zagranica1

Tradycyjne wesele nie jest dla wszystkich – wywiad o ślubach za granicą

Chociaż nasze wesele było pod wieloma względami nietypowe nawet przez chwilę nie myśleliśmy o tym, żeby organizować je poza granicami kraju. Jeśli jednak zastanawiacie się nad takim krokiem ten wywiad jest dla Was.

W rozmowie z Magdą Piskorek zajmującą się organizacją ślubów za granicą pytam o najważniejsze różnice między ślubem w Polsce i w innym kraju.

Magda, dlaczego Twoim zdaniem warto zorganizować ślub za granicą? Żeby uciec od większości dalekiej rodziny i znajomych? Bo w innych krajach są lepsze miejsca na ślub i wesele, lepsza pogoda? Jakieś inne powody? Rozmawiasz o tym z klientami czy nie wnikasz w ogóle w ich motywacje?

Ślub za granicą warto zorganizować ze względu na wiele czynników. Najważniejszym może być przygoda i chęć przeżycia tego dnia inaczej niż większość Par. Tradycyjne wesele nie jest dla wszystkich, nie każdy gustuje w hucznych imprezach i tańcach do rana. Niektórzy zwyczajnie wola spędzić dzień ślubu tylko we dwoje. Są tacy, którzy nie ufają polskiej aurze, a marzą o ceremonii w plenerze. Mamy Pary, dla których organizowany przez nas ślub jest kolejnym w ich życiu- nie chcą po raz drugi czy trzeci organizować wesela. Mamy też takie Pary, które nie mają rodzin, albo których rodziny nie żyją w zgodzie. Wiele jest też Par, które mieszkają za granicą i zdalna koordynacja organizacji ślubu i przyjęcia w Polsce jest ponad ich siły. Często Pary marzą o egzotycznej podróży, a możliwości finansowe nie są na tyle duże, by zorganizować i wesele i bajkową podróż. Staramy się nie pytać naszych Par o motywacje wyjazdu, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że często są to tematy drażliwe. Ale ponieważ z każdym jesteśmy w stałym kontakcie osobistym i telefonicznym to często narzeczeni sami zwierzają się z tego, dlaczego wybrali właśnie taką opcję.

Ślub za granicą jest zazwyczaj tańszy czy droższy od tradycyjnego wesela w kraju? Co się składa na koszty takiego przedsięwzięcia – bo rozumiem, że pozycje w kosztorysie są często zupełnie inne niż w przypadku wesela w Polsce?

Ceny są bardzo różne. Wiele zależy od wyboru miejsca ślubu i związanych z tym wyborem formalności. Zazwyczaj jednak ślub za granica jest tańszy niż klasyczny ślub w Polsce z weselem. Sama jestem obecnie na etapie przygotowań do ślubu i czasem sobie przeliczam jak długie i ekskluzywne wakacje ze ślubem na tropikalnej plaży mogłabym mieć za taką kwotę, jaką płacę za imprezę w kraju J. Jeżeli chodzi o ślub za granicą to wbrew pozorom lista rzeczy do zrobienia jest podobna. Formalności, które są po stronie Pary są w zasadzie identyczne jak przy ślubie w Polsce, czasami trzeba jedynie dodatkowo udać się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub odpowiedniej Ambasady. Potrzebne są oczywiście stroje ślubne (choć ten wydatek nie jest aż tak duży jak w Polsce- mieliśmy Pary, które brały ślub w strojach kąpielowych J), obrączki, kwiaty, fryzura, make up, tort czy usługi foto-video. Jeżeli Para jedzie sama, to organizujemy dla nich romantyczną kolację, ale jeśli Młodzi zabierają ze sobą najbliższych to odbywa się normalne przyjęcie weselne z lokalnymi trunkami i potrawami, są tańce, śpiewy, zabawa do rana J. Do tego dochodzą oczywiście różnego rodzaju wycieczki i atrakcje, np. sporty wodne.

zagranica2

W jakich krajach z własnego doświadczenia najłatwiej zorganizować ślub a w jakich najtrudniej? Może jakieś ciekawostki na temat biurokracji albo przeciwnie przykłady urzędników idących na rękę?

Najprostsza procedura jest chyba we Włoszech (ze względu na podpisaną Konwencję Wiedeńską) oraz na Mauritiusie. W tych miejscach nie są potrzebne żadne dodatkowe wizyty w MSZ czy w Ambasadzie. W pozostałych przypadkach konieczne są podróże po różnych placówkach urzędowych i dyplomatycznych… Dlatego trzeba bardzo dobrze orientować się nie tylko w dokumentach, ale też w kolejności, w jakiej należy zdobywać kolejne pieczęci. Czasami najpierw trzeba iść do Ministerstwa, a potem do tłumacza, a czasem odwrotnie. W niektórych przypadkach wystarcza poświadczenie z Ambasady, a w innych trzeba jeszcze odwiedzić MSZ. Są urzędnicy, którzy nie przyjmą dokumentów ze względu na źle zagięty róg! Dlatego warto jest skorzystać z usług firmy, która dobrze zna zwyczaje i wymogi formalne dla ceremonii ślubu w odpowiednim zakątku na ziemi. Wszyscy koordynatorzy Romantic Travel muszą dobrze posługiwać się językiem angielskim i znać kulturę tych regionów świata, w których organizujemy śluby. Wiedzę o sprawach formalnych musimy mieć w małym palcu, bo od tego zależy, czy ślub będzie później uznany w Polsce. Lata pracy w tej branży pozwoliły nam zbudować markę, dzięki której możemy znacznie więcej niż przeciętny klient. Już nie raz ratowaliśmy nasze Pary z, wydawałoby się, najgorszych opresji. Przekładaliśmy godzinę lub dzień ślubu ze względu na niespodziewany ulewny deszcz, z dnia na dzień przeorganizowywaliśmy charakter ślubu, gdy okazało się, że Para zagubiła dokumenty, udało nam się diametralnie przyspieszyć wyrabianie paszportów dla Pary, gdy ich dokumenty uległy zniszczeniu w trakcie wypadku w drodze na lotnisko, a nawet zatrzymywaliśmy samolot, na który nasza Para o mały włos nie zdążyła! Przygód było wiele, ale wszystko na szczęście udawało się pomyślnie rozwiązać J.

Czy ślub za granicą to Twoim zdaniem propozycja dobra dla każdego czy raczej opcja zarezerwowana dla specyficznej grupy osób – młodych, znających języki, z kontaktami za granicą, światowych?

Ślub za granicą jest zdecydowanie dla wszystkich. Dla Par w każdym wieku (mieliśmy wiele Par po 50, nawet takich, które się rozwiodły, ale nigdy nie rozstały). Dla tych którzy boją się latać (mamy takie kierunki do których można dojechać autem). Dla Par które obawiają się skomplikowanych formalności (możemy załatwić wszystko w ich imieniu). Dla Par, które chcą tylko „odświeżyć” swój związek (organizujemy także odnowienia przysięgi małżeńskiej i podróże poślubne). Dla Par, które nie znają języków obcych (w większości miejsc mamy polskich koordynatorów, którzy pomogą w przygotowaniu tego wyjątkowego dnia już na miejscu). Co prawda przykładowe oferty mają swoją określoną formę, ale wszystko modyfikujemy zawsze zgodnie z oczekiwaniami Pary. Drony, transmisje online dla rodziny, wspólne nurkowanie w dniu ślubu, dotarcie na miejsce ślubu na koniach, obrączki w muszelce, koszyczki dla dzieci do sypania kwiatów… wszystko jest możliwe!

zagranica3

Myślę, że stosunkowo łatwo przekonać do ślubu za granicą samą parę. Plaża na Bali czy nawet bliższa Grecja albo Hiszpania działają na wyobraźnię, ale co z rodzicami albo dziadkami? W jaki sposób powiedzieć im, wytłumaczyć, że to dobry pomysł?

Para, w miarę swoich możliwości finansowych, może zaprosić na ślub wszystkich swoich bliskich. Aby ograniczyć koszty, można zapewnić im pobyt na 3-4 dni, a samemu zostać trochę dłużej. Ostatnio Pary korzystają także z transmisji online podczas swojego ślubu tak, aby rodzina mogła na żywo śledzić ceremonię i składać gratulacje. Mamy też Pary, które po prostu wysyłają swoim najbliższym zaproszenia, tyle tylko, że na ślub Bali czy na Hawajach J Zdarza się, że Goście we własnym zakresie wykupują wyjazd, by móc towarzyszyć Młodym w tym wyjątkowym dniu. Najczęściej jednak narzeczeni jadą tylko we dwoje (często w tajemnicy przed rodziną!), a po powrocie organizują przyjęcie dla najbliższych z pokazem zdjęć i filmów z podróży. Zdarza się też, że Para jeden ślub (najczęściej cywilny) organizuje za granicą, a później w Polsce drugi (kościelny). Zdarzają się też śluby symboliczne, które nie mają wartości prawnej, ale są piękną pamiątką na całe życie.

Od jak dawna zajmujecie się ślubami za granicą? Ile macie za sobą realizacji i czym różnicie się od konkurencji?

Jako biuro podróży działamy od 1992, w tym roku będziemy więc obchodzić 25-lecie działalności. Śluby natomiast organizujemy od kilkunastu lat, byliśmy pierwszą firmą w Polsce, która zajęła się tą formą wyjazdów zagranicznych. Na początku nie traktowaliśmy ślubów za granicą jako podstawowej działalności, ale z czasem okazało się, że jest to praca bardzo przyjemna i wdzięczna, a do tego śluby stawały się w Polsce coraz bardziej popularne. Nasz „pierwszy raz” to był ślub na Hawajach i od tego wszystko się zaczęło J. Liczbę realizacji trudno określić, mogę opowiedzieć setki anegdot na temat naszych Par, ale ile ich dokładnie było, trudno zliczyć. Naszą podstawową zaletą jest znajomość branży turystycznej od podszewki i doświadczenie zdobywane już ćwierć wieku. Jesteśmy touroperatorem, co oznacza, że mamy wszelkie zezwolenia by organizować Parom nie tylko ślub, ale też cały wyjazd. Mamy swoje bazy hotelowe, wycieczkowe, lotnicze, ubezpieczenia… Wszystko w jednym miejscu!

zagranica5

A jak wygląda z Waszej strony organizacja ślubu za granicą? Ile osób jest w to zaangażowanych i na czym to polega? Dużo podróżujecie? Wykonujecie wiele telefonów? Co załatwiacie za biurkiem, a ile pracy jest wykonywanej bezpośrednio na miejscu?

Koordynatorzy w Polsce i za granicą zajmują się wszystkim, co jest związane ze ślubem, od A do Z. Wszystkie miejsca, które proponujemy naszym Parom, staramy się odwiedzać osobiście, aby sprawdzić standardy jakie oferują hotele lub obiekty, w których organizujemy śluby. Chcemy też poznawać miejscową kulturę i atrakcje, by wiedzieć, co możemy proponować Parom. Często też Pary wracają do nas z wieloma ciekawymi wskazówkami. Praca biurowa to przede wszystkim kontakt z klientami oraz śledzenie często zmieniających się cen i formalności. W biurze przygotowujemy też nasze oferty i stąd kontaktujemy się z całym światem J. Często wychodzimy też poza biurko, spotykamy się z przedstawicielami hoteli i usługodawców, musimy odwiedzać urzędy, ambasady, spotykać się z tłumaczami.

 
Czy ślub odbywa się w języku polskim czy w innym języku, czy uczestniczy w tym tłumacz?

Ceremonia zawsze odbywa się w języku urzędowym kraju, w którym jest ona przeprowadzana. Czasami jednak urzędnicy pozwalają złożyć przysięgę w języku, który sami rozumieją (najczęściej angielski). Poza tym można po przysiędze oficjalnej, złożyć swoją, już po polsku. Istnieje możliwość wynajęcia tłumacza na dzień ślubu, często tłumacza oferujemy w standardzie.

Dziękuję za rozmowę :)

Jeśli temat Was zainteresował po więcej informacji zapraszamy na stronę romantic-travel.pl

Romantic-travel-logo-mocneAbout

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.