20180106_151016_Richtone(HDR)

Kilka dni w Jerozolimie – co warto zobaczyć?

Noworoczne wyjazdy to jedna z naszych małżeńskich tradycji, podobnie jak coroczne zdjęcie obok choinki albo pieczenie pierniczków (za wypieki zabieramy się tylko raz w roku!). W tym roku wybraliśmy najbardziej egzotyczny kierunek jak do tej pory – polecieliśmy do Jerozolimy. Jako, że była to nasza pierwsza wizyta w Izraelu, dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy o tej destynacji. A że lubimy dzielić się wiedzą o podróżach tak samo jak wiedzą o ślubach, mamy dla was praktyczny poradnik. Jerozolima to nie tylko cel pielgrzymek, to też bardzo dobre miejsce na weekendowy wypad dla narzeczonych, dłuższą wycieczkę albo sesję ślubną dla miłośników starożytności  Jak zwiedzać Jerozolimę w kilka dni – zobaczcie sami!

Kiedy i jak lecieć do Jerozolimy?

Izrael jest jak powszechnie wiadomo krajem cieplejszym od Polski, więc w okresie letnim można spodziewać się tam upałów. A  styczniu? Wbrew pozorom różnica między Warszawa a Tel Awiwem czy Jerozolimą nie była wcale szokująca. Owszem, założyliśmy cieńsze kurki, jednak nie było raczej mowy o krótkich spodenkach. Poza tym jednego dnia zaskoczył nas deszcz i to nie żadna mżawka tylko konkretna nawałnica.

Jak wygląda podróż do Izraela? Z Warszawy polecimy na lotnisko w Tel Awiw korzystając z linii Wizzir, Lotu lub izraelskiego EL Al. My zdecydowaliśmy się na tę ostatnią opcję i nie żałowaliśmy wyboru. W sieci można znaleźć wiele skrajnie negatywnych opinii, zwłaszcza o drobiazgowych kontrolach bezpieczeństwa przeprowadzanych przez pracowników tej linii. My jako rodzina z dzieckiem nie byliśmy w żaden sposób podejrzani, więc na każdym etapie wszystko przebiegało szybko, sprawnie i w miłej atmosferze. Po prostu zadano nam kilka rutynowych pytań przed dopuszczeniem do check inu. Dzięki uprzejmości i dobrej woli pracowników El Al w Warszawie udało nam się uniknąć dopłaty za nadbagaż, natomiast podczas powrotnego lotu byliśmy otoczeni specjalną opieką jako rodzice (dodatkowy koc do przykrycia dziecka, dodatkowa woda, miejsce obok toalety z przewijakiem). Na plus należy odnotować także świetne jedzenie podczas lotu i naprawdę dużo miejsca na nogi w porównaniu do foteli Wizzaira.

Z lotniska w Tel Awiw do Jerozolimy można dostać się na kilka sposobów. My zdecydowaliśmy się na ten najkosztowniejszy czyli prywatny transfer do hotelu. Gdybyśmy podróżowali sami zapewne wybralibyśmy zwykły autobus.

Co zwiedzić w Jerozolimie?

Jerozolima znana jest przede wszystkim jako miasto związane z kultem religijnym. To tutaj znajdziemy święte miejsca ważne dla największych religii monoteistycznych – Ścianę Płaczu, Kopułę na Skale (zwaną meczetem Omara), meczet Al Aksa, a także Drogę Krzyżową  (Via Dolorosa) oraz Bazylikę Grobu Pańskiego.  Co ciekawe do Kopuły na Skale nie udało nam się zbliżyć, ponieważ do budowli dopuszczani byli jedynie muzułmanie, a turystów takich jak my zawracali uzbrojeni strażnicy. Pozostałe miejsca były dostępne i położone w niewielkiej odległości, więc łatwo można było wszystko obejrzeć, naturalnie pod warunkiem, że zwiedzanie rozpoczęło się odpowiednio wcześniej. Przykładowo wejście do Grobu Jezusa znajdującego się w centralnej części budowli lub podejście do Kamienia Namaszczenia około godziny 9:00 jest bardzo łatwe, natomiast kilka godzin później, gdy na miejsce dotrze kilka pielgrzymek trzeba już liczyć się z bardzo długim oczekiwaniem w kolejce.

26168729_10213472439262130_4423691560466098309_n

O czym jeszcze warto pamiętać, poza tym, żeby wcześnie wstać? Dobrze jest wiedzieć jak poruszać się po wąskich uliczkach, żeby się nie zgubić. W naszym przypadku kluczowe okazało się wyrzucenie mapy, która w Jerozolimie jest całkowicie bezużyteczna. Znacznie sprawniej dotrzemy w każde miejsce patrząc po prostu na drogowskazu kierujące do najważniejszych obiektów.

26167507_10213472436902071_6792874438823939253_n

Oprócz opisanych miejsc położonych na terenie Starego Miasta na mnie ogromne wrażenie zrobiły mury, które je otaczają. Fortyfikacje zbudowane głównie przez Sulejmana Wspaniałego są naprawdę monumentalne, a bramy otwierające dostęp do miasta bardzo efektowne.

W pewnej odległości od największych atrakcji skupionych w pobliżu Bramy Damasceńskiej i Bramy Jaffy znajduje się Ogród Oliwny – miejsce nocnej modlitwy Jezusa Chrystusa przed ukrzyżowaniem. Obok pozostałości ogrodu zlokalizowany jest Kościół Wszystkich Narodów oraz Cerkiew Świętej Marii Magdaleny.

ogrod_oliwny_jerozolima

Najlepsze muzea w Jerozolimie

Jadąc do Izraela mieliśmy w planach odwiedzenie Jad Waszem czyli  Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, znanego przede wszystkim jako muzeum, ale również miejsce, gdzie posadzone są drzewa upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – nie-Żydów, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, zazwyczaj ryzykując własne życie. W przewodniku po Izraelu odnaleźliśmy mało zachęcającą informację, że Jad Waszem znajduje się z dala od centrum dalszej części miasta, co sugerowałoby problemy z dojazdem. W praktyce dostać się na miejsce jest niezwykle prosto – wystarczy wsiąść w tramwaj (w Jerozolimie jest tylko jedna linia) i dojechać do Wzgórza Herzla, skąd dalej pokierują drogowskazy.

Oprócz Jad Waszem odwiedziliśmy także trzy inne muzea zdecydowanie warte uwagi – zwłaszcza dