_DSC0097

4 największe mity na temat wesela w pałacu

Lista obiektów, w których można zorganizować wesele jest naprawdę długa. Wśród najbardziej oczywistych należy wymienić oczywiście sale weselne, hotele, centra konferencyjne, a także zamki i pałace. Z mniej oczywistych propozycji przychodzą mi do głowy coraz częściej lansowane alternatywne rozwiązania jak stodoły czy jurty oraz popularne na wsiach (jak długo jeszcze?) remizy. Myśląc o swoim ślubie i wesele z tych wszystkich opcji nawet przez chwilę nie pomyśleliśmy o pałacu. Dlaczego? Bo to totalnie nie nasz styl i nie te klimaty. Tak nam się wydawało jeszcze 6 lat temu, ale czy słusznie? Myśląc „wesele w pałacu” bazowaliśmy na stereotypach i skojarzeniach, które nie zawsze mają zastosowanie w rzeczywistości. A jak jest naprawdę? W tym wpisie rozprawiamy się z kilkoma mitami.

1. Wesele w pałacu musi być duże

Pierwsza sprawa. Gdy musimy wybrać miejsce na wesele najważniejszą sprawą jest, aby było dopasane do orientacyjnej liczby gości. Nie mamy bardzo licznych rodzin (ani nieograniczonego budżetu) więc od początku myśleliśmy raczej o niewielkiej imprezie dla 40-60 gości. Gdzie tyle ludzi i jakiś pałac? Przecież to bez sensu! Błąd w rozumowanie wynika właśnie z błędnych wyobrażeń o pałacach. Myśląc o pałacu mamy przed oczyma obraz z bajki albo gigantyczną imprezę na miarę Royal Wedding. Rzecz w tym, że tak naprawdę pałace nie są ogromnymi budowlami. Wesele na mniej niż 100 osób w obiekcie pałacowym jest jak najbardziej możliwe – a nawet bardzo wskazane!

_DSC0842

2. Wesele w pałacu jest dla burżujów

Karoca, frak, wielka suknia balowa, potrawy, których nazwy trudno wymówić, sztywna atmosfera – to skojarzenia, które mieliśmy z pałacami. To nie były totalnie nasze klimaty, bo chcieliśmy ślub na luzie,  grillem, swobodnymi rozmowami w ogrodzie i piwem w ręku. Pałac tutaj nie pasuje? No niekoniecznie! Zamykanie się w sztywnych ramach nie ma sensu. To tylko budynek, a to co się będzie tam działo, jak zostanie zorganizowana przestrzeń, jakie będzie menu dla gości i charakter imprezy to sprawa otwarta.

jedzeniepalac

3. Wnętrze pałacu wygląda jak muzeum

Wiszące na ścianach gobeliny, ciężkie tkaniny, ciemne pomieszczenia i zakurzone zbroje – to pierwsze skojarzenia z historycznymi obiektami. Oczywiście czasem to prawda, jednak nie zawsze. Dworki i pałace można też przerobić na nowoczesne pomieszczenia o wysokim standardzie. Kreatywny pomysł na organizację przestrzeni oraz pomoc zespołu architektów pozwala osiągnąć niezwykłe rezultaty. Widzieliśmy to oglądając pałac Pakosław, gdzie każdy pokój ma wyjątkowy wystrój,  a wnętrza, zamiast numerów, mają przypisane nazwy opisujące to co zobaczymy w środku – Rzepakowe Pole, Bita Śmietana, Landrynka, Ptasie Radio i wiele innych. Okazuje się, że wnętrze pałacu może być bardziej atrakcyjne i funkcjonalne niż niejeden czterogwiazdkowy hotel. Tylko trzeba to zobaczyć na żywo, żeby się przekonać.

rzepakowepolepalac

4. Wesele w pałacu jest bardzo drogie

Kolejny błąd w rozumowaniu. Wiele pałaców znajduje się w znacznej odległości od centrów dużych miast. I tu ma zastosowanie ta sama reguła co w przypadku innych obiektów weselnych – im dalej tym cena jest niższa. Dlatego w wielu pałacach można zorganizować wesele taniej niż w hotelu znajdującym się w warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. A wybierając obiekt pałacowy dostajemy nie tylko pewien prestiż, ale także pewność, że zostaniemy potraktowani indywidualnie, a nasza impreza będzie jedyną odbywającą się w tym dniu i starannie przygotowaną. W hotelu (zwłaszcza dużym) natomiast mamy szanse być potraktowani jako kolejny nic nie znaczący klient.

935A0013

Dlaczego o tym piszemy? To nie tak, że po kilku latach zmieniliśmy zdanie. Po prostu nie byliśmy świadomi wielu rzeczy, ponieważ nigdy nie obejrzeliśmy żadnego pałacu z bliska (ani od środka)  i nie braliśmy pod uwagę, że to może być propozycja dla nas.

Dzięki temu, że niedawno zaproszono nas do Pałacu Pakosław mieliśmy okazję nie tylko obejrzeć wszystko od kuchni, ale też porozmawiać z ekipą przygotowującą imprezy i poznać nieco historii związanych z tym miejscem. Teraz już wiemy, że w pałacach tkwi naprawdę duży potencjał i nie należy ich od razu skreślać myśląc o idealnym miejscu na wesele.

landrynka_palac

Wszystkie zdjęcia przedstawiają Pałac PakosławAbout

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.


  • Bardzo potrzebny tekst.

  • Piórkowska

    Nie musi być to pałac… my mielismy wesele w centrum Wrocławia, na duzej pieknej sali w Glamour. Nie jest to palac a wnetrze wygladalo jak pałacowe. Z czerwonym dywanem, białymi różami i cudownymi skórzanymi krzesłami przy stolach