MMząbki

Ślub cywilny w plenerze – nowelizacja ustawy od marca 2015

Ślub w plenerze zawsze wydawał nam się ciekawą propozycją.
Często oglądaliśmy takie ceremonie na amerykańskich filmach, w migawkach z Say Yes to the Dress lub Four Weddings albo na zdjęciach na Pinterest. W Polsce jednak bardzo długo taka możliwość pozostawała niedostępna. Trwały konsultacje, przygotowywanie projektów nowelizacji przepisów, liczne dyskusje i prelekcje na targach ślubnych, starania Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych. No i wreszcie mamy efekty. Wszystko zmieni się od marca 2015.

Jak było do tej pory?

Urzędnicy mieli obowiązek udzielić ślubu poza urzędem tylko w wyjątkowych sytuacjach najczęściej rozumianych jako pobyt jednego z narzeczonych w szpitalu albo w więzieniu. To skłaniało pary albo do porzucania marzeń o ślubie w przyjemniejszej scenerii niż USC albo poszukiwania alternatywnych rozwiązań jak na przykład śluby humanistyczne. Efekt? Tylko 2 tys. ślubów poza USC ze wszystkich 69 tys.

Jak będzie?

Od 1 marca każda para będzie mogła zawrzeć związek małżeński poza urzędem. Zorganizowanie ślubu poza urzędem będzie się wiązało z dodatkową opłatą w wysokości 1000 zł. Wprowadzono także ograniczenia co do miejsca, w którym odbędzie się ceremonia. Wybrana lokalizacja musi gwarantować bezpieczeństwo uczestników oraz zapewniać zachowanie powagi oraz doniosłości wydarzenia.

Co z tego wynika?

Na pewno więcej możliwości. Teraz będzie można zaaranżować miejsce ślubu po swojemu. Pamiętajmy, że ustawa w praktyce dotyczy nie tylko plenerów jak ładne parki, plaże czy leśne polany, ale także innych budynków jak zabytkowe dworki, pałace czy muzea. Wciąż ograniczeniem pozostają koszty.
Zawsze zapewnienie dekoracji , miejsc siedzących i całego zaplecza w zupełnie innym miejscu niż przystosowana do tego sala w urzędzie będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami, więc z tej opcji skorzystają tylko niektórzy.

Na nowej ustawie skorzystają na pewno wedding planerzy, którzy będą mogli przygotowywać wspaniałe ceremonie niemal w każdym miejscu. Zyskają gminy, które z tego tytułu będą mogły liczyć na dodatkowy zarobek. Stracą organizatorzy wszystkich rozwiązań alternatywnych dla ślubów cywilnych na czele z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów, które organizuje śluby humanistyczne.

My postaramy się śledzić jak nowa ustawa działa w praktyce. Jeśli ktoś z Was zdecyduje się na ślub cywilny poza urzędem i będziecie chcieli opowiedzieć nam o tym, jak się udało z przyjemnością opublikujemy relację na naszym blogu :)About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.


michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet kate spade outlet kate spade outlet kate spade outlet coach outlet online coach outlet online coach outlet online coach outlet online air max pas cher chaussures de foot golden goose saldi outlet golden goose pas cher michael kors outlet 2018 kate spade outlet 2018 coach outlet 2018 max maillots nike tn pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet