kolaz alina

Relaks dla ciała i ducha – nasza wizyta w Villa Alina

Pamiętacie notkę o wieczorze panieńskim w SPA? Przy okazji tego wpisu przedstawiliśmy Wam Villę Alina w Polanicy Zdroju. Jak wiecie nie lubimy doradzać w ciemno, więc sami wybraliśmy się na weekend do tego obiektu, żeby opisać swoje wrażenia. Nie tylko w kontekście wieczoru panieńskiego, bo równie dobrze można fajnie spędzić tam czas tylko we dwoje. Jesteście ciekawi jak nam się podobało? No to jedziemy!

Dojazd i lokalizacja

Właśnie, skoro o jeździe mowa… do Polanicy Zdroju mieliśmy z Warszawy kawał drogi, bo to ponad 400 kilometrów. Dystans jednak pokonuje się samochodem szybko i sprawnie. Jedyne zaskoczenie, jakie spotkało nas na krajowej ósemce to ciągnący się przez wiele kilometrów brak jakiejkolwiek infrastruktury drogowej – żadnej stacji benzynowej czy miejsca na postój z ciepłym posiłkiem. Na szczęście i auto było zalane do pełna i my (w miarę) najedzeni, więc daliśmy radę bez większych kłopotów. Trochę zazdrościmy mieszkańcom Wrocławia i Katowic, którzy mają do Polanicy przysłowiowy rzut beretem. Cóż, my przynajmniej mamy w ciągu roku więcej targów ślubnych!

dojazd i lokalizacja

Standard zakwaterowania

Trochę już jeździmy razem po Polsce (i nie tylko), więc widzieliśmy już rożne przykłady tego jak opis na booking.com, a szczególnie odpowiedni dobór zdjęć, skutecznie zakłamuje rzeczywistość. Jednak jadąc do Villi Alina o dobry pokój możecie być spokojni. Na nas czekał apartament LUX składający się z dwóch pokoi, bardzo dużej łazienki i aneksu kuchennego. Aneks to fajna sprawa, szczególnie jeśli mamy ochotę zjeść coś drobnego albo napić się herbaty nez potrzeby odwiedzania hotelowego baru lub wychodzenia na miasto. Podział na dwa niezależne pokoje to też atut, gdy jedna osoba chce spać, a druga woli jeszcze chwilę popracować, na przykład pisząc relację dla Was :) Ogromnym plusem jest również wydawanie hotelowych śniadań w pięknej oranżerii. Naprawdę trudno o lepsze okoliczności do picia porannej kawy i zagryzania croissantem.

standard

Zwiedzanie okolicy

Tak już mamy, że jak gdzieś jesteśmy, to nie możemy usiedzieć na miejscu. Zamiast odpoczywać szukamy sobie miejsc do zwiedzania. Sama Polanica Zdrój to miejscowość do przejścia w 30 minut. Jako typowa miejscowość uzdrowiskowa oferuje to pooglądania dokładnie tyle, ile można się spodziewać – kilka zabytkowych domów, kościół, pamiątkowe tablice i pomniki.

Po szybkim rekonesansie ruszyliśmy w dalszą drogę – do oddalonego o 20 km Kłodzka oraz Ząbkowic Śląskich. Ta druga miejscowość, z racji związku z osadnikami frankońskimi bardzo długo nosiła nazwę Frankenstein. Czy faktycznie tutaj stworzono potwora Frankensteina znanego z filmów i kultowej powieści Mary Shelley? Tego jednoznacznie nie udowodniono, jednak związek z bohaterem horroru to na pewno skuteczny chwyt marketingowy. Od 2001 roku można zwiedzać Labolatorium Frankensteina otwarte w Izbie Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich, na tym jednak nie koniec atrakcji w tym mieście. Znacznie ciekawsza wydała mi się Krzywa Wieża (zwana śląską Pizą), mury obronne oraz ruiny zamku.

zwiedzanie

W Ząbkowicach mamy lokalną Pizę, za to w Kłodzku znajduje się miniaturka praskiego Mostu Karola, czyli most. św. Jana – podobnie jak oryginał ozdobiony figurami świętych. Poza tym w mieście znajdziemy malowniczą starówkę z kolumną wotywną podobną do tych z Wiednia i Ołomuńca, a także rozległą twierdzę i świetnie wyposażone Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Cześć trasy zwiedzania stanowią podziemia – to taki przedsmak przed poznaniem całości Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku. Tym razem się nie skusiliśmy, widzieliśmy wszak całkiem niedawno podziemia w Sandomierzu.

O co chodzi z tym SPA i WELNESS?

No dobrze, nie przyjechaliśmy jednak do zwykłego hotelu, ale takiego, który oferuje szereg udogodnień i zabiegów dla naszego ciała. O co w tym wszystkim chodzi? Szczerze mówiąc sami byliśmy trochę skołowani. Przejrzeliśmy oczywiście wszystkie hotelowe informacje i cenniki, ale ciągle mieliśmy lekki mętlik w głowie, bo przekrój propozycji był bardzo szeroki, a nasza wiedza o tym, jak z tego korzystać i po co, praktycznie żadna – w końcu w takim obiekcie byliśmy pierwszy raz.

Najtrudniejsze zadanie to zdobyć się na odwagę, owinąć w szlafrok, wyjść z pokoju i pójść schodami na dół. Potem już jest z górki. Cała strefa SPA znajduje się na niewielkiej przestrzeni, więc widać wszystkie dostępne urządzenia, a w razie wątpliwości jak z nich korzystać można o wszystko pytać obsługi lub innych gości znajdujących się w strefie. Jak działa jacuzzi chyba wszyscy wiemy. W Villa Alina dostępne są dwie wanny – na 5 i na 10 osób. Poza tym do dyspozycji jest lodopad, ścieżka wanien Kneippa oraz podgrzewane siedziska, czyli różne patenty na to, jak oddziaływać na ciało za pomocą zmiennej temperatury oraz wody. Umiejętne korzystanie może pomóc na przewlekły ból głowy czy zaburzenia krążenia, a także wzmacniać odporność.

szlafrok1

Mnie jednak znacznie bardziej zainteresowała wizyta w saunie. Na dzień dobry dowiedziałem się, że jest jej kilka rodzajów. Sauna zawsze kojarzyła mi się z kłębami dymu, jednak okazało się, że niekoniecznie! W saunie infared również moje ciało zostało poddane działaniu wysokiej temperatury, ale za sprawą pary wodnej, a promieniowaniu elektromagnetycznemu. Siadasz, zamykasz drzwi, siedzisz w cieple. Bez żadnych dodatkowych efektów specjalnych i bez szkodliwego promieniowania UV – wrażenia mniej więcej jak z pobytu na plaży na Malcie.

Znacznie bliższe moim wyobrażeniom okazały się sauna fińska, której działanie opiera się na rozgrzanych kamieniach oraz klasyczna łaźnia parowa.

Niezależnie od rodzaju pobyt w saunie ma z definicji zrelaksować, oczyścić ciało z toksyn, a także zapewnić spokojny sen i wesprzeć ciało w walce z chorobą. Do Polanicy pojechałem przeziębiony, więc w sumie dobrze się złożyło!

Jakby tego było mało działanie sauny można jeszcze dodatkowo podrasować za pomocą tak zwanych rytuałów o tak wymyślnych nazwach jak Pomarańczowe Orzeźwienie albo Czekoladowy Raj. Chodzi po prostu o wprowadzenie dodatkowych składników, które nie tylko ładnie pachną, ale też dobrze działają na skórę oraz nasze samopoczucie jak endorfiny czy woń owoców cytrusowych.

Zabiegi upiększające

W ofercie Villa Alina znaleźliśmy różne rodzaje masaży, a także zabiegów na twarz lub całe ciało. Zamiast testować coś w ciemno poszliśmy w sobotę na spotkanie zorganizowane przez markę Klapp pod hasłem „Winne, niewinne”. Godzinna prezentacja połączona z użyciem na własnej skórze kilku preparatów o rożnym przeznaczeniu trochę nam otworzyła oczy. Dowiedzieliśmy się, co należy robić, aby inwazyjnych zabiegów potrzebować w przyszłości jak najmniej. Z zachowaniem zdrowego wyglądu skóry jest trochę jak z odpowiednia sylwetką – tak na mięśnie twarzy też są ćwiczenia, których regularne wykonywanie pozwoli uniknąć zmarszczek za 20-30 lat. A zabiegi i rytuały w Strefie Welness? Odpowiednie nawilżenie, oczyszczenie i regeneracja oczywiście są bardzo potrzebne, chociaż skutków powtarzanych na co dzień złych nawyków od razu nie odwrócą. Odpowiednio dobrany zabieg i profilaktyka muszą iść w parze, a jak to robić mogą doradzić doświadczeni kosmetolodzy, więc ogromną wartością jest nie tylko możliwość wykonania specjalistycznych zabiegów, ale również dzielenie się wiedzą.

klapp1

Za nami bardzo ciekawy weekend. Dzięki wyjazdowi do Polanicy Zdrój poznaliśmy kolejną część Polski i zdobyliśmy podstawową wiedzę w tematach, które do tej pory raczej były nam odległe. Z czystym sumieniem możemy polecić Villę Alina jako dobre miejsce na wieczór panieński, romantyczny wyjazd z narzeczonym, ale również… prezent dla rodziców. Jesteśmy przekonani, że każdy będzie czuł się tutaj dobrze – bez względu na wiek!

Tekst powstał we współpracy z Villą Alina w Polanicy Zdroju.About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.