10550983_10203491819712879_8976771735702407268_n

Protokół przedmałżeński – czy jest się czego bać?

Ślub kościelny wiąże się z szeregiem różnych nieprzyjemnych formalności. Jeśli przejdziecie przez ten cały proces to oznacza, że naprawdę jesteście zdeterminowani. A krępujących sytuacji jest wiele: rozkminianie ile zapłacić za świadectwo chrztu lub zapowiedzi, wysłuchiwanie na naukach przedmałżeńskich wykładu o tym, skąd się biorą dzieci, obdzwanianie wszystkich poradni życia rodzinnego w promieniu 25 km licząc na to, że w jednej z nich będą wolne terminy i w miarę możliwości nie w środę o 13.00. Jednak dla wielu apogeum tego wszystkiego jest spisywanie protokołu po skompletowaniu wszystkich dokumentów. Jakie padają pytania i dlaczego koniecznie trzeba na nie odpowiadać osobno? Chcecie wiedzieć? No to jedziemy.

Tajemniczy dokument znany jako protokół rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi to mieszanka danych osobowych, danych wrażliwych (o stanie zdrowia czy nałogach), informacji na temat Waszego życia zawodowego oraz rozmaitych deklaracji światopoglądowych.

Jeśli interesują Was wszystkie pytania, jakie mogą paść, możecie je bez problemu znaleźć, bo dość swobodnie krążą w internecie na przykład TUTAJ

Ale to czy zostaną zadane wszystkie i jak dokładnie będą analizowane odpowiedzi to już zależy od rozmówcy. A księdza są różni. Można trafić na służbistę, na typa który wygłasza kazania na temat aborcji w dniu Bożego Narodzenia, na flegmatyka albo całkiem rozsądnego partnera do rozmowy. Sami najlepiej powinniście wiedzieć, czego się spodziewać we własnej parafii. Ci którzy liczą na obszerny wywiad na temat seksu, mogą się zawieść, bo jak ksiądz się tym specjalnie nie interesuje to nie wspomni nawet słowem. Są za to całkiem rozsądne pytania o ewentualne naciski ze strony osób o trzecich (no oświadcz mi się wreszcie, bo mamusia się czepia) oraz o to, czy rodziny się znają, wiedzą o zamiarze małżeństwa i nie mają nic przeciwko. Na ślubach w Vegas pewnie to nikogo nie interesuje, ale w przypadku kościelnego sakramentu wydaje się jak najbardziej na miejscu.

v9rp9sR3b3q0NoM7Ukw4fnKDOe3wUGee0zfYNcqfYFg

Jak odpowiadać?

Najlepiej szczerze i zgodnie z prawdą. Nie ma odpowiedzi jednoznacznie dobrych i złych. Są za to całkiem zabawne. Mi najbardziej podobało się pytanie o zawód, bo zawsze słysząc je, czy to od księdza czy od lekarza, upewniam się, czy chodzi o ten wyuczony czy aktualnie wykonywany. Zresztą w obu przypadkach mogę wymienić kilka. Jeśli nic przed sobą nie ukrywacie, naprawdę chcecie wziąć ten ślub i nie chwalicie się na prawo i lewo organizowaniem orgii z satanistyczną muzyką w tle mało prawdopodobne, żeby proboszcz wygonił Was z kancelarii i obłożył ekskomuniką.

Więcej z tym niepotrzebnego stresu niż autentycznych kłopotów. Wszak w interesie księdza nie jest, żeby Was oblać. To nie egzamin ze statystyki ani trygonometrii!  Łatwo po 30 minutowej rozmowie poznać, czy jesteście zgodną parą, macie podobne poglądy i wspólne plany. Szczególnie jeśli różnych par przychodzących w tej samej sprawie widuje się dziesiątki.

Nie ma się czego bać. Powodzenia!

 About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.