych elementów dekoracyjnych.

Decydując się na współpracę z wedding plannerem trzeba mieć na uwadze, że tego typu usługi są kosztowne. Zarazem, są warte każdej złotówki, jaką wydamy na jego działania. Zasadniczo, pracę organizatora ślubnego można porównać do poczynań dekoratora wnętrz. Możemy co prawda podjąć się urządzania lokum we własnym zakresie, jednak nigdy nie osiągniemy takich efektów jak doświadczony organizator wesel. Ze względu na swoją wiedzę zdobytą na różnego rodzaju kursach czy szkoleniach, ale również bogate doświadczenie i często bujną wyobraźnię i wysoki poziom empatii – potrafi przerodzić najważniejszy dzień w życiu narzeczonych w najbardziej magiczne, niezapomniane święto dla wszystkich zgromadzonych.

Kto powinien skorzystać z usług organizatora wesela?

konsultant ślubny

Jak już wspomniano wyżej, konsultant ślubny to zazwyczaj dość znaczący wydatek, dlatego nie każdy będzie chciał skorzystać z jego usług. Jeśli planujesz wesele budżetowe i chcesz zaoszczędzić każdy grosz, a oprawa ma dla Ciebie drugorzędne znaczenie – lepiej zaplanuj uroczystość we własnym zakresie: to pozwoli na spore oszczędności.

Jeżeli jednak przyszłym państwu młodym marzy się niezapomniane doświadczenie, o którym będą mogli opowiadać swoim wnukom lub nawet prawnukom – powinni zdecydować się na współpracę z doświadczonym konsultantem ślubnym. Taka osoba, porozumiewając każdą decyzję z narzeczonymi, pomoże przejść bezboleśnie przez proces urządzania ślubu i wesela.

To idealne rozwiązanie dla osób, którym marzy się naprawdę niezwykły ślub, ale jednocześnie, w związku z natłokiem obowiązków, nie mogą sobie pozwolić na jego organizację we własnym zakresie. Samodzielny wybór dekoracji, zaproszeń, winietek, zespołu lub DJ-a, samej lokalizacji i wielu innych kwestii jest niezwykle pracochłonny, a połączenie w głowie tych wszystkich elementów w jedną, spójną całość – wymaga niezwykłej wyobraźni lub dużego doświadczenia oraz wiedzy. Warto w takiej sytuacji po prostu zatrudnić profesjonalną konsultantkę ślubną, która pomoże dobrać wszelkie elementy, a także podejmie się negocjacji z podwykonawcami w naszym imieniu. To znaczna oszczędność czasu, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad ogólnym przebiegiem całego procesu planowania.

W związku z ostatnim wskazanym argumentem w poprzednim akapicie, współpraca z profesjonalnym organizatorem wesel będzie również idealnym wyborem dla każdego, kto nie przepada za samodzielnym przeprowadzaniem ustaleń z innymi. Zdarza się to stosunkowo rzadko, jednak jeśli należysz do grona osób, które zamiast zamówić pizzę przez telefon wolą dokonać zamówienia internetowo, a nade wszystko nie znosisz konieczności rozmawiania z telemarketerami i ogólnie negocjacje osobiste ograniczasz do niezbędnego minimum – wedding planner to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Wreszcie, organizator wesel będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które co prawda mają dość czasu i lubią negocjować, jednak brakuje im koncepcji na zaplanowanie tego niezwykłego dnia. Również w takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty, który dzięki posiadanej wiedzy nie tylko wesprze w doborze sukni ślubnej, ale nawet dobierze winietki do spinki przyszłej panny młodej – jeśli zajdzie taka konieczność.

Dodatkowo – skorzystanie z usług konsultanta ślubnego jest również doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto po prostu nie czuje się na siłach zajmować wszystkimi ślubnymi kwestiami. Jeśli nie masz problemów w podejmowaniu negocjacji i masz swoją koncepcję na ślub, a także nie brakuje Ci czasu, ale mimo to nie wiesz nawet od czego zacząć i nie masz ochoty zajmować się wszystkimi formalnościami – wedding planner jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Z jego wsparciem zaplanujesz niezapomniany ślub oraz wesele, które będziesz wspominać z przyjemnością przez kolejne lata.

Zatem podsumowując, organizator ślubny może być dobrym rozwiązaniem dla dość szerokiego grona osób. Jeżeli tylko uważasz, że możesz skorzystać na takiej współpracy – dowiedz się poniżej, na co zwrócić uwagę, wybierając konsultanta/konsultantkę ślubną dla siebie.

Jak znaleźć dobrą konsultantkę ślubną?

organizator wesel

Przede wszystkim – znalezienie kogoś, kto przygotuje wesele wymaga czasu. Nie ma co decydować się na pierwszą z brzegu osobę – chyba że naprawdę przypadnie nam do gustu (choć nawet w takiej sytuacji zalecamy choćby wstępną rozmowę z kimś innym, aby zyskać pewność, że wybór jest dobry.

