v9rp9sR3b3q0NoM7Ukw4fnKDOe3wUGee0zfYNcqfYFg

Zmiana nazwiska po ślubie i wymiana dokumentów – co warto wiedzieć?

Emocje po ślubie opadły, jesteś już oficjalnie ŻONĄ! Były przyjemności, czas więc na obowiązki. Jednym z pierwszych z nich jest…zmiana nazwiska. Oczywiście, jeśli się na to zdecydujesz. Jeśli zostajesz przy panieńskim – zazdroszczę Ci spokoju i oszczędzonego czasu :)

Najłatwiej zmienić nazwisko na Facebooku i wcale nie zdziwiłabym się, gdybyś od tego zaczęła :) O ile nie zmieniałaś wcześniej nazwiska dwa razy (np. Gy lub Gie zamiast pełnego nazwiska), nie będziesz miała z tym problemu. W innym wypadku serwis może poprosić Cię o skan dowodu potwierdzający dane.

No właśnie! Co warto wiedzieć o zmianie nazwiska? 

1. Nie zwlekaj

Jasne, nie musisz pędzić do urzędu następnego dnia. Ale nie odkładaj tego zbyt długo. Tak naprawdę powinnaś zrobić to w ciągu 14 dni, bo Twój dotychczasowy dowód straci ważność po 3 miesiącach. Pozytyw? Wymiana dowodu po ślubie jest bezpłatna, a na dodatek, wniosek o wymianę dowodu możesz złożyć w dowolnym urzędzie gminy (lub online, jeśli dysponujesz podpisem elektronicznym).

2.  Za prawo jazdy i paszport zapłacisz

Przy planowaniu podróży poślubnej pamiętaj, że Twój paszport będzie ważny jedynie przez 60 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa. Ile za to zapłacisz? Maksymalnie 140 zł, chociaż możesz mniej – w zależności od tego, jak długo jeszcze miałaś ważny dotychczasowy paszport. Jeszcze jedna istotna sprawa: na paszport możesz czekać maksymalnie 30 dni. Zazwyczaj udaje się wcześniej, ale w obleganych urzędach i w szczycie sezonu turystycznego będzie to dłużej niż krócej. Koniecznie weź to pod uwagę przy planowaniu podróży poślubnej!

Prawo jazdy zaś powinnaś wymienić w ciągu miesiąca – na podobnych zasadach i za taką samą kwotę, jak w przypadku przedłużania dokumentu, chociaż nie potrzebujesz nowych badań lekarskich (jeśli masz ważne poprzednie). Co istotne – jeśli jesteś właścicielką samochodu, wymień też dowód rejestracyjny, bo łatwo to przegapić.

3. Bank – nie zawsze łatwo

Procedura zależy od banku. W moim był z tym ogromny problem, ponieważ w XXI wieku oddział warszawski musiał ściągać kartę wzorów podpisu z oddziału opolskiego, gdzie zakładałam konto. Co więcej, musiało to zostać załatwione…w mojej obecności – nie było szans zlecenia tego ani załatwienia szybciej. Sprawdź, jak jest w Twoim banku – informacje takie z pewnością znajdziesz na stronie www, możesz też śmiało zapytać o procedurę na fanpage’u Twojego banku na Facebooku.

slub1

4. Pracodawca – wybierz formalną drogę

W zależności od procedur obowiązujących w Twojej firmie – często polega to po prostu na ponownym wypełnieniu kwestionariusza osobowego dla działu kadr. Sam e-mail o treści: „Cześć, od dzisiaj nazywam się XYZ, a mój nowy numer dowodu to 12345” może nie wystarczyć.

Jeśli zmieniasz nazwisko „całkiem”, tzn. przyjmujesz nazwisko po mężu, możesz prosić pracodawcę o zmianę loginu poczty mailowej z przekierowaniem z Twojej starej skrzynki – oczywiście, to jego dobra wola, że się zgodzi, ale warto o to zapytać, by zachować spójność.

W przypadku podwójnego nazwiska zazwyczaj zostaje się przy dotychczasowym adresie, drugie nazwisko dodaje się zaś wtedy w stopce.

5. ZUS i Urząd Skarbowy – dowiedzą się same

Oczywiście, o ile pracujesz na etacie. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, dane w ZUS i US musisz zaktualizować sama – w ciągu 7 dni.

6. To nie wszystko!

Karty biblioteczne, Multisport, karty klubowe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne, umowa kredytowa albo o wynajem mieszkania – litania nie ma końca. Kto powiedział, że będzie łatwo? Każda z instytucji określa zasadę zmiany danych osobowych. Nie musisz się z tym wprawdzie tak spieszyć, jak z podstawowymi dokumentami, jednak nie odkładaj tego na 30 lutego :) Pamiętaj, że do większości aktualizacji danych będziesz potrzebowała już nowego dowodu osobistego!

A Ty, planujesz zmienić nazwisko po ślubie? Daj znać w komentarzach!About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.