_DSC5936 - kopia

Pokaz tańca irlandzkiego na weselu

Myślicie, że o atrakcjach weselnych wiecie już wszystko? Dzisiaj przyjrzymy się jednej z bardzo nietypowych! Co powiecie na…pokaz tańca irlandzkiego? 

Przeczytajcie, co na jego temat pisze nasza ekspertka, Magda Brumirska! 

Taniec irlandzki może być Wam znany z „Riverdance”, „Lord of the Dance” czy często jeżdżący po Polsce „Gaelforce Dance”. Na pewno kojarzycie też irlandzką potańcówkę na pokładzie trzeciej klasy w filmie „Titanic”.

Podczas pokazu na weselu, zespół pokazuje choreografie zbliżone do tego, co można zobaczyć w dużych przedstawieniach. Prezentowany jest irlandzki step oraz taniec w butach miękkich, w aranżacjach mniej lub bardziej tradycyjnych – zależnie od decyzji państwa młodych.

W zależności od wielkości zespołu w przedstawieniu może wziąć udział od 3 do nawet kilkunastu osób – oczywiście im więcej, tym większe koszty. Optymalny z punktu widzenia ceny, atrakcyjności występu i dobrej zabawy podczas wspólnej zabawy jest skład 4-5 osobowy.

Ale pokaz to nie wszystko! Po pokazie tancerze mogą poprowadzić naukę prostych tańców – taka zabawa zwykle porywa na parkiet większą część gości, a nawet samych państwa młodych. To jest dopiero kreatywny sposób na zaproszenie gości na parkiet!

Ile trwa pokaz? To zależy – od 5 do 20 minut (na weselach najlepiej sprawdzają się pokazy 10-15-minutowe).
Zabawa taneczna, zależnie od liczby tańców, od 10 do 30 minut. Całość zamknie się maksymalnie w trzech kwadransach.

_DSC5802

Chcecie taki pokaz na swoim weselu, ale nie wiecie, czy wystarczy miejsca? Pewnie wystarczy!
Zwykły parkiet taneczny przeznaczony dla gości będzie odpowiedni, a pewnie i za duży. Zespół zazwyczaj ustawia się niedaleko zespołu lub DJ-a i kolumn nagłośnieniowych. Jeżeli w sali znajduje się scena albo podest, będzie świetnym miejscem na pokaz tańca. Dobrze, jeśli niedaleko miejsca pokazu znajdzie się osłonięte kąt, w którym tancerze będą mogli złapać oddech i zmienić buty między tańcami.

Ponieważ taniec irlandzki jest bardzo skoczny i dynamiczny, dla tancerzy bardzo ważna jest podłoga – najlepszy jest parkiet drewniany lub panele. Jeśli w Waszej sali na podłodze są kafelki, koniecznie dajcie o tym znać tancerzom kilka tygodni przed pokazem – będą mogli dobrać efektowne choreografie, które sprawdzą się na tak śliskiej nawierzchni.

O czym jeszcze pamiętać? Przede wszystkim, tancerze będą potrzebować miejsca tylko dla siebie, żeby wykorzystać je na garderobę. Tam przebiorą się w kostiumy i wprowadzą ostateczne poprawki w makijażu, dlatego bardzo dobrze, jeśli będzie tam lustro. Spytajcie właściciela sali, czy dysponuje pomieszczeniem, które mogliby wykorzystać tancerze. Jeśli wesele odbywa się w hotelu, zespół może na godzinę zająć jeden z pokoi przeznaczonych dla gości po imprezie. Bardzo miłym gestem ze strony państwa młodych będzie umieszczenie w garderobie kilku butelek niegazowanej wody mineralnej.

A co z muzyką? Tutaj oczywiście zespół nagrywa płytę z utworami, do których będzie tańczyć, i przed występem przekazuje ją DJ-owi lub zespołowi muzycznemu.