Jednak jak w ogóle rozpocząć poszukiwania? Warto wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednią frazę, która pozwoli na odnalezienie konsultantów ślubnych w naszej okolicy. Dzięki temu szybko zdobędziemy potencjalną bazę osób, które mogą podjąć z nami współpracę. Dość ciekawym i często polecanym pomysłem (nie tylko w branży ślubnej, ale ogółem) jest wysłanie e-maili do tych osób, które potencjalnie wzbudziły zainteresowanie. W ten sposób można szybko i dość łatwo przekonać się, kto odpisuje na maile, a kto nie. Gdy już na samym starcie współpraca nie do końca się układa (właśnie przez utrudniony kontakt) – być może warto poszukać kogoś innego. Planowanie ślubu to współpraca na wiele miesięcy i często może okazać się, że znalezienie odpowiadającej wszystkim godziny na rozmowę jest niemożliwe – a w takiej sytuacji konieczny jest dobry kontakt mailowy lub za pośrednictwem dowolnie wybranego komunikatora. Jeżeli już na starcie, przy początkowych pytaniach, musisz oczekiwać na odpowiedź po kilka lub kilkanaście dni (lub wiadomość zwrotna nie dociera do Ciebie w ogóle) – lepiej zainteresuj się współpracą z kimś innym.

Gdy już uda Ci się dokonać wstępnej selekcji na podstawie tego, kto udzielił Ci odpowiedzi na pytanie mailowe (może ono dotyczyć dowolnie wybranej, nurtującej Cię kwestii – choćby dostępności konkretnego wedding plannera do podjęcia współpracy już w tej chwili) – przejdź do dokładniejszego zapoznawania się z wybranymi kandydatami. Każdy organizator wesel wie, jakie informacje powinien przedstawić na wstępie i co Cię interesuje. Z pewnością opowie Ci o metodach swojej pracy, a także swoich kwalifikacjach. Sprawdź, czy wszystko to odpowiada Twoim potrzebom, a jeśli nie – zasygnalizuj to. Być może pewne kwestie da się zmodyfikować?

Nie zapominaj również o sprawdzeniu dostępnych w internecie opinii na temat danego konsultanta ślubnego. Sieć to bardzo potężne narzędzie i umożliwia zdobycie wielu informacji. O ile warto podejść do nich bez dawki silnych emocji – mimo wszystko zdecydowanie warto się zapoznać z opiniami. Oczywiście, może się zdarzyć sytuacja, że niezadowolony klient przesadził w swojej wypowiedzi lub że konkurencja próbuje zmniejszyć osiągnięcia określonej osoby – jednak z pewnością choćby część opinii jest wiarygodna. Czytając wypowiedzi innych, weź również pod uwagę, że większość osób ma tendencję do wypowiadania się tylko wtedy, kiedy nie są zadowoleni. Gdy usługa czy produkt spełnił ich oczekiwania – wówczas zazwyczaj po prostu się nie wypowiadają. Nie oznacza to oczywiście, że masz podjąć współpracę z wedding plannerem, który ma na swoim koncie wyłącznie niepochlebne wypowiedzi. Chodzi jedynie o to, by nie zrażać się na starcie do osoby, której oceny nie są wyłącznie pozytywne – bowiem zła wypowiedź może wynikać z wielu różnych pobudek.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, są kwalifikacje danej osoby. Z pewnością z nimi można się zapoznać już na stronie internetowej organizatora wesel, dlatego przestudiuj je dokładnie, a w wolnej chwili – możesz się wręcz pokusić o sprawdzenie prestiżu poszczególnych dyplomów. Pamiętaj, by nie kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”. Ktoś, kto posiada mnóstwo certyfikatów i jednocześnie mało zadowolonych klientów w portfolio – może być na przykład trudny we współpracy.

Jedną z najistotniejszych kwestii, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, jest po prostu to, czy występuje między Wami chemia. Pamiętaj, że ta osoba będzie zajmować się planowaniem Twojego wesela, zatem jeśli masz wrażenie, że nie nadajecie na tych samych falach – lepiej jest poszukać innej osoby. W końcu ma to być wielomiesięczna współpraca, zwieńczona Twoim wymarzonym ślubem, który chcesz wspominać z przyjemnością przez kolejne lata.

Jak widać, wybór najlepszego konsultanta ślubnego nie jest łatwą kwestią. Jednak gdy już uda Ci się nawiązać współpracę z odpowiadającą Twoim potrzebom osobą – z pewnością nie pożałujesz swojego wyboru ani przez minutę. Dzięki współpracy z profesjonalistą będziesz mieć pewność, że wszystko będzie idealnie zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. W takim przypadku po prostu nie ma miejsca na zapomnienie o jakiejkolwiek kwestii.

Sprawdź powiązane artykuły...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *