10553513_10203491851433672_1163146082146795208_n

Ślubny makijaż krok po kroku

Autorką wpisu jest Anna Maryańska, która przygotowywała ślubny makeup dla Magdy. Baaardzo długo czekaliśmy na tę notkę. Ale chyba było warto :) Zapraszamy!

Zastanawialiście się kiedyś jaka mogłaby być definicja makijażu? Co to w ogóle jest „makijaż”? Damska połowa populacji co rano wstaje, wyciąga coś z pudełka, szafki, czy innej szuflady, nakłada na twarz i pół godziny później voila, jest tak jak powinno być.

Więc zanim udamy się w stronę makijażu ślubnego, zatrzymajmy się na chwilę nad samą istotą makijażu. Moja ulubiona definicja, mówi, że:

„Makijaż pomaga wyeksponować urodę, podkreślić jej subtelność, zamaskować niedoskonałości cery. W pewnym stopniu, w określonych warunkach, także wyraża osobowość. Dzięki jego rozmaitym technikom można upozorować twarz na idealną i zdrową. Pożądanym efektem makijażu jest jak najdoskonalsze zbliżenie wyglądu do aktualnie obowiązującego kanonu piękna i urody.”

Tak więc, po co się malujemy?

– żeby wyeksponować urodę,

– podkreślić jej subtelność,

– zamaskować niedoskonałości cery,

– wyrazić swoją osobowość,

– upozorować twarz na idealną i zdrową,

– zbliżyć się do kanonu piękna i urody.

… natomiast bardzo rzadko malujemy się dlatego, że „lubimy się malować”. To raczej cecha charakterystyczna dla makijażystów ;)

Istotą makijażu ślubnego jest dokładnie to samo! To nasz najważniejszy, najwspanialszy, najpiękniejszy dzień, który ma być początkiem czegoś zupełnie nowego, więc jak mogłybyśmy wejść w ten nowy świat inaczej niż piękne i idealne w każdym calu? Nie da się po prostu. Ma być idealnie, musi być idealnie, my musimy być idealne!

10553348_10203491846193541_1480753108029932720_n

Makijaż ślubny jest bardzo skomplikowaną konstrukcją, w której tylko kilka etapów ma związek z malowaniem. Ciekawi jakie? :)

Etap 1

Trzeba wiedzieć co zamierzamy na siebie włożyć: jaką suknię, jaką biżuterię, jaki bukiet, w jakim klimacie będzie ślub, czy jest jakiś motyw przewodni. Bez tego ani rusz. Oczywiście da się wykreować make up ślubny nie wiedząc tego wszystkiego, ale będzie to on dostosowany do naszej urody, upiększający. Ale nie podkreśli klimatu ślubu, nie będzie współgrał z biżuterią, może się okazać, że nie jest elementem całości, a wręcz do niej nie pasuje, a przez to my nie czujemy się  w nim do końca dobrze. Bo niby jesteśmy ładne, ale brakuje „tego czegoś”.

Etap 2

Trzeba zdecydować kto nam ten makijaż zrobi. Makijażystów jest bardzo wielu, na pierwszy rzut oka każdy taki sam, choć niby inni… Makijaż jest taką samą sztuką jak malowanie obrazów, rzeźbienie, czy nawet śpiewanie. Jeśli dwóch artystów będzie miało namalować ten sam motyw każdy stworzy go inaczej, bo każdy ma swój styl, swoje ulubione techniki i swoje spojrzenie na dany temat. I tak jak nigdy dwie prace nie będą takie same, tak samo dwa makijaże ślubne, oparte nawet na tych samych wytycznych nie będą identyczne.

Dlatego warto obejrzeć portfolio co najmniej kilku makijażystów nim się ostatecznie zdecyduje. Nawet jeśli oglądając masz wrażenie, że makijaże się za bardzo od siebie nie różnią, to i tak to zrób. Zobaczysz, że po 5-6 przejrzanych galeriach, będziesz w stanie wybrać, które podobają Ci się bardziej, a które mniej – nawet jeśli nie będziesz w stanie wytłumaczyć dlaczego.

Etap 3

Jak już uda się wybrać makijażystę, nie wolno czekać na ostatnią chwilę – zadzwoń, umów się i zarezerwuj termin na makijaż ślubny i próbny (tak, próbny jest obowiązkowy, ale o tym za chwilę). Bardzo często zapisy na makijaż ślubny robi się ponad pół roku przed datą ceremonii, a im lepszy artysta, tym mniej wolnych miejsc.

Jeśli makijażysta przy zapisie życzy sobie zaliczki – jest to znak, że traktuje nas poważnie. Zaliczka jest dla makijażysty potwierdzeniem rezerwacji, a klientowi daje pewność, że na krótko przed ślubem nie zostanie na lodzie, bo akurat się okazało, że coś się stało i się nie da. Przypadki odwoływania makijaży ślubnych przez wizażystów są raczej skromne, ale zawsze lepiej zapobiegać i mieć spokój ducha, niż leczyć ;)

Etap 4

Tutaj trzeba przedstawić makijażyście to czego się udało się dowiedzieć na etapie 1 – najlepiej pokazać zdjęcie sukienki (fajnie jeśli byłaby już na przyszłej pannie młodej – np. z wybierania w salonie sukni ślubnych), opowiedzieć o pomyśle na ślub i wesele, ale także (a nawet przede wszystkim!) o sobie: o tym jaki makijaż się lubi, a przede wszystkim czego się nie lubi (delikatny? mocny? nie wyobrażasz sobie makijażu bez kreski? a może z kresa to jest dramat?), powiedzieć też o tym czy ma się jakieś alergie skórne (w szczególności na kosmetyki), albo jakieś inne ograniczenia, jeśli na co dzień nosi się okulary to trzeba powiedzieć, czy będzie się je miało w dniu ślubu, czy może wymieni się na soczewki. Jeśli przeglądało się zdjęcia makijaży ślubnych to można pokazać co najbardziej się podobało.

Każda informacja, której udzieli się makijażyście przybliża do tego idealnego, najwspanialszego, w pełni indywidualnego makijażu ślubnego, który będzie doskonałym uzupełnieniem najpiękniejszego dnia w życiu panny młodej.

10448218_10203491760791406_8199753392753690552_n-2

Etap 5

Kolejnym etapem jest makijaż próbny. To na tym etapie, lub jeszcze przed nim makijażysta przedstawia jedną lub kilka koncepcji makijażu, z których wspólnie wybiera się tą, która będzie najodpowiedniejsza. Makijaż próbny jest od tego abyś przyszła panna młoda zobaczyła jak będzie wyglądać i czy to na 200% jest to czego chce, ale jest on także ważny dla makijażysty, ponieważ wszystkie ewentualne niespodzianki związane z makijażem (z ekstremalnych przypadków: nagle okaże się, że masz alergię na coś o czym nie miałaś pojęcia) wyjdą teraz, kiedy można jeszcze nad wszystkim popracować, a nie w dniu ślubu, kiedy nie ma na to ani czasu, ani miejsca.

Należy pamiętać też, że to jest ten moment, kiedy powinno się marudzić, tyle ile wlezie, aż efekt będzie na 200% zadowalający. Ten makijaż ma sprawić, żeby panna młoda czuła się najpiękniejsza na świecie, więc tu nie ma miejsca na kompromisy. Po próbnym trzeba być na 200% pewnym, że to jest właśnie to.

To też jest dobry moment, żeby powiedzieć makijażyście o dodatkowych make upach (matki, siostry, ciotki, babci…) i uzgodnić całościowe koszta tych przyjemności.

Etap 5,5

Jest to etap „połówkowy”, ponieważ nie ma za dużo wspólnego z makijażem, ale jest dla niesłychanie ważny dla powodzenia tego przedsięwzięcia. W niedługim czasie do ślubu nigdy nie warto podejmować decyzji o zmianie koloru włosów, testowaniu nowej kosmetyczki, używaniu niesprawdzonych kosmetyków i innych rzeczy, które mogą przysporzyć dodatkowych komplikacji. Należy pamiętać, że wszystkie zabiegi kosmetyczne powinny być wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby skóra miała czas dojść do siebie i się zregenerować. To samo tyczy się solarium. Sytuacja, w której coś się stanie złego i trzeba to nagle przykryć makijażem jest najgorszym możliwym scenariuszem. Nawet jeśli uda się to przykryć w 100% – Ty i tak będziesz wiedziała, że TO tam jest i nie będziesz miała wrażenie, że wszyscy na TO patrzą i że TO widzą.

lipstick-1137534_1280

Etap 6

Nadszedł ten wielki dzień!

Od czego zacząć? Wziąć 3 głębokie oddechy i przestać panikować. Jeśli wybrało się dobrego makijażystę, to on będzie wiedział co robić i sprawi, że panna młoda będzie najpiękniejsza na świecie. W końcu od tego był próbny, żeby ustalić co to znaczy „najpiękniejsza na świecie”, więc teraz wystarczy tylko odtworzyć.

Bardzo ważne jest, żeby pamiętać, że czas w którym jest wykonywany makijaż jest prawdopodobnie ostatnią chwilą kiedy można odetchnąć i zrelaksować się zanim wszyscy zaczną podekscytowani biegać, szukać zapomnianych rzeczy, gratulować, a w najgorszym wypadku kłócić się i złościć ;) Warto więc zadbać aby ten czas poświęcić tylko sobie – poprosić pana młodego i rodzinę, żeby wyszli i zostać z makijażystą sam na sam. To pozwolili w pełni wykorzystać ten czas.

Etap 7

Zmiana makijażu po ślubie, a przed weselem. Jest to możliwe, choć bardzo niewygodne i niepraktyczne. Bazując na swoim doświadczeniu, nie polecam takiego rozwiązania. Najczęściej jest ono powodem późniejszych spóźnień i stresu. Dużo lepiej dobrać makijaż tak, aby pasował i do kreacji ślubnej i weselnej jeśli jest zmieniana.

Etap 8

Ciesz się, że makijaż się super trzymał…. ale zmyj go ;) Twoja skóra będzie Ci wdzięczna! ;)

Niby taka prosta rzecz, jak makijaż, a jaka skomplikowana ;)About

Zaprosiliśmy Ekspertów, którzy pomogli zorganizować nam ślub i wesele, by doradzili także i Wam! Pełna lista osób i firm: ---> http://zrobswojslub.pl/polecamy/