couple-1850073_1920

Ślub kościelny w plenerze

Odkąd śluby cywilne w plenerze są prawnie usankcjonowane i można je bez większych problemów zorganizować, coraz więcej par myśli o ślubie…kościelnym w plenerze.

I tu zaczynają się schody!

Teoretycznie, jest to oczywiście możliwe. Prawo kanoniczne stanowi: „Małżeństwo między katolikami lub między strona katolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza”. (Kan. 1118)

Episkopat wydał specjalne stanowisko dotyczące ślubów zawieranych poza kościołem lub kaplicą. Pozostawiając taką furtkę, rezerwuje ją jednak dla wyjątkowych przypadków. Wszystko po to, by nie stało się to powszechną praktyką – jak aktualnie śluby cywilne w plenerze.

„Troską Kościoła jest, aby celebracja sakramentu małżeństwa poza miejscem świętym nie stała się normą powszechną, a nawet nie dopuszcza się, aby mogli decydować o tym sami duszpasterze, np. proboszcz. Dlatego celebracja sakramentu małżeństwa poza kościołem wymaga zgody ordynariusza miejsca.”

Cały dokument możemy znaleźć pod tym adresem: << KLIK! >>

Czyli sytuacja jest z góry skazana na porażkę? I tak, i nie. Zawsze warto próbować – zwłaszcza, jeśli mamy logiczne uzasadnienie naszej decyzji, inne niż „bo to takie romantyczne”.

Do kogo skierować się w pierwszej chwili? Do proboszcza parafii, w której chcielibyście taki ślub zorganizować. Jeśli macie znajomego księdza lub duchownego w rodzinie – możecie zacząć oczywiście od niego.

Zgoda proboszcza na wniosek to dopiero pierwszy krok, bo dyspensy może udzielić tylko biskup. I znowu – argumenty użyte w prośbie skierowanej do kurii, powinny zawierać przemyślaną argumentację, nie ogólnikowe, okrągłe stwierdzenia o spełnianiu marzeń czy miejscu, które będzie dobrze wyglądać na fotografiach.

people-2566244_1920

Najczęściej jednak, parom starającym się o ślub kościelny w plenerze, sugerowane jest rozwiązanie kompromisowe. Znalezienie, podpowiedzenie urokliwej kapliczki lub wiejskiego kościoła gdzieś w malowniczym zakątku Polski. Idealnie byłoby, gdyby kościół znajdował się w niewielkiej odległości od miejsca wesela – ono już może przecież całkowicie odbyć się w plenerze.

Coraz więcej powstaje w Polsce obiektów tego typu, adresowanych właśnie młodym parom, szukającym wyjątkowego ślubu kościelnego, połączonego z weselem w plenerze.

Decyzja o ślubie w kościele, przynajmniej Kościele Katolickim, niesie za sobą określone konsekwencje, w tym – zrozumienie, że może odbywać się na takich, a nie innych zasadach. Mniej jest tu pola na elastyczność, ale czy to faktycznie źle?

Jest mnóstwo pięknych kościołów w Polsce – jeśli szukamy pięknego miejsca na ślub i wesele, możemy postawić na wybór wspaniałego kościoła, dobierając do niego miejsce wesela.

Nie ma co ukrywać – z wypiekami na twarzy czytamy o niezwykłych ślubach kościelnych poza świątynią, bo takie oczywiście się zdarzają.

Jeśli jednak ślub w plenerze jest dla Was czymś, bez czego nie możecie wyobrazić sobie swojego wielkiego dnia, jest jeszcze opcja rozdzielenia ślubu kościelnego i cywilnego – wtedy ten drugi bez problemu może odbyć się w plenerze.

A Wy, co sądzicie o ślubach kościelnych w plenerze?About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.


  • ka

    To, że jest to trudne, to fakt. Generalnie po kilku miesiącach szukania możliwości łącznie z listem do Biskupa (!) chcieliśmy zaniechać organizacji i wrócić do standardowego ślubu w kościele. Fora i blogi też nie pomagały bo większość osób miała ten sam problem. Nasze szczęście, że ślub braliśmy w Gdańsku i znajomi nam polecili parę, która sama nas skontaktowała z księdzem – dwa spotkania i udało nam się w minionym roku powiedzieć TAK w plenerze :-))) Z całego serca polecam firmę Ślubokręt i Panią Kaję: slubywplenerze.com <3 Powodzenia i trzymam kciuki za wszystkie pary młode!