zrobswojslub7

Wątpliwości przed ślubem – czy to normalne?

Ślub za kilka tygodni, wszystko gotowe, suknia czeka do odebrania w salonie. I wtedy pojawiają się one – wątpliwości. Najczęściej dopadają jego, a on dzieli się przemyśleniami z narzeczoną, wywołując u niej panikę. Schemat znany z melodramatów i nie mniej melodramatycznych wpisów na internetowych forach.

Czy wątpliwości przed ślubem są normalne? Moim zdaniem – nie. Były zrozumiałe, gdy ślub zawierało się w młodszym wieku, a dla narzeczonych zawarcie związku małżeńskiego oznaczało drastyczną zmianę w ich dotychczasowym życiu. Lęk przed nieznanym, który odczuwamy przy przeprowadzce do innego miasta lub przy zmianie pracy, udzielał się wtedy przyszłym małżonkom.

Dzisiaj małżeństwa zawiera się później, a mieszkanie ze sobą przed ślubem nie jest niczym niezwykłym. Aspekt lęku przed nieznanym odpada – nie będzie przecież żadnej nagłej zmiany.

Skąd więc dramatyczne „jemu się odmieniło”, „mówi, że ma wątpliwości”? Z niedojrzałości. Z faktu, że decyzja o oświadczynach nie była autonomiczną decyzją narzeczonego. Ze zbyt dużej presji ze strony przyszłego małżonka lub rodziny.

Nikogo do ślubu zmusić nie można. Jeśli decyzja o zawarciu małżeństwa nie była podjęta świadomie, lecz pod wpływem wydarzeń lub osób, nie była to najlepsza decyzja.

Do małżeństwa dojrzewamy w różnym wieku i na różnym momencie związku. Jeśli druga osoba nie jest jeszcze gotowa, ale nam na niej zależy – warto poczekać.

zrobswojslub6

Zaręczyny i ślub to nie wyścigi – nie trzeba pobierać się przed trzydziestką czy przed koleżanką ze studiów. Każdy związek cechuje się własną dynamiką i przyspieszanie kolejnych jego etapów prowadzi do wątpliwości. Pewnie, często zagłuszanych blichtrem ślubnych przygotowań, a które zyskują na sile tuż przed „godziną zero”.

Przed ślubem powinniśmy czuć podekscytowanie, radość z wielkiego dnia i może niewielki stres – jak to wszystko wypadnie. Nie powinno być miejsca na wątpliwości, czy postępujemy właściwie.

Jedyne wątpliwości, jakie rozumiem, że mogą występować to te, czy będziemy dobrą żoną lub mężem. Ich nie pozbędziemy się w dniu ślubu – jedyne, co możemy obiecać współmałżonkowi to to, że zrobimy wszystko, by być jak najlepszą żoną lub mężem. Tylko tyle – i aż tyle. Idziemy o zakład, że żona/mąż przyjmie to ze zrozumieniem i pozytywnym nastawieniem. W końcu od ślubu, jako rodzina, gracie do jednej bramki.

A Wy co sądzicie na ten temat? Dopadły Was wątpliwości przed ślubem? Jeśli tak, to jak sobie z nimi poradziliście?About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.