chocolates-3141165_1920

Dlaczego Polacy nie lubią walentynek?

W sondażu SW Research dla „Newsweeka” wyszło, że Polacy nie lubią walentynek. Bo czasochłonne. Kosztochłonne. Bo kochać się powinno na co dzień. Bo mąż jednak nie zasłużył.

Bo amerykańskie. Bo plastik. Bo popkultura.

Walentynki ma zamiar świętować tylko 47,7% ankietowanych – głównie tych w wieku 24-35 lat, dobrze wykształconych i z dużych miast. Wychowani na amerykańskich komediach romantycznych, mający na wyciągnięcie ręki tysiąc ofert restauracji, kin, klubów oferujących walentynkowe promocje.

Takie to proste? Chyba nie do końca.

Dlaczego więc Polacy nie lubią walentynek?

1. Bo konsumpcjonizm, tandeta, wielkie gesty

Bo to kolejne święto, niedługo przecież po Gwiazdce, które narzuca spore wydatki. Bukiet kwiatów, kolacja, kino, może jakaś biżuteria?

Tymczasem, prawda jest taka, że liczy się pomysł. Wystarczy zrobiona w Paincie walentynka napisana Comic Sansem. Rysunek na serwetce w kawiarni. Jedna róża. Kolacja w domu przy tealightach. Film z Netflixa. Planszówka.

Małe, drobne gesty. Może niezbyt spektakularnie wyglądające na instagramie, w przeciwieństwie do bukietu ze 101 róż, który można ponoć wypożyczyć w jednej z warszawskich kwiaciarni.

Ważne, że razem. Ważne, że bez smartfona. Ważne, że uważnie.

2. Tylko dla świeżo zakochanych

Jeśli jesteście ze sobą parę lat, to motylki w brzuchu jakby na chwilę przysnęły? Więc po co silić się na romantyczne gesty, ubierać w najlepsze ciuchy i spieszyć na randkę, jak – powiedzmy – w trzecim miesiącu znajomości?

rose-3121249_1920

Tymczasem tak naprawdę, walentynki mogą te motyle obudzić. To okazja, żeby na chwilę się wyrwać z codzienności. Zejść z utartej drogi. Przecież się kochacie! Okażcie to sobie! Nie ma się czego wstydzić, mówić, że już nie wypada. Całe życie przed Wami – nie czekaj, pokaż, że kochasz już dziś!

3. Bo Druga Połówka nie zasłużyła

Bo skarpetki walały się po podłodze, bo zamiast komedii romantycznej był film akcji, bo ona za dużo i za głośno rozmawia przez telefon.

Z perspektywy czasu, te drobnostki nie mają znaczenia. Jeśli planujecie związek na całe życie, to korzystajcie z każdej chwili, by świętować Waszą miłość. Niech drobnostki nie przesłaniają Wam całościowego obrazu. Który jest najpiękniejszy na świecie – bo Wasz!About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.