MMząbki

Ślub cywilny w plenerze – nowelizacja ustawy od marca 2015

Ślub w plenerze zawsze wydawał nam się ciekawą propozycją.
Często oglądaliśmy takie ceremonie na amerykańskich filmach, w migawkach z Say Yes to the Dress lub Four Weddings albo na zdjęciach na Pinterest. W Polsce jednak bardzo długo taka możliwość pozostawała niedostępna. Trwały konsultacje, przygotowywanie projektów nowelizacji przepisów, liczne dyskusje i prelekcje na targach ślubnych, starania Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych. No i wreszcie mamy efekty. Wszystko zmieni się od marca 2015.

Jak było do tej pory?

Urzędnicy mieli obowiązek udzielić ślubu poza urzędem tylko w wyjątkowych sytuacjach najczęściej rozumianych jako pobyt jednego z narzeczonych w szpitalu albo w więzieniu. To skłaniało pary albo do porzucania marzeń o ślubie w przyjemniejszej scenerii niż USC albo poszukiwania alternatywnych rozwiązań jak na przykład śluby humanistyczne. Efekt? Tylko 2 tys. ślubów poza USC ze wszystkich 69 tys.

Jak będzie?

Od 1 marca każda para będzie mogła zawrzeć związek małżeński poza urzędem. Zorganizowanie ślubu poza urzędem będzie się wiązało z dodatkową opłatą w wysokości 1000 zł. Wprowadzono także ograniczenia co do miejsca, w którym odbędzie się ceremonia. Wybrana lokalizacja musi gwarantować bezpieczeństwo uczestników oraz zapewniać zachowanie powagi oraz doniosłości wydarzenia.

Co z tego wynika?

Na pewno więcej możliwości. Teraz będzie można zaaranżować miejsce ślubu po swojemu. Pamiętajmy, że ustawa w praktyce dotyczy nie tylko plenerów jak ładne parki, plaże czy leśne polany, ale także innych budynków jak zabytkowe dworki, pałace czy muzea. Wciąż ograniczeniem pozostają koszty.
Zawsze zapewnienie dekoracji , miejsc siedzących i całego zaplecza w zupełnie innym miejscu niż przystosowana do tego sala w urzędzie będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami, więc z tej opcji skorzystają tylko niektórzy.

Na nowej ustawie skorzystają na pewno wedding planerzy, którzy będą mogli przygotowywać wspaniałe ceremonie niemal w każdym miejscu. Zyskają gminy, które z tego tytułu będą mogły liczyć na dodatkowy zarobek. Stracą organizatorzy wszystkich rozwiązań alternatywnych dla ślubów cywilnych na czele z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów, które organizuje śluby humanistyczne.

My postaramy się śledzić jak nowa ustawa działa w praktyce. Jeśli ktoś z Was zdecyduje się na ślub cywilny poza urzędem i będziecie chcieli opowiedzieć nam o tym, jak się udało z przyjemnością opublikujemy relację na naszym blogu :)About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.