10491289_10203491782951960_5165882790813089183_n

Koszty ślubu w plenerze

Nowelizacja ustawy o aktach stanu cywilnego otworzyła drogą do ślubów w plenerze. Pisaliśmy o tym tutaj a nawet zastanawialiśmy się, czy 1000 zł za taki ślub to drogo czy nie. Dziś pora na więcej szczegółów, dla tych którzy rozważają taką opcję, ale się wahają. Bo organizacja wesela w innym miejscu niż urząd to przecież nie tylko opłata administracyjna, ale również zapewnienie odpowiedniej oprawy – miejsc do siedzenia, rekwizytów, dekoracji. Ile to wszystko  kosztuje?

Sprawdziliśmy. Choć sami braliśmy ślub konkordatowy w kościele, i nie mieliśmy możliwości doświadczenia tego w praktyce, zrobiliśmy solidny przegląd rynku i wyceny. Czas na krótkie zestawienie!

1. Meble
Siedzenie na belach siana pewnie ładnie wygląda na zdjęciach, ale wątpię czy przypadnie do gustu urzędnikowi z USC, skoro miejsce ma być godne i bezpieczne. Dlatego wyceniamy niezbędne elementy podobne do tych, które znajdują się na sali w urzędzie.
Wypożyczenie drewnianego krzesła to koszt 12 zł za sztukę. Pokrowiec na krzesło kosztuje 6 zł. Najtańsze zadaszenie to koszt 220 zł. Pracownik firmy ADAMEO (http://www.namiotyimprezowe.pl) przekonuje mnie, że w ten cenie znajdziemy raczej produkt niskiej jakości, a miejsce dla urzędnika, pary młodej i świadków zapewni większa i bardziej stabilna konstrukcja. Taki porządny namiot do wynajęcia o wymiarach 4×4 metry kosztuje 635 zł. W tym miejscu należy zwrócić uwagę także na podłogę. Jeśli powierzchnia nie jest utwardzona (na przykład na plaży) możemy ułożyć podłogę w plenerze. 20 zł za metr.

 Mównica kosztuje 150 zł.W wersji minimalistycznej zdecydujemy się na 100 krzeseł dla gości, krzesła dla młodej pary z pokrowcami, dywan i zadaszenie. Wszystkie elementy możemy znaleźć na stronie: http://wynajem-krzesel.pl/?alejka-slubna,24
Szukamy także na http://www.eventmeble.pl i tam ceny podobne. Krzesła za 11 zł, mównice od 235 do 295.

2. Dekoracje
Koszt wynajęcia czerwonego dywanu o długości 10 metrów to 170 złotych.  20 zł kosztuje wynajęcie sztalugi na której powiesimy plakat powitalny lub umieścimy księgę gości. Poza tym możemy udekorować miejsce ceremonii z pomocą dekoratorki lub florystki, która odpowiada także za inne aranżacje. 

3. Oprawa muzyczna
W urzędzie mamy w standardzie muzykę, w plenerze sami musimy o nią zadbać. Cena za oprawę muzyczną na ślubie zaczyna się zazwyczaj od 250-300 zł za jeden instrument. Wybierając jednego droższego artystę lub duet początkujących liczymy 500 zł.

4. Oświetlenie
Jeśli przyjdzie nam do głowy, aby zrobić ślub poza standardowymi godzinami pracy USC lub w zimie, kiedy szybko się ściemnia trzeba będzie zadbać o oświetlenie po zmroku. Wynajęcie stojących lampionów czy latarenek to koszt 25 zł za sztukę. Profesjonalne reflektory do eventu kosztują 75 zł za sztukę. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem wydaje się kostka LED. Taki element robi nie tylko za oświetlenie, ale także stolik lub pufę. Inny patent coraz popularniejszy na ślubach i weselach to tak zwany łańcuch świetlny. Co to takiego? Zobaczycie na stronie www.eventmeble.pl

Poza skompletowaniem wszystkich elementów potrzebnych do zapewnienia odpowiedniej oprawy ślubu należy także zwrócić uwagę na warunki współpracy – przede wszystkim czy transport montaż i demontaż mebli, namiotów i dekoracji jest wliczony w cenę wynajmu czy dodatkowo płatny.

Sporo się tego zebrało, prawda? Ślub w plenerze jest piękny, ale to wciąż kosztowna ekstrawagancja jak jazda karetą zamiast autem czy pokaz fajerwerków. Jeśli o tym marzymy to oczywiście warto, ale trzeba się liczyć z dodatkowymi wydatkami. W zależności od tego, ile osób zaprosimy na ceremonię, gdzie się będzie odbywała i na jakie elementy oprawy się zdecydujemy trzeba się liczyć z dodatkowym wydatkiem około 3-4 tys zł.

Jest także pewna droga na skróty. Plenerowe wesele możemy zorganizować w najbliższym otoczeniu miejsca, gdzie odbywa się wesele. Często domy weselne mają całkiem pokaźne ogrody pełne drzew i krzewów. Jeśli odpowiada nam taka sceneria zorganizowanie ślubu i wesela w jednym miejscu może być strzałem w dziesiątkę.About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.