ponadczasowa_suknia

Jak wybrać ponadczasową suknię ślubną w 5 krokach?

Trendy ślubne zmieniają się co roku: raz na topie jest koronka, raz pióra. Ślubna stylizacja to jednak nie pokaz mody – chociaż przemycenie modnych elementów jest jak najbardziej w porządku. Problem w tym, gdy Twoja ślubna stylizacja jest…zbyt modna. Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, będziesz się czuła tak, jak przy oglądaniu zdjęć z lat 80. i 90. Dziwne ubrania, dziwne fryzury. A przecież ślubne zdjęcia to pamiątka na całe życie, którą z dumą będziesz pokazywać dzieciom i wnukom!

W historii mody ślubnej było mnóstwo przepięknych sukni, które w momencie wielkiego dnia ich właścicielki, były ostatnim krzykiem mody i obiektem zazdrości panien młodych na całym świecie.

Przykład pierwszy z brzegu – księżna Diana.  W 1981 roku wszystkie dziewczyny na świecie dałyby się pokroić za suknię z prawie ośmiometrowym trenem, w jakiej Diana brała ślub z księciem Karolem.

Z punktu widzenia czasu, suknia – chociaż kultowa – dość wyraźnie krzyczy „lata osiemdziesiąte”. 

Princess_Diana_wedding_dress

Kontrprzykładem jest suknia Grace Kelly, na której wzorowała się także Kate Middleton. Suknia księżnej Grace z 1956 (a więc mnóstwo czasu przed weselem Diany!) do dzisiaj uważana jest za szczyt klasyki i dobrego smaku. A niejedna współczesna panna młoda założyłaby taką suknię bez wahania na swój ślub.

Grace_kelly_wedding_dress-2

Jak więc wybrać suknię, która się nie „zestarzeje”, która pozostanie ponadczasowa? Mam dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek!

1. Odpuść modne rękawy

Rok 2016 ma być rokiem rękawów w kształcie dzwonów. To echo mody lat 70. I chociaż bez wątpienia są one urocze, to jeśli szukasz ponadczasowości w sukni ślubnej – zdecydowanie odpuść. Rękawy to jeden z elementów, które mocno umieszczają suknię w określonym punkcie w historii mody. Oczywiście, nie dotyczy to tradycyjnych, prostych koronkowych rękawów. Te jak najbardziej pasują do ponadczasowej sukni ślubnej!

2. Unikaj bieliźnianych krojów i materiałów

A zwłaszcza ich połączenia! Satyna jest pięknym materiałem, ale w połączeniu z bieliźnianym krojem zdecydowanie odsuwa Cię od ponadczasowości.

3. Uważaj na niestandardowe linie dekoltów

Victoria Beckham miała jedną z najpiękniejszych sukni przełomu wieków, w dodatku od samej Very Wang. Problem? Mało klasyczny, z punktu widzenia historii mody, dekolt. Dlatego dzisiaj suknia ta nie wzbudza już takich ochów i achów, jak kiedyś. Nie wiesz, jaki dekolt wybrać? Wybierz klasyczne serce!

4. Nie kombinuj za bardzo z upięciem welonu

Na welon, a szerzej – na nakrycie głowy do ślubu – jest kilka sposobów. Chcesz wyglądać ponadczasowo? Unikaj skrajności! Delikatny stroik z woalką lub błyszcząca opaska (ale nie diadem!) to bezpieczna opcja dla Ciebie, jeśli niekoniecznie lubisz welony, ale cenisz klasyczną elegancję. Podobnie – z welonem. Wybierz raczej tradycyjne jego upięcie, zrezygnuj z dodatków, jak doczepiane kwiaty, kokardy czy diamenty na czole. Sam welon ma być ozdobą!

5. Ostrożnie z objętością

Wielkie objętościowo suknie mogą być przepiękne: sama takie uwielbiam! Jednak uważaj z wyborem sukni, której dół wymyka się spod kontroli. Wszelkie ogromne kokardy, upięcia, falbany może i pięknie się prezentują w dniu ślubu, jednak im od niego dalej, tym bardziej trącą myszką.

Zdecyduj się raczej na klasyczną „księżniczkę” z prostą spódnicą.

Trzymamy za Ciebie mocno kciuki przy wyborze tej jednej, jedynej sukni! A która z klasycznych sukni ślubnych najbardziej przypadła Ci do gustu? About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.