_MG_0740

5 elementów tradycyjnego polskiego wesela, które nam się podobają

Chociaż dość często odżegnujemy się od przaśnej tradycji typowego polskiego wesela, nie oznacza, że tradycja nie jest dla nas. Przeciwnie, polskie zwyczaje weselne mogą być piękne i wzruszające. Pod warunkiem, że są odpowiednio dawkowane i równoważone rozwiązaniami i atrakcjami wybranymi przez nas i dla nas – a nie „bo tak wypada”.

Które elementy tradycyjnego polskiego wesela nam się podobają? Oto one! Wszystkie mieliśmy także na naszym weselu.

1. Przenoszenie przez próg

Jazda obowiązkowa większości polskich wesel – i bardzo dobrze. Piękny zwyczaj, pochodzący już z czasów rzymskich, gdy potknięcie się młodej żony przy przechodzeniu przez próg uznawano za zły omen.

Pamiętajcie, żeby podejść do tego zwyczaju rozsądnie – jeśli pan młody będzie miał do pokonania kręte schody, a suknia panny młodej bardzo ogranicza manewry – dajcie sobie spokój. Piszemy o tym TUTAJ.

2. Pierwszy taniec

Uwielbiamy tańczyć i na większości imprez szalejemy na parkiecie. Dość szybko się jednak samym tańcem nudzimy – dlatego szukamy innych atrakcji. Pierwszy taniec to jednak coś innego – niewątpliwie wzruszający, ale też stresujący moment.

Udany pierwszy taniec wymaga pracy zespołowej: my chodziliśmy na kurs tańca dla narzeczonych, dodatkowo ćwiczyliśmy w domu.

Nie jesteśmy urodzonymi tancerzami, ale chyba się udało. Fajniejsze od samego pierwszego tańca, było przygotowanie się do niego – niewątpliwie nas to do siebie zbliżyło.

3. Powitanie młodej pary

Tradycyjnie – chlebem i solą, mniej tradycyjnie – szampanem. Wejście na salę to uroczysty moment i nie ma co udawać, że jest inaczej.

O ile totalnie nie przemawia do nas zwyczaj ze zbieraniem przez pannę młodą rozbitego szkła (w sukni! miotłą!), to samo powitanie jest uroczym zwyczajem.

4. Podziękowanie dla rodziców

Można to zrobić zabawnie, można to zrobić z pomysłem, jednak ten element tradycyjnego polskiego wesela jest bardzo istotny. Dla rodziców to tak samo wielki dzień, jak dla Was. Na pewno Was wspierali w przygotowaniach, mocno to wszystko przeżywając. Gest publicznego podziękowania będzie dla nich pięknym odpłaceniem się za wsparcie.

Nie musicie oczywiście tańczyć w kółku w rytm „Cudownych rodziców mam” – koncepcja tego punktu programu zależy tylko od Was. My TUTAJ podpowiadamy, jak to może wyglądać!

5. Siedzenie przy wspólnym stole

Chociaż coraz popularniejsze są okrągłe stoliki (w wielu przypadkach bardzo praktyczne!), do nas mocno przemawia tradycyjne siedzenie przy wspólnym stole.

U nas był to stół w kształcie litery E, z młodą parą u góry środkowej kreseczki.

Wspólny stół daje poczucie wspólnoty, a także – sprawia, że goście mają lepszy kontakt z parą młodą – lepiej ją widzą, w łatwiejszy sposób mogą prowadzić rozmowy.

Pewnie, jeśli macie bardzo duże wesele, to wspólny stół jest przedsięwzięciem nieco karkołomnym. Jednak w przypadku bardziej kameralnych wesel, jest to rozwiązanie, które z całego serca polecamy!

A Wy, jak zapatrujecie się na tradycyjne elementy polskiego wesela? Które są u Was KONIECZNE, a których – zdecydowanie nie chcecie? Dajcie znać w komentarzach!About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.