karykatury-na-zywo-wesele-karykaturzysta2

Karykaturzysta na weselu – czy warto?

Niedawno napisałem notkę, w której wymieniałem najdziwniejsze atrakcje weselne – takie na które raczej bym się nie zdecydował. Dostało się także karykaturzystom, których nigdy nie brałem pod uwagę planując wesele z Magdą. Niedługo po publikacji tej notki odezwał się do mnie Szczepan Sadurski, który jest karykaturzystą z wieloletnim doświadczeniem. W wyniku naszej rozmowy macie wywiad w którym znajdziecie informacje z pierwszej ręki o tworzeniu karykatur na sali weselnej!

Dlaczego uważasz karykaturzysta na weselu, to dobry pomysł?

Ci, dla których głównym kryterium wyboru jest jak najniższa cena – potem zapewne mówią, że to zły pomysł. Bo zamiast fajnych karykatur, dostali do amatora do nikogo niepodobne, długo rysowane potworki. Wesela organizuje się m.in. po to, aby goście świetnie się bawili i na jeden wieczór zapomnieli o codziennych sprawach. Dlatego wiele atrakcji sprawdzonych na firmowych eventach i sprzyjających dobrej zabawie uczestników, sprawdza się także na weselach. Jak w każdej branży, a już na pewno w działaniach artystycznych, wiele zależy od tego, co artysta sobą reprezentuje, co może z siebie dać. Czy jest profesjonalistą czy amatorem. Zaproszenie wysokiej klasy karykaturzysty eventowego to duża atrakcja, która wywołuje mnóstwo śmiechu, pozytywnej energii, do tego podnosi prestiż wesela. Karykatura, to jedna ze sztuk plastycznych i dobrze, gdy nawet przy takiej okazji, ludzie mogą obcować ze sztuką.

karykatura-na-prezent-karykatury-na-zamówienie

Mówisz że karykaturzysta eventowy (weselny) różni się od karykaturzysty ulicznego. Na czym polega różnica? Chodzi o lepszą jakość prac i szybkość ich wykonania?Jak to możliwe że jedno idzie w parze z drugim?

Karykaturzysta uliczny otrzymuje zezwolenie na pracę w konkretnym miejscu, codziennie (jeśli na dworze ciepło) rozstawia swój kramik i namawia przechodniów, aby odpłatnie skorzystali z jego usługi. Dlatego musi się bardzo starać, rysuje długo. Nudzi się, gdy nie ma klientów, nie ma gwarancji zarobku. Karykaturzysta eventowy jest mobilny. Dojeżdża tam, gdzie jest potrzebny. Za jego pracę liczoną od liczby godzin płacą nie osoby rysowane, ale osoba lub firma która go zaprosiła. Której zależy, aby jak najwięcej osób otrzymało karykaturę. Taki karykaturzysta ma więcej wolności twórczej, inaczej rysuje. Nie chodzi, aby zrobił efektowne karykatury (te można zamówić ze zdjęć wysłanych Internetem), ale priorytetem jest dobra zabawa uczestników eventu. Mają się dobrze bawić i śmiać. A tak nie będzie, jeśli karykaturzysta jedną karykaturę rysuje dłużej niż 5 minut, a wokół jest 20-osobowa kolejka ludzi, którzy się niecierpliwią. Rysowałem kiedyś na imprezie obok karykaturzysty ulicznego. Nie poradził sobie, był zagubiony.

Ile wykonałeś karykatur na weselach? 1000? 5000?Czy ktoś z rysowanych osób zapada Ci w pamięć?

W ostatnich 10. latach narysowałem 40 tysięcy twarzy. Tyle mieszkańców liczą np. Szczecinek, Malbork i Świnoujście. Rysowałem na eventach w Europie, USA i Australii, bo dostaję zaproszenia z różnych części świata, ale oczywiście najwięcej rysuję w Polsce. Rocznie na weselach rysuję karykatury liczone w tysiącach. Imponują mi osoby niezbyt atrakcyjne fizycznie, które mają dystans do siebie i chcą zobaczyć swoją twarz w karykaturze. Raz rysowałem mężczyznę po strasznym wypadku, miał mocno zdeformowaną twarz. Jak z tego wybrnąłem? Poprosiłem, aby spojrzał w inną stronę niż wszyscy i narysowałem tę część twarzy, która nie była zdeformowana.

karykaturzysta-karykatury-karykatura

Jak można zweryfikować umiejętności karykaturzysty? Czy są jakieś stowarzyszenia, instytucje wydające certyfikaty? Czy po prostu bazujemy na rekomendacjach rodziny czy znajomych?

Każdy może napisać w Internecie „jestem karykaturzystą”, ale to rynek weryfikuje, czy coś z tego wyniknie. Wykształcenie plastyczne też nie oznacza, że ktoś jest dobrym portrecistą lub karykaturzystą. Do perfekcji w sztuce karykatury, dochodzi się przez lata wytężonej pracy. Tego nie można nauczyć się w żadnej szkole. Trzeba mieć talent, kochać ten fach i wciąż się rozwijać, niezależnie od tego czy ktoś za to płaci, czy nie. Dlatego karykaturzysta portretowy i eventowy, to nieprawdopodobnie rzadkie zawody. W Polsce obok kilku osób, które faktycznie z tego żyją, jest cała masa amatorów i artystów „z doskoku”. Tym niemniej, pojęcie „karykatura” jest obszerne. Andrzej Mleczko to też karykaturzysta, a przecież nie rysuje przechodniów na Rynku w Krakowie. 30 lat temu wraz a Erykiem Lipińskim i innymi karykaturzystami założyliśmy Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury, potem byłem w Zarządzie Głównym tej organizacji. Nadal ona istnieje, ale członkostwo nigdy nie oznaczało, że dostaje się jakiś „glejt” pomocny w wykonywaniu zawodu. Ten fach nie jest możliwy do artystycznego zweryfikowania. Ktoś jest dobry albo nie. Utrzymuje z tego rodzinę lub nie. Jak z aktorami czy muzykami. W Nowym Jorku po jednej z imprez na których rysowałem, prasa pisała, że jestem jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Tym niemniej, nie rysuję dla rekordów. Po prostu jak ktoś przede mną siada, chcę szybko narysować to, co widzę. Minuta, czasem trzy. Taki mam styl pracy i temperament. A poza tym karykaturę zacząłem rozumieć, gdy zacząłem zapominać, jak rysuje się portrety.

Przechodzimy do konkretów. Ile kosztuje praca karykaturzysty na weselu?

Nie mogę się wypowiadać za innych, bo są i tańsi i droższi ode mnie. Wysokość honorarium nie zawsze idzie w parze z poziomem tego co robi karykaturzysta, poza tym stawki amatorów i profesjonalistów często są podobne. Przyjmijmy, że jeśli bardzo dobry fachowiec bierze 1000 zł za kilka godzin pracy, to jest rozsądna, a nawet atrakcyjna cena. Do tego jeszcze dojazd i czasem nocleg, choć niektórych to dziwi. Tymczasem to standard w branży eventowej. U mnie wesele, to najczęściej 4 godziny intensywnej, wyczerpującej pracy i zdarza się, że w tym czasie zostaje narysowanych 100 osób. To tak, jakby zatrudnić trzech do pięciu karykaturzystów i nie każdy wierzy, że to w ogóle możliwe. Nie powinno dziwić, że na niektóre terminy mam po kilka zapytań i rezerwacje z rocznym wyprzedzeniem.

podziekowanie-dla-rodzicow-prezent-karykaturaAbout

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.