microphone-1222302_1920

Zespół muzyczny na weselu: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

To od nich w dużym stopniu zależy, jak będą się bawili Twoi goście podczas wesela. Nie tylko zapewniają oprawę muzyczną, ale nadają tempo całej imprezie. Mają oczy i uszy z tyłu głowy, by szybko reagować na potrzebę chwili. Nie ma co ukrywać – pochłaniają też sporą część weselnego budżetu. Kto taki? ZESPÓŁ MUZYCZNY, oczywiście!

Oprócz fotografa, to chyba najważniejszy usługodawca i najtrudniejsza decyzja, jaką trzeba podjąć. Oczywiście, jeśli decydujesz się na zespół, a nie DJ-a.

Co wziąć pod uwagę, wybierając weselnych muzyków? 

1. Nie wybieraj w ciemno

Nie decyduj się na zespół, bo ich strona jest wysoko w wynikach wyszukiwania, wrzucają na Facebooka ładne zdjęcia albo znalazłaś ulotkę z rabatem 10%. Najlepiej, gdybyś wybrała zespół z polecenia osób, którym ufasz. Albo taki, który mogłaś sama zobaczyć na weselu albo imprezie innego typu. Wtedy wiesz, na co się decydujesz!

2. Portfolio zespołu? Istnieje!

Nie myśl, że tylko fotograf czy filmowiec może pochwalić się portfolio. Zespoły zazwyczaj też takie portfolio mają! Przejrzyj dokładnie ich stronę www, obejrzyj filmy zamieszczone na YouTube czy Facebooku. Poczytaj komentarze, sprawdź referencje. Dobrze, gdy zespół zadba o jakość materiałów video: nagłośnienie, obraz, opis. Wtedy portfolio zyskuje na profesjonalizmie, a Ty – możesz łatwo ocenić, czy zespół Ci odpowiada! Czasami, zwłaszcza na targach ślubnych, zespoły rozdają płyty CD z wykonywanymi przez nich utworami. Bardzo fajna sprawa, jednak jeszcze lepsze jest, gdy zespoły chwalą się nagraniami video z wesel, na których grały. Dźwięk może nie jest wtedy doskonały, ale kwestia wizualna ma również znaczenie!

3. Koniecznie się spotkaj!

Tak, jak z większością usługodawców weselnych: koniecznie spotkaj się z zespołem! Najlepiej, gdybyś mogła wybrać się na ich próbę – posłuchać, a potem porozmawiać ze wszystkimi członkami zespołu. Chociaż to zazwyczaj wokalistka lub wokalistka jest osobą odpowiedzialną za animację gości, inni członkowie zespołu także, chociażby uśmiechem, nawiązują kontakt z uczestnikami wesela. Stąd – dobrze ich poznać i chwilę porozmawiać, by sprawdzić, czy między Wami jest chemia!

4. Dokładnie omów zakres obowiązków

Niektóre zespoły nie specjalizują się w animacji gości – za to współpracują z wodzierajami. Koniecznie o to dopytaj. Wyjaśnij, jakiej animacji oczekujesz – czy chcesz przede wszystkim muzyki i zapowiadania ważniejszych punktów wesela, czy może również – prowadzenia aktywacji i zabaw. Nie stawiaj zespołu w niezręcznej sytuacji, gdy nagle, w dniu imprezy, okazuje się, że w sumie to chcesz, żeby poprowadzili całe wesele – bez wcześniejszych ustaleń czy możliwości przygotowania się!

music-1569816_1280

5. Ustal kwestie związane z czasem pracy i przerwami

Jak pewnie wiesz, zespół potrzebuje częstszych przerw niż DJ. Dlatego koniecznie ustal czas pracy (do której zespół gra) i kwestie przerw. Zazwyczaj w czasie tych ostatnich, zespoły zapewniają muzykę z taśmy – dokładnie o to dopytaj! Możesz też mieć wpływ na to, jaka muzyka będzie wówczas puszczana: warto, żebyś wcześniej określiła, co chcesz, a czego nie chcesz, by się na takiej ścieżce dźwiękowej znalazło.

6. Dedykacje i koncert życzeń

Zazwyczaj goście weselni chętniej podchodzą z dedykacjami i prośbami o konkretne piosenki do zespołu, a nie do DJ-a. Dlatego ustal ze swoim zespołem, czy dopuszczasz margines na „dedykacje”, czy muzycy twardo mają się trzymać ustalonego wcześniej repertuaru!

7. Strój – czyli jak cię widzą…

Myślisz, że to mało ważne? Otóż nie! Dobrze, by zespół postawił na strój uniwersalny albo taki, który wpisuje się w Twoją wizję wesela i jego motyw przewodni. Krakowski strój ludowy na weselu w stylu kowbojskim? No nie bardzo :) Dlatego podczas spotkania z zespołem, koniecznie o to zapytaj i opowiedz o swoich oczekiwaniach!

A Ty, co brałaś pod uwagę przy wyborze zespołu? Daj znać w komentarzach!About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.