10481408_10203491757111314_4708723093421663185_n

Rodzice pary młodej w dniu ślubu – to też ich wielki dzień!

Zaangażowanie rodziców w przygotowania do ślubu to trudny temat. Wymaga umiejętności dyplomatycznych, taktu i dobrej woli wszystkich zainteresowanych. I często skupiamy się na samym procesie przygotowań, w samym dniu ślubu traktując trochę rodziców jako elementy scenografii tego pięknego dnia. Tata ma zaprowadzić do ołtarza, później witać z mamą chlebem i solą…

Tymczasem, zaangażowanie rodziców w dniu ślubu to wcale nie jest prosta sprawa!

W samej uroczystości, przed nią i po niej, jest bowiem mnóstwo okazji, w trakcie których rodzice stają w centrum uwagi. Czasami – czy tego chcą, czy nie. 

Dla części rodziców, jest to mało komfortowe, zwłaszcza, jeśli w codziennym życiu raczej nie mają doświadczenia z wystąpieniami publicznymi.

Dlatego, chociaż dzień ślubu to oczywiście fokus na państwa młodych, ich komfort i szczęście, warto pomyśleć o tych aspektach w kontekście swoich rodziców. 

Najpierw? WISHLISTA

Wypisz na kartce wszystkie elementy swojego wielkiego dnia, w których chcesz, aby aktywnie uczestniczyli Twoi rodzice. Może być to błogosławieństwo, pomoc w założeniu sukni ślubnej, zawiezienie do kościoła/urzędu, prowadzenie do ołtarza, podziękowania dla rodziców itd.

Ogranicza Cię tak naprawdę tylko Twoja wyobraźnia! Nie ma co się dziwić, rodzicom zazwyczaj ufamy w 100%, więc chcemy ich w różnoraki sposób zaangażować i docenić. 

Ale pamiętajmy, że nasza lista aktywności to nasza perspektywa. Gotową listę musisz pokazać rodzicom i skonsultować ją z nimi. W końcu – nic na siłę!

Później – NEGOCJACJE

Omów z rodzicami każdy punkt z listy. Wyjaśnij, jak sobie wyobrażasz poszczególne elementy. Błogosławieństwo błogosławieństwu nierówne – dla niektórych to tylko buziak przed wyjściem, dla innych – ceremonia z kropidłem i akordeonistą. Ustalcie, jak postrzegacie poszczególne punkty programu. Musicie mieć pewność, że rozmawiacie o tym samym!

Może się zdarzyć tak, że rodzice chętnie zaangażują się w którąś z kwestii, ale na swoich zasadach – i trzeba to uszanować. Dobra wiadomość jest taka, że zawsze możesz z tego punktu programu zrezygnować, jeśli nie odpowiada Ci sposób jego postrzegania przez Twoich rodziców!

10394523_10203491771671678_5796768494342348162_n

Szczegółowo zaplanujcie PODZIĘKOWANIA

Trudne zadanie – bo chociaż to moment, z którego trudno całkowicie zrezygnować, może się zdarzyć, że z jego organizacją będzie naprawdę pod górkę. Dużo może pójść nie tak – od wyboru prezentów, przez piosenkę, po to, co rodzice mają ze sobą zrobić w trakcie podziękowania.

My zrezygnowaliśmy z tańca na rzecz krótkiego wręczenia statuetek dla najlepszej mamy i najlepszego taty. Zrezygnowaliśmy też ze zmuszania każdego z rodziców do publicznej przemowy. Wygłosiła ją krótko moja teściowa, która świetnie się czuje w tego typu wystąpieniach. 

Warto wyjść naprzeciw temperamentowi i preferencjom Waszych rodziców – wszyscy będziecie to lepiej wspominać!

Na koniec – PLAN GODZINOWY!

Przygotuj dla rodziców plan godzinowy momentów, w których mają być zaangażowani, razem z określeniem zapasów czasu, w jakich powinni być gotowi do działania.

Ja tego nie zrobiłam i moja mama „zgubiła się” tuż przed podziękowaniami dla rodziców, bo wyszła na papierosa od strony frontowego wejścia do sali. 

Wasi rodzice chcą dla Was najlepiej, więc taka rozpiska godzinowa będzie dla nich wartościową pomocą!

A na Twoim weselu, jak będziesz angażować swoich rodziców?About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.