E0R2QEagaEAG4D5xNtmqPYpYvd3C48Y6YSaFh3yz9VY,hX8FTG-UXNTS0orGWRBUotvB0Par3HFbNg9-zLEPU54

Wszystko, co chcesz wiedzieć o byciu świadkiem, a boisz się zapytać

Szykujesz się do roli świadkowej lub świadka? Ta notka jest w takim razie przede wszystkim dla Ciebie :) Ale jeśli jesteś panną lub panem młodym, też ją przeczytaj: zobaczysz, co możesz, a czego już raczej nie, wymagać od swojego świadka.

Na początek ostrzeżenie: bycie świadkiem to niełatwa sprawa. Pewnie, to mnóstwo radości – bo jesteś najbliżej ślubnego oka cyklonu, ale to także – mnóstwo obowiązków i sprawdzianów dla Twoich organizacyjnych talentów.

Zacznijmy od początku:

Kiedy zgodzić się na bycie świadkiem, a kiedy nie?

Sprawa niby oczywista – wtedy, kiedy możesz. Jeśli jesteś na ostatnim roku studiów i piszesz magisterkę, jeśli jesteś w ciąży albo masz małe dziecko, jeśli akurat się przeprowadzasz i masz w związku z tym mnóstwo rzeczy do załatwienia – po prostu odmów. Wierz mi, są takie okresy w życiu, gdy nie będziesz w stanie dać z siebie 100% w byciu świadkiem – a tego nie chcesz ani Ty, ani młoda para. Młodzi powinni to zrozumieć i uszanować – więcej, jeśli dobrze Cię znają, będą wiedzieć, kiedy nie jest najlepszy okres, by prosić Cię o świadkowanie. A nawet jeśli – pamiętaj: zawsze możesz odmówić!

Ok, a jakie są obowiązki świadka?

Jest niby tradycyjna lista obowiązków (więcej przeczytasz tutaj) – ale ostatecznie wszystko zależy od ustaleń. Nie musisz iść wybierać z panną młodą sukni, jeśli mieszkasz na drugim końcu Polski, możesz za to pomóc w innej kwestii – w tej, na której dobrze się znasz. Śmiało rozmawiaj z parą młodą o ich oczekiwaniach i śmiało komunikuj też to, co będziesz w stanie dla nich zrobić.

Prawdziwy hardkor dla świadka to oczywiście dzień ślubu, gdy jesteś oczami i uszami pary młodej. Daj im się trochę pobawić, wyręcz ich w mało spektakularnych obowiązkach, jak płacenie usługodawcom, ogarnianie prezentów ślubnych czy pilotowanie ślubnego kierowcy z domu do kościoła. Poproś wcześniej parę młodą o harmonogram wesela i ustal, co załatwiasz w którym momencie. Da Ci to poczucie panowania nad imprezą, która – owszem, może nabrać własnego tempa, ale której ogólny zarys będzie Ci doskonale znany.

Sl_hJ35KY9Ypp-xZs72n3AsS5qKb9k6sHYyjEjwljCY,k1xYiAyEnMC2x5HWSReHfd4aYMLsN9l27GadVKAyP00

Jak mam się ubrać? 

Najłatwiejsza odpowiedź: „tak, jak zechce tego panna młoda”, ale załóżmy, że masz trudny charakter i tak łatwo z Tobą nie będzie. Na pewno nie zakładaj nic, co może przyćmić młodą parę – to oni są gwiazdami dnia! Jeśli nie wiesz, na co postawić, postaw na klasyczną elegancję. W przypadku kobiecych strojów – unikaj koloru białego i czarnego. Ten pierwszy jest zarezerwowany dla panny młodej. Pamiętaj, aby Twój strój był jednak na tyle wygodny, żeby bez problemu móc załatwić coś dla młodej pary (np. przynieść coś z auta). Ważna sprawa dla świadkowej: torebka! Powinna być oczywiście elegancka, ale na tyle pojemna, by pomieścić podstawowe rzeczy panny młodej – na przykład jej telefon komórkowy.

Co dać młodej parze? 

Będę tutaj nalegać: przede wszystkim SIEBIE. Bycie świadkiem to niezbyt tani interes: zorganizowanie wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego to spory koszt. Zamiast dokładać do tego kopertę z pieniędzmi, zastanów się, jak możesz bardziej kreatywnie podejść do sprawy prezentu. Pięknie malujesz? Przygotuj portret-niespodziankę dla młodej pary. Jesteś zapalonym filmowcem? Przygotuj z młodymi teledysk, którego premiera może się odbyć w trakcie wesela. Wykorzystaj swoje umiejętności i talenty na rzecz pary młodej – to najlepszy prezent, jaki możesz im dać!

O czym jeszcze pamiętać?

Nie musisz być duszą towarzystwa, ale przynajmniej próbuj rozmawiać z gośćmi. Para młoda nie może rozmawiać ze wszystkimi naraz – więc próbuj ich w tym odciążyć. Zapytaj o stopień pokrewieństwa, skąd goście przyjechali, jak się bawią – kilka prostych słów, a zdecydowanie poprawiających atmosferę w trakcie wesela :)

A Ty, masz jakieś porady albo przestrogi dla przyszłych świadków? Wpisz je w komentarzach!About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.


michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet kate spade outlet kate spade outlet kate spade outlet coach outlet online coach outlet online coach outlet online coach outlet online air max pas cher chaussures de foot golden goose saldi outlet golden goose pas cher michael kors outlet 2018 kate spade outlet 2018 coach outlet 2018 max maillots nike tn pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet