315de245-99d0-45a4-85c3-7edfd4281819-2

„Ślub od pierwszego wejrzenia” – sposób na miłość czy sensację?

W telewizji zadebiutowała niedawno polska wersja programu „Ślub od pierwszego wejrzenia”. O co chodzi? Zespół specjalistów: antropolog, seksuolog i psycholog kojarzą uczestników w pary, które poznają się…przed ołtarzem. Dokładnie tak, jak czytasz – uczestnicy mają wziąć z obcą osobą ślub cywilny. Prawdziwy ślub.

Założenia programu znałam z jego zagranicznych wersji. I byłam święcie przekonana, że w Polsce to nie przejdzie. Bądź co bądź, ślub to w naszym kraju w dużej mierze świętość. Sakrament. Coś, z czym nie ma żartów. Dlatego takie podejście „na próbę” przed kamerami telewizyjnymi wydało mi się ryzykowne i bardzo odległe od obyczajów przeważających w Polsce.

I może paradoksalnie, właśnie ta kulturowa różnica postrzegania małżeństwa sprawiła, że polska edycja wydaje mi się dużo bardziej…poważna, na serio. 

Podejście do miłości, związków, partnerstwa polskich uczestników jest dużo bardziej „serio” niż u osób z zagranicznych edycji. Co więcej – w polskim programie są to ludzie raczej o ugruntowanej pozycji zawodowej, którzy spokojnie radzą sobie „na swoim”. Ma to znaczenie o tyle, że profil kandydatów zdecydowanie bardziej wskazuje na takich, którzy gotowi będą powiedzieć „tak” i pozostać w związku zaaranżowanym przez ekspertów także po zakończeniu programu. Będą na to gotowi także poprzez postrzeganie małżeństwa jakoś czegoś znacznie poważniejszego, a także – cóż, zgodnie z regułą konsekwencji. Pod tym względem, uwarunkowania kulturowe w Polsce wydają się więc dużo lepsze – paradoksalnie – do przetrwania tak skojarzonego małżeństwa.

Ale ale! Trudno oceniać mi program dopiero po jednym odcinku. Polscy eksperci kojarzący pary wydają się dobrze znać na swoim fachu. Zaś wnikliwe testy, jakim poddawani są kandydaci i kandydatki, mające stworzyć perfekcyjne ich profile, na podstawie których możliwe będzie połączenie ludzi w pary, są zdecydowanie bardziej zaawansowane niż wszystkie testy z portali randkowych. Przykładowo – naukowcy mierzyli uczestnikom palce, by ustalić proporcje ich ciała, a także – kazali wąchać koszulki, by ustalić, na czyj zapach najlepiej reagują. Żaden portal randkowy nie oferuje tak zaawansowanych metod doboru.

Mimo wszystko, ciągle dla mnie przewagą randek online i ich złożonych kwestionariuszy (jak te na eDarling.pl choćby) jest to, że grupa osób, z których są dobierani nasi potencjalni kandydaci, to kilka tysięcy członków społeczności. Nie trzeba dobrać idealnego kandydata spośród 50 mężczyzn, którzy nie stchórzyli po ujawnieniu na castingu zasad programu, tylko – powiedzmy, z 5 tysięcy.

Koniec końców jednak, w randkach online sprawczość nie jest nam odbierana, w przeciwieństwie do programu „Ślub od pierwszego wejrzenia”. Program ten dla mnie miałby sens o tyle, bo z pewnością aspekt socjologiczny i eksperymentu społecznego jako takiego jest ciekawy, gdyby parom był udzielany ślub humanistyczny,  bez prawnych konsekwencji.

A tak? No cóż, rozrywka z pewnością będzie przednia. Pierwszy odcinek podobał się nawet mojej mamie, która – sama jest mężatką od 30 lat – ma raczej tradycyjne podejście do małżeństwa.About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.


michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet kate spade outlet kate spade outlet kate spade outlet coach outlet online coach outlet online coach outlet online coach outlet online air max pas cher chaussures de foot golden goose saldi outlet golden goose pas cher michael kors outlet 2018 kate spade outlet 2018 coach outlet 2018 max maillots nike tn pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet