girl-2934257_1920

Rozwiedzeni rodzice państwa młodych – czy musi być niezręcznie?

Rozwody nigdy nie są łatwe. Eksmałżonkowie narażani są na różnego rodzaju mało delikatne sytuacje, ot, choćby wesela. 

Prawdziwe schody zaczynają się wtedy, gdy rozwiedzeni są rodzice jednego z państwa młodych. 

Jak całą sprawę załatwić z klasą? Może nie być lekko, ale na pewno będzie warto!

Dużo zależy oczywiście od tego, jak bardzo stara to sprawa. Świeżo rozwiedzeni rodzice młodych, mogą być trudniejszym materiałem niż tacy, którzy rozstali się wiele lat temu. 

Kolejna sprawa – to taka, czy rodzice mają nowych partnerów i czy ciągle ze sobą rozmawiają. Zarówno oni między sobą – jak i z nowymi partnerami eksmałżonków. 

Załóżmy jednak najgorszy z możliwych scenariuszy: rozwiedzeni rodzice raczej ze sobą nie rozmawiają, niechętnie też chcą budować relacje ze swoimi nowymi partnerami. 

Co robić? 

1. Rozsadzić

Po to stworzono okrągłe stoły na weselach: rozwiedzionych rodziców (i ich partnerów) posadźcie przy oddzielnych stolikach, z ich przyjaciółmi lub/i rodziną. Sami zasiądźcie przy stole ze świadkami – i bawcie się świetnie! 

Rodzice zaś – spokojnie mogą się unikać, jeśli chcą. 

2.  Przemieszać

Wiecie, że na przyjęciach dyplomatycznych, pary się rozsadza? Czemu nie zastosować by tej strategii wobec ekspar – rozwiedzionych rodziców.

Przemieszajcie ich, sadzając na zmianę z rodzicami nr 2: nie dość, że będą się integrować, to jeszcze – będzie dzielić ich bezpieczna odległość.

balloon-767246_1920

3. Zostawić w spokoju

Rodzice są w stanie wiele zrobić dla szczęścia swoich dzieci. Dlatego dajcie im czas i  stwórzcie okazję, by mieli przestrzeń do rozmowy. Niech się dogadają w kwestii podziału ról i tego, koło kogo chcą i mogą siedzieć na weselu. 

4. Zaprosić bez partnerów

Jestem daleka od doradzania tego wyjścia, ale czasami nie ma wyboru. Może być sytuacja, w której rodzice rozstali się w okolicznościach, gdy uraza do nowego partnera eksmałżonka jest zbyt duża. Wtedy można i warto zastanowić się nad zaproszeniem bez partnerów. Oczywiście, jeśli sami z tymi partnerami nie macie po drodze. Możecie też rozważyć zaproszenie ich na sam ślub, a na wesele już nie – chociaż ciągle, uważam to za mało eleganckie, chociaż zdaję sobie sprawę, że czasami jedyne wyjście. 

Pamiętajcie, żeby omówić to z Waszymi rodzicami. Bądźcie z nimi szczerzy – chcą przecież Waszego dobra. Może w ten wyjątkowy dzień gotowi są pójść na większy kompromis niż we wszystkie pozostałe? About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.