_DSC5800

O co powinniście zapytać zespół taneczny, jeśli decydujecie się na ich występ? Zerknijcie na listę poniżej:

– czy potrzebują czegokolwiek innego niż osobna szatnia – łazienka, miejsce na parkingu?
– czy dysponują kostiumami w określonym stylu lub kolorze – zespoły mają często bardzo wiele kostiumów na różne okazje, stroje mogą zostać więc na przykład zgrane z kolorem przewodnim imprezy.
– ile czasu potrzebują na przygotowania tuż przed występem – czyli ile czasu przed pokazem pojawią się w sali weselnej.
– jakie mają doświadczenia w występach na weselach – grupy, które mają za sobą wiele podobnych występów mają już ułożone programy pokazów, wiedzą jakie tańce spotkają się z najlepszą reakcją, będą też potrafić podczas nauki dobrać tańce do chęci i zdolności gości . Takie grupy wiedzą też, jak zachować się w nieprzewidzianych sytuacjach!
– jaką mają dodatkową ofertę? Może współpracują z muzykami, którzy mogliby również wystąpić? Nauka tańca irlandzkiego może też być jednym z punktów programu na wieczorze panieńskim – wspólny taniec mógłby być ciekawą zabawą integracyjną dla przyjaciółek panny młodej, a jego wykonanie na weselu stać się kolejną niespodzianką dla gości. Jeśli macie własne pomysły na rozszerzenie pokazu zespołu tańca irlandzkiego, nie bójcie się pytać!

_DSC5858

No dobrze, a kto się najczęściej na taki pokaz decyduje? Na podstawie naszego doświadczenia dzielimy „nasze” pary młode na trzy kategorie:
– Pary, w których pan młody lub panna młoda pochodzi z Irlandii (częściej są to śluby Polki z Irlandczykiem w parafii panny młodej)
– Pary, które na co dzień mieszkają w Irlandii, ale postanowiły zorganizować wesele w kraju, albo takie, które już wróciły na stałe do Polski, ale wciąż czują sentyment do zielonej wyspy. To osoby, które chcą podzielić się z gośćmi częścią kultury, w której spędzili bardzo dużo czasu.
– Pary oczarowane irlandzkim tańcem, muzyką i szeroko pojętą kulturą, które chcą pokazać się swoją pasję gościom weselnym.
Zupełnie osobną sprawą są wesela osób związanych od lat z tańcem irlandzkim – ogromną niespodzianką jest dla gości panna młoda lub pan młody (a bywało już i tak, że oboje!) tańcząca razem z zespołem.
Występ grupy tanecznej świetnie sprawdza się też jako niespodziewany prezent dla państwa młodych od rodziców, świadków lub gości!

_DSC5870

I na koniec – porozmawiajmy o pieniądzach!
Koszt pokazu tańca irlandzkiego wynika z długości pokazu, liczby tancerzy, czasu dojazdu do sali oraz wyboru dodatkowych atrakcji, takich jak nauka dla gości. Kwota zazwyczaj zamyka się w kilkuset złotych.

Pokaz najlepiej rezerwować około 2-3 miesięcy przed weselem, a na kilka tygodni przed dogadać szczegóły takie jak godzina, długość pokazu i dodatkowe atrakcje.

Nawet krótki pokaz ożywia każdą imprezę, a wspólna nauka tańca potrafi porwać na parkiet nawet tych, którzy z zasady nie tańczą na weselach. Tańce są proste i możliwe do wykonania nawet na wysokich obcasach – ale z czasem zdarza się, że panie te obcasy zrzucają :)

Autorką wpisu jest Magda Brumirska. Tańcem irlandzkim zajmuje się od ponad dziesięciu lat. Jest tancerką wrocławskiego zespołu Tuatha, z którym występowała na największych polskich festiwalach kultury celtyckiej w Dowspudzie i Będzinie, na licznych scenach klubowych i plenerowych. Zespół przygotowuje też przedstawienia taneczne dla dzieci – najczęściej na Boże Narodzenie i Dzień Świętego Patryka.

Jako uczennica Kevina McCormacka, dziesięciokrotnego mistrza świata w tańcu irlandzkim, zdobyła w 2010 roku tytuł drużynowej mistrzyni Europy w tradycyjnych tańcach ceili. Jest również medalistką licznych zawodów w Irlandii, Polsce, Czechach, Austrii i Niemczech.

Jest instruktorką we wrocławskiej filii szkoły tańca irlandzkiego Anne-Marie Cunningham.

Fotografie we wpisie: Kumpiccy.plAbout

Zaprosiliśmy Ekspertów, którzy pomogli zorganizować nam ślub i wesele, by doradzili także i Wam! Pełna lista osób i firm: ---> http://zrobswojslub.pl/polecamy/