slub5

Ślub kościelny dla początkujących

Ślub w kościele oznacza zupełnie inną – bardziej uroczystą – oprawę wydarzenia, wiąże się również z poważniejszymi konsekwencjami – składając przysięgę zobowiązujemy się wytrwać w związku małżeńskim przez całe życie. Poza skutkami cywilno-prawnymi ma również charakter świętego sakramentu.

To że ze ślubem kościelnym jest dużo zachodu wiedzą chyba wszyscy. Ale jak to dokładnie wygląda?

Pokazujemy krok po kroku.

 

1.Wybór kościoła i rezerwacja terminu.

Według tradycji ceremonia powinna odbyć się w parafii rodzinnej Panny Młodej. W praktyce możecie sobie wybrać każde miejsce jakie chcecie. My zdecydowaliśmy się na Kościół św. Anny w Wilanowie głównie ze względu piękny plener na sesję fotograficzną. Każdy powód jest dobry.
Przy rezerwacji wybiera się dzień i godzinę i płaci 100 zł. Ksiądz daje listę wszystkich formalności do załatwienia na kartce. Ale ona nie jest tak dokładna i szczegółowa jak ta notka :)

 

2. Bierzmowanie.

W różnych źródłach widziałem informację, że nie jest konieczne do zawarcia małżeństwa. Księża zawsze twierdzą, że jest i myślę, że nie warto się z nimi kłócić i dyskutować o interpretacji prawa kanonicznego. Jeśli masz bierzmowanie patrz pkt 3.

 

Ja zamiast zajmować się przygotowaniami do tego sakramentu grałem w FIFE 98, więc 15 lat później musiałem nadrabiać zaległości.

Aby przystąpić do bierzmowania musimy ukończyć przygotowania w wersji dla dorosłych. Są organizowane w wielu parafiach i obejmują zazwyczaj 5-8 spotkań, odbywających się co tydzień. W przypadku parafii na warszawskim Marymoncie przebiegają bezboleśnie – nie ma prac domowych ani zadawania trudnych pytań, grupa trafiła mi się bardzo kameralna – 3 osoby. Na ostatnim spotkaniu dostajemy zaświadczenie o ukończeniu przygotowań. Aby przystąpić do sakramentu potrzebujemy jeszcze świadectwa chrztu. W mojej parafii chrztu zażądali ofiary w związku z wydaniem takiego dokumentu. Wysokość ofiary była dobrowolna, więc dostali ode mnie 2 zł.

Jeśli chodzi o bierzmowanie dla osób dorosłych, ja miałem to szczęście, że załapałem się na sakrament w Katedrze Praskiej kiedy przyjmowano wszystkich chętnych, którzy złożyli odpowiednie dokumenty. Z tego co wiem uległ to zmianie i w tej chwili do sakramentu mogą przystępować wyłącznie osoby z tej konkretnej parafii.

3. Nauki przedmałżeńskie

Odbywają się w dwóch wersjach. Albo cykl spotkań co tydzień albo nauki weekendowe dla zapracowanych, czyli potężna dawka nauk rozłożona na dwa dni. My wybraliśmy tę drugą opcję.

Koszt nauk przedmałżeńskich u Dominikanów w Warszawie to 200 zł od pary. Informacje o zapisach mozna znaleźć na stronie internetowej.

Zajęcia podzielone są na bloki tematyczne – są różne zadania do rozwiązywania w parach – rysowanie, wiązanie sznurówek, nudny wykład o tym skąd się biorą dzieci i jak w naturalny sposób planować rodzinę etc. Dominikanie dają też kawę, herbatę i ciasteczka.

 

4. Spotkania w poradni życia rodzinnego.
Chyba największy absurd z jakim spotkaliśmy się podczas przygotowań do ślubu. Odbycie 3 spotkań w poradni jest obowiązkowe. Na indywidualnych spotkaniach jakaś pani albo pan dalej opowiada Ci skąd się biorą dzieci. Wszystko jedno czy masz ukończone studia medyczne ze specjalnością z ginekologii, jesteś w 8 miesiącu ciąży albo masz już 3 córki i dwóch synów. Spotkania muszą się odbyć, bo to wymóg formalny – bez względu na to czy konsultacje są ci potrzebne do szczęścia czy nie.

Jakby tego było mało poradni jest niewiele działają przez 2 dni w tygodniu po dwie godziny i na dodatek zazwyczaj są to godziny w których jesteś w pracy. A jak już pasuje Ci i dzień i godzina okazuje się, że najbliższe wolne terminy są za dwa miesiące. Droga przez mękę! Dlatego proponujemy rozpocząć poszukiwania poradni jak najwcześniej.

 

5. Protokół przedślubny.

Powinien być sporządzany mniej więcej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Do podpisania protokołu potrzebujesz zaświadczeń o ukończeniu nauk przedmałżeńskich, odbyciu spotkań w poradni życia rodzinnego oraz świadectw chrztu i adnotacji o bierzmowaniu. Jeśli protokół spisujesz w parafii zamieszkania te ostatnie dokumenty mają na miejscu. Jeśli w innej parafii musisz się wcześniej pofatygować (tak jak przed bierzmowaniem) do parafii chrztu – i zostawić kolejną ofiarę. Mogą również prosić o dokument świadczący o ukończeniu katechizacji, czyli twoje szkole świadectwo na którym masz szóstkę z religii. Mi na szczęście uwierzyli na gębę.

W trakcie spisywania protokołu pada szereg absurdalnych pytań o wykształcenie, zawód, miejsce zamieszkania rodziców, wszystkie wasze choroby psychiczne. O seks przedmałżeński akurat nas nie zapytali. Ważne! Na pytania odpowiadacie oddzielnie, więc ustalcie wcześniej zeznania :)

Nie wiem czy coś się za to płaci. My nie zapłaciliśmy.

 

6. Wygłoszenie zapowiedzi.

Po spisaniu protokołu w parafii pana młodego i panny młodej przez 3 niedziele są wygłaszane zapowiedzi. To czas, kiedy może zgłosić się ktoś kto widzi jakieś przeszkody do zawarcia przez was związku małżeńskiego.

Za zapowiedzi podobno się płaci. Nam jakoś to umknęło. Znowu.

 

7. Dostarczenie licencji

Jeśli bierzecie ślub w innej parafii niż parafia zamieszkania musicie dostarczyć licencję, czyli zgodę na ślub w wybranym przez Was kościele. Dostajecie taki dokument właśnie po wygłoszeniu zapowiedzi.

 

8. Formalności ciąg dalszy

Idziemy z licencją do parafii, w której bierzemy ślub. W kancelarii parafialnej zostawiamy papiery z Urzędu Stanu Cywilnego (jeśli to ślub konkordatowy czyli w 99% przypadków), podajemy dane świadków (imiona, nazwiska, adresy i daty urodzenia) i podpisujemy kolejne dokumenty. Wnosimy obowiązkową opłatę kancelaryjną – 80 zł.

 

9. Dekoracje w kościele

Zazwyczaj jest tak, że w tym samym dniu ślub bierze kilka par. Muszą się między sobą dogadać, jak mają wyglądać dekoracje ławek, krzeseł i ołtarza. Za wykonanie dekoracji odpowiada siostra zakonna. Jeśli chcemy mieć własne dodatkowe dekoracje trzeba dogadać się z innymi parami i z siostrą. Z siostrą można się spotkać tylko osobiście, bo nie słyszała o telefonach ani e-mailu. Z innymi parami najlepiej pokłócić się o wszystko na specjalnie założonej w tym celu grupie na Facebooku. Znamy też przypadki, kiedy ustalenia były robione przez telefon lub w trakcie spotkania, jeśli wszytkim pasował termin.

Chyba jest jakaś składka dla siostry na te dekoracje, ale najwyraźniej coś nas ominęło i nie zapłaciliśmy. Jak zwykle.

 

10. Szczegóły ceremonii

Na spotkaniu z księdzem ustalamy wszystkie detale:

czy do kościoła prowadzi ksiądz, czy ojciec odprowadza pannę młodą do ołtarza

jakie mają być czytania

– czy mamy jakieś szczególne życzenia – na przykład jeśli chcemy, żeby ktoś z rodziny lub zaproszonych gości przeczytał czytanie albo zaśpiewał psalm.

– warto też zapytać jak ma wyglądać zakończenie ceremonii – czy ksiądz wyprowadza parę młodą z kościoła i za nimi wychodzą rodzice oraz goście czy wszyscy mają biegać bez ładu i składu.

– należy również wiedzieć, czy dopuszczalne jest sypanie ryżem i forsą pod kościołem. W Wilanowie na przykład nie jest.

 

11. Oprawa muzyczna

U nas prosta sprawa. Dostaliśmy kontakt do pana zajmującego się muzyką. Zadzwoniliśmy i powiedzieliśmy, że chcemy standardowy zestaw bez udziwnień, skrzypiec, trąbek i innych bajerów.

 

12. Dzień ślubu

Przed ceremonią świadkowie podpisują dokumenty i przekazują kopertę. Zawartość dowolna. U nas 200 zł.

 

I to by było na tyle. Tytułem podsumowania w ramach przygotowań ślubnych miałem do czynienia z 6 różnymi parafiami, poświęciłem kilkadziesiąt godzin na dojazdy, spotkania, nauki i wykłady. Wszystkie koszty: 582 zł + rachunek za telefonowanie do wszystkich poradni życia rodzinnego w Warszawie.

 

Warto było? Pewnie, że warto!About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.