smile1

Jak zorganizować wesele pod namiotem?

Namioty eventowe to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych sal weselnych, restauracji i hoteli. Jeśli chcemy mieć wymarzone rustykalne wesele,  namiot wydaje się odpowiednim rozwiązaniem. Niemniej, warto być bardzo ostrożnym przy jego wyborze. Wesele pod namiotem ma to do siebie, że wyeksponowane zostają najmniejsze detale. Oznacza to, że chcąc być perfekcjonistą, nie można decydować się na cięcie kosztów, na samym namiocie. Wystarczy gorsza/lub zbyt gorąca pogada, a warunki atmosferyczne mogą zepsuć nam nastrój.

Żeby dowiedzieć się więcej porozmawialiśmy z naszą czytelniczką Marleną, która organizowała swój ślub we wrześniu 2015.

Marlena, jak się przedstawia koszt wynajęcia namiotu w porównaniu z kosztem wynajęcia sali weselnej?

Decydując się na zewnętrzne wynajęcie namiotu, koszt będzie wyższy niż typowy ,,talerzyk” w sali weselnej. Koszt ten jest również uzależniony rzecz jasna od gabarytów namiotu – tutaj mamy pewne ograniczenie, ale o tym później. Największa trudność polega na tym, że musimy zaplanować wszystkie koszta samodzielnie. Wesele w namiocie to koszt łączony – catering, miejsce, toalety, wypożyczenie mebli oraz pokrowców, wypożyczenie naczyń (nie tak łatwo znaleźć dobry catering dysponujący ładną zastawą:), dekoracje wnętrza oraz sufitu namiotu, wynajęcie podłogi wraz z montażem i demontażem, podgrzewacze lub wiatraki, nagłośnienie, oświetlenie, transport, montaż i demontaż samego namiotu. Ewentualnie – również koszt wynajęcia koordynatora tych działań.

Jak duże są te namioty? Czy w jednym można pomieścić na przykład 100 gości czy raczej impreza odbywa się w kilku namiotach.

Dostępne na rynku namioty składane na tego typu imprezy mają na ogół standardowe rozmiary.
Najbardziej ekonomiczne jest łączenie np. kilku mniejszych namiotów typu 6x24m. i 6x12m co odpowiada powierzchni standardowej sali weselnej, która pomieści 100 osób. Koszt dwóch takich namiotów to około 5000zł. Mankament jest taki, że tego typu namioty mają niskie sufity, co jest mało efektowne. Namiot z wysokim sufitem jest większy, ma często składane ściany z płyt, ale jest również kilkakrotnie droższy.

Mamy namiot, pytanie gdzie go postawić? Pewnie najprościej u siebie w ogródku jeśli mamy odpowiednio duży, ale czy są jakieś inne opcje? Wynajmujemy działkę od osoby prywatnej albo od miasta? Wiesz coś o tym?

Naszym planem było przyjęcie we własnym ogrodzie lub w ogrodzie któregoś z podwarszawskich dworków.W większości terenów publicznych, ustawienie namiotu będzie oczywiście odpłatne oraz wiąże się z formalnościami. Osobiście spotkałam się z cenami nawet 5000zł za 6h obecność namiotu. Pozytyw jest taki, że wiele miejsc – jeśli w wybranym przez nas terminie nie prowadzi imprezy – udostępnia teren za darmo. Inna opcja, zdecydowanie najkorzystniejsza, to znalezienie miejsca ze stacjonarnym namiotem bankietowym.

event-tent-419285_1280

A jak wygląda kwestia ogrzewania, ślub miałaś we wrześniu, więc chyba wiesz coś o tym :)

Z zasady, już koniec sierpnia to okres kiedy musimy przygotować się na awaryjne nazwijmy to ,,podgrzewacze namiotu”. 19 września gdy się pobieraliśmy, mieliśmy 23 stopiniową temperaturę, a wieczór także był bardzo ciepły. Mieliśmy w rezerwie dwa piecyki namiotowe, ale nie skorzystaliśmy z nich. Fajną sprawą jest ich konstrukcja – wąska, podłużna forma powoduje, że są zupełnie niewidoczne, zazwyczaj w białej tonacji zlewają się z dekoracjami. Taki dyskretny ocieplacz, w pełni bezpieczny i stosunkowo niedrogi przy wypożyczeniu.

Ile czasu zajmuje rozstawienie namiotu? To jest przygotowywane dzień wcześniej czy w dniu wesela?

Wiele firm wypożyczających namioty liczy dodatkowe opłaty za każdą godzinę „istnienia” namiotu na wybranym przez nas terenie. Żadna para młoda nie chce na dzień przed ślubem troskać się o to czy powstał, czy zdążymy z dekoracjami etc… W przypadku niskich namiotów, tych w granicach 6×12 metrów, ze stelaża z metalowych rurek, rozkładanie trwa około 3 godzin. Ułożenie podłogi podobnie, ale nie może to nastąpić równolegle. W przypadku namiotów wysokich, ze ścian płytowych lub szyb – około 2 dni. Niemniej w żadnym wypadku, nawet firmy te nie zgodzą się stawiać namiotu w dzień ceremonii. Doskonale wiedzą jaka to odpowiedzialność.. .

Czas na sprawy przyziemne – co z zapleczem sanitarnym? Przecież gościom potrzebna jest toaleta…

Badając rynek nie spotkaliśmy się z żadną firmą, która pomogłaby w tej kwestii. Czy to wykonawcy namiotowi, czy gastronomiczni, łazienka zawsze była dodatkową kwestią problematyczną.
Rozwiązanie 1 – łazienka na kółkach w formie przyczepki, z kilkoma kabinami, umywalką, lustrem – koszt wynajęcia to około 1500zł
Innym rozwiązaniem jest dostęp do łazienki w pobliskim budynku (to jest dogodność namiotów stacjonarnych. Łazienka na naszym przyjęciu była 3 metry od namiotu, w hotelu, który jest właścicielem całego kompleksu).Wypożyczenia TOI-TOI-ów nie uwzględniam nawet… Nie wyobrażam sobie panny młodej w białej sukni w takim „okazie” ;) No i koszt niewiele mniejszy, bo jeden toytoy byłby niewystarczający.

Czy masz jakieś inne przydatne spostrzeżenia/porady/tipy dla planujących wesele pod namiotem?

Marzyłam o weselu w namiocie i nie zawiodłam się ani trochę. Osobiście polecam namioty stacjonarne – odchodzi nam dekorowanie, które jest bardzo kosztowne (czyt.gipiura dekoracyjna na sufit) ponadto bliski punkt gastronomiczny, toaleta i pewne bezpieczeństwo w razie brzydkiej pogody. Nie możemy zapomnieć, że musimy mieć również pewny dostęp do prądu, a na wolnej przestrzeni to bardzo ryzykowne. W obrębie Warszawy są cztery znakomite hotele, które na swoim terenie posiadają namioty stacjonarne. Są piękne, efektowne i nie martwimy się o drobiazgi jak np. czy ułożona chwilę temu podłoga na pewno wytrzyma. I jest to moją opinią zarówno przy większym, jak i malutkim przyjęciu.
Stacjonarne namioty są zazwyczaj na 200 osób. Niech nie zrazi Was to, że w przypadku przyjęcia na 70 osób goście znikną w tak dużej powierzchni. Gra świateł, obniżenie materiału na suficie i układ stołów tworzy cuda.

Moja rada – przyjęcie w namiocie na łonie przyrody, bez pobliskiej zabudowy (jak to wygląda często w weddingowych magazynach) to koszt niekiedy trzykrotnie większy niż średniej rangi sala weselna. Spotkaliśmy się wielokrotnie ze zdaniem, że wesele w namiocie jest dla zamożnych (zapewne przez wszystkie koszta organizacyjne). Jednak jeśli dobrze zbadamy rynek, oferty gastronomiczne, namiotowe itd., lub zdecydujemy się na namiot własnościowy sali weselnej lub hotelu – niezapomnianą atmosferę mamy gwarantowaną.

Koszt wesela organizowanego na własną rękę na 90 osób oscylował w kwocie 50 tys.
Koszt wesela na tę samą liczbę w namiocie własnościowym hotelu – połowę tej kwoty.

A Wy, co sądzicie o weselach pod namiotem? Piszcie w komentarzach!About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.


  • Ślub w plenerze

    Pani Marleno, gratulujemy pomysłu, odwagi i pięknego efektu! :)