1 malta wyjazd

Malta z dzieckiem – poradnik wakacyjny

O wyjazdach na Maltę pisaliśmy już kilkakrotnie. To jeden z naszych ulubionych krajów, więc kwestią czasu było, kiedy znów się tam znajdziemy- tym razem z Czesiem, który w czerwcu miał już prawie rok.

Malta to świetne miejsce na ślub, podróż poślubną, ale również wakacje z małym dzieckiem. Sprawdziliśmy na własnej skórze jak niemowlak i jego rodzice radzą sobie w tym kraju, a nawet próbują trochę wypocząć! Mamy dla Was krótki poradnik w którym podzielimy się swoimi doświadczeniami.

Dojazd na Maltę

Samolotem na Maltę leci się niecałe 3 godziny. Wizzair realizuje połączenia z Warszawy, natomiast z Krakowa i Wrocławia polecimy linią Ryanair.   Stosunkowo szybki jest natomiast transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania (bo wszędzie jest blisko). Zamawiając transfer na lotnisko skorzystaliśmy z możliwości zamówienia dodatkowo fotelika dla dziecka. Transfer można zakupić online korzystając z maltatransfer.com albo ecabs.

Malta – plażowanie z niemowlakiem

Zapewne jeśli planujecie wyjazd na Maltę myślicie o spędzeniu czasu na plaży i wspaniałej opaleniźnie. Malta słynie ze słonecznych dni i wysokich temperatur. Gdy na plaży ma być również dziecko słońce jest nie tylko atutem, ale także dużym zagrożeniem. Jak się przed nim chronić?

Popularnym rozwiązaniem są namioty plażowe, w których dziecko ma być chronione przed promieniami słonecznymi. Kupiliśmy taki namiot, ale od początku byliśmy nastawieni do tego rozwiązania sceptycznie. Czesio jest bardzo ruchliwym dzieckiem, więc mieliśmy pewność, że nie będzie grzecznie siedział wyznaczonym miejscu, a raczej zechce się przemieszczać, szukając większych atrakcji gdzie indziej. Dlatego żeby zatrzymać go w namiocie dłużej umieściliśmy tam również dmuchany basenik, w którym znalazła się woda z morza i zabawki. Wieczorem ten sam basen robił zresztą za wanienkę, w której Czesio kąpał się przed snem. Pomysł sprawdził się na tyle dobrze, że na następne plażowe wyjazdy z pewnością weźmiemy taki sam zestaw.

1plaza malta

Kolejne potrzebne akcesoria, które zabraliśmy ze sobą to koszulki z filtrem UV, pianka do smarowania z filtrem 50 (w sprayu) a także nakrycie głowy, które Czesio uparcie zdejmował.  Taki zestaw wystarczył do tego, żeby w temperaturze przekraczającej 30 stopni dziecku nic złego się nie stało. Oczywiście oprócz tych przedmiotów potrzebne jest także czujne zachowanie rodziców. Dlatego smarowaliśmy Czesia kremem nie raz a kilka razy dziennie, a czas plażowania ograniczaliśmy do max 2-3 godzin omijając okres największych upałów czyli okolice 12-13.

Warto jeszcze dodać, że na wiele plaż wjedziemy wózkiem dzięki podjazdom!

Zwiedzanie Malty z niemowlakiem

Ogromną zaletą Malty jako miejsca wyjazdów jest fakt, że wszędzie jest blisko i podróż nie zajmuje dużo czasu. Niezależnie czy mieszkamy na północy czy na południu wyspy szybko dotrzemy w każde miejsce korzystając z komunikacji miejskiej. Tygodniowy bilet na wszystkie autobusy kosztuje 21 EUR la osoby dorosłej i taki wydatek naprawdę szybko się zwraca. W sezonie autobusy są przepełnione, ale z dzieckiem zawsze znajdziemy miejsce, bo Maltańczycy chętnie ustępują widząc rodziców z maluchem. Problem można mieć z wózkiem, dlatego lepiej nastawić się na to, że będziemy musieli go złożyć i umieścić na półce bagażowej, a dziecko trzymać na rękach lub w nosidełku.

Co warto zobaczyć z dzieckiem?

Na Malcie są dwa miejsca, o których koniecznie musimy wspomnieć! Pierwszym z nich jest Popeye Village. Miasteczko, które powstało przy okazji kręcenia filmu jest czymś w rodzaju parku rozrywki z licznymi atrakcjami i animacjami dla dzieci. Zagramy tutaj także w mini golf oraz inne gry zręcznościowe.

Drugie miejsce to Playmobil Fun Park. Producent klocków przygotował tu fantastyczne miejsce do zabawy, gdzie można spędzić długie godziny bawiąc się klockami. Choć pozornie to miejsce dla starszych dzieci warto wiedzieć, że jest także wydzielone miejsce dla maluchów poniżej 3 lat. Tam do dyspozycji mają liczne klocki z zestawów Playmobil 123 przeznaczonych dla dzieci od 1,5 roku życia. Rocznemu Czesiowi tak się spodobało, że nie sposób było go oderwać! Na miejscu jest także całkiem niezły punkt gastronomiczny oraz plac zabaw z piratami umieszczony na zewnątrz. Nie mogło zabraknąć także firmowego sklepu ze wszystkimi zabawkami z katalogu Playmobil. Dla starszych dzieci w wyznaczonych godzinach dostępne jest także zwiedzanie fabryki klocków!

1playmobile

Bardzo ciekawym miejsce jest także Malta National Aquarium, gdzie zobaczymy rozmaite gatunki ryb i innych morskich stworzeń w bardzo ciekawej scenerii.

1 akawarium

Jeśli szukamy placu zabaw w okolicy hotelu w którym mieszkamy najlepsza do tego będzie wyszukiwarka na stronie maltaplaygrounds.info

W razie czego – opieka medyczna na Malcie

W trakcie naszego pobytu na Malcie na szczęście nie mieliśmy żadnych niespodziewanych kłopotów ze zdrowiem Czesia. Warto jednak wspomnieć jak na potencjalne problemy byliśmy przygotowani. Tradycyjnie przed wyjazdem wyrobiliśmy karty EKUZ oraz kupiliśmy turystyczne ubezpieczenie na czas wyjazdu. Wzięliśmy ze sobą także małą apteczkę zawierającą plastry, leki przeciwbólowe, dentinox na ząbkowanie i inne potrzebne rzeczy. Wiedzieliśmy także że szpital na Malcie znajduje się w Mater Dei i sprawdziliśmy, który autobus tam dojeżdża.

Malta to idealne miejsce na wakacje. Wcale nie zmieniliśmy zdania podróżując również z 11 miesięcznym Czesiem. Utwierdziły nas w tym przekonaniu bardzo pozytywne reakcje większości turystów, którzy uśmiechali się do Czesia, machali do niego lub próbowali z nim rozmawiać!

Jeśli planujecie wyjazd na Maltę z dzieckiem i macie jeszcze pytania na które nie padły tutaj odpowiedzi możecie także zajrzeć na facebookową grupę Polacy na Malcie, gdzie my otrzymaliśmy bardzo dużo cennych wskazówek przed wyjazdem!

1 malta profiloweAbout

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.