vintage-635244_1920

Kapelusz na ślub – tylko na Royal Wedding?

Niby śmieszna sprawa, ale zarówno moja mama, jak i teściowa, założyły na nasz ślub…kapelusze.
Oczywiście, nie tak oryginalne, jak te, które możemy zauważyć na głowach gości uczestniczących w kolejnych Royal Wedding, ale jednak!

I chociaż przyczyny, dla których na polskich weselach eleganckie mamy (a jeszcze częściej – babcie!) stawiają na kapelusz są trochę inne niż te, którymi kierują się goście ślubów królewskich, spróbujmy przyjrzeć się tematowi bliżej!

W Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w przypadku Royal Weddings, sprawa jest prosta: tak nakazuje etykieta. W oficjalnych sytuacjach, członkinie rodziny królewskiej zawsze pokazują się w nakryciu głowy. A, co zrozumiałe, przykład z nich biorą zaproszeni goście.

Do połowy XX wieku, generalnie, członkinie wyższej klasy w Wielkiej Brytanii, nie pokazywały publicznie włosów.

Oczywiście, zmieniło się to dzisiaj, jakkolwiek – rodzina królewska nie byłaby rodziną królewską, gdyby nie kultywowała pewnych czasami anachronicznych (z naszego punktu widzenia) tradycji, ot, choćby dygania.

Tymczasem, te kapelusze to nie tylko domena kobiet zza Kanału La Manche. W Polsce przed II wojną światową, kapelusz, torebka i rękawiczki, były atrybutami każdej elegantki! Nawet ja pamiętam jeszcze ostatni w moim rodzinnym mieście zakład modystki, u której można było zamówić wyjątkowe nakrycie głowy!

Dlatego nie ma co się dziwić, że kapelusz czy fascynator jest chętnie wybierany na tak ważne uroczystości, jak ślub w najbliższej rodzinie. Owszem, u nas raczej przez starsze członkinie rodziny – moim zdaniem jednak ma to niezaprzeczalny urok. I sama, gdy zostanę mamą pana młodego za jakieś ćwierć wieku, pewnie z chęcią założę kapelusz.

10394523_10203491771671678_5796768494342348162_n

No dobrze, a jeśli już decydujemy się na kapelusz, to jak go wybrać? Jest i tutaj kilka zasad, których warto przestrzegać!

Przede wszystkim: unikaj ekstrawagancji! Do dzisiaj wszyscy pamiętają kapelusze księżniczek Eugenii i Beatrycze z królewskiego ślubu Kate i Williama.
O ile kapelusze weselne nie powinny być smutne i bezbarwne, warto – mimo wszystko – zachować umiar!

Kolejna sprawa: kapelusz powinien pasować do kreacji. Komponując weselną stylizację, przemyśl cały look – kapelusz jest jego ważną częścią, powinien współgrać (najlepiej kolorystyczne!) z całością.

W końcu – wybierając kapelusz, pomyśl o tym, jak wygląda on z każdej strony, nie tylko z przodu. Tymczasem – często możemy o tym zapominać, kierując się pierwszym wrażeniem po przymiarce i spojrzeniu w lustro en face.

No dobrze, a gdzie kupić taki weselny kapelusz?

  1. U modystki: w części miast (zwłaszcza dużych) można spotkać pracownie kapeluszy. Pewnie tam udałabym się w pierwszej kolejności. Część z nich to zakłady z wieloletnią tradycją – możecie prosić o polecenie np. swoją ciocię czy babcię!
  2. Online – jest kilka miejsc, które znajdziecie, szukając w Google „kapelusze na wesele”. Zdecydowanie bardziej podobają mi się kapelusze autorskie twróców, ale można znaleźć też ciekawe wzory w przystępnych cenach!
  3. W „zwykłych” sklepach – duży wybór pięknych fascynatorów jest w TK Maxx, możecie też upolować perałki na Zalando.
  4. Z drugiej ręki: czy to na Olx, aukcjach internetowych, czy w lokalnych second handach. Wybór jest większy, niż możesz sądzić na pierwszy rzut oka!

Ile to kosztuje? Jak zawsze, „to zależy”. Kapelusz od projektanta – najczęściej kilkaset złotych. W innych sklepach czy second handach – odpowiednio taniej.

Na deser – podrzucam jednego z ulubionych projektantów kapeluszy dla rodziny królewskiej. Jego nakrycia głowy to prawdziwe dzieła sztuki!

A Ty co sądzisz o weselnych kapeluszach? Mają sens, czy może to przeżytek?About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.