Zrzut ekranu 2014-11-23 (godz. 11.53.04)

Rejestracja małżeństwa zawartego za granicą

Pisaliśmy już o ślubie z obcokrajowcem w Polsce. A co, jeśli zawarliście małżeństwo z zagranicznym narzeczonym lub narzeczoną w jego kraju?

Możecie oczywiście takie małżeństwo spokojnie zarejestrować w Polsce!

Co więcej, wcale nie musicie robić tego osobiście (chociaż możecie!). Rejestracji możecie dokonać w USC ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce także drogą pocztową, za pośrednictwem najbliższej rodziny lub poprzez pełnomocnika. Członkowie najbliższej rodziny nie muszą posiadać pisemnego pełnomocnictwa, by Wam pomóc w rejestracji.

Jest jeszcze jedna droga – poprzez konsulat polski w państwie, w którym zawieraliście ślub. Jest to jednak droższe i bardziej czasochłonne rozwiązanie.

Rejestracji dokonuje się na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Może to nastąpić przez:

  • wpisanie zagranicznego aktu stanu cywilnego,
  • odtworzenie aktu stanu cywilnego – jeśli nie można uzyskać zagranicznego odpisu aktu małżeństwa,
  • zarejestrowanie małżeństwa, które nie zostało zgłoszone
    za granicą.

Wniosek o wpisanie zagranicznego aktu małżeństwa kieruje się do kierownika USC:

  • właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
  • właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania – jeśli wnioskodawca nie ma w kraju aktualnego miejsca zamieszkania,
  • m.st. Warszawy – jeśli wnioskodawca nigdy nie miał w kraju miejsca zamieszkania lub jeżeli wniosek składa konsul

Do wniosku należy dołączyć:

  • dokument zagraniczny wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez polskiego konsula lub tłumacza przysięgłego,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej (dowód ten należy dołączyć nie później niż w ciągu trzech dni od chwili złożenia wniosku) – nie dotyczy przypadków, w których wniosek składany jest za pośrednictwem polskiego konsula, za pobraniem opłaty konsularnej.

Ile to kosztuje?

W wypadku zarejestrowania zagranicznego aktu małżeństwa opłata wynosi 50 zł. Opłata skarbowa od decyzji o odtworzeniu aktu małżeństwa lub jego zarejestrowaniu wynosi 39 zł.

Pamiętajcie też o tym, że jeśli zawieraliście małżeństwo za granicą i nie złożyliście oświadczenia w sprawie swojego nazwiska po ślubie, możecie to zrobić wraz z wnioskiem o wpisanie aktu małżeństwa do polskiej księgi małżeństw.About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.


michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet kate spade outlet kate spade outlet kate spade outlet coach outlet online coach outlet online coach outlet online coach outlet online air max pas cher chaussures de foot golden goose saldi outlet golden goose pas cher michael kors outlet 2018 kate spade outlet 2018 coach outlet 2018 max maillots nike tn pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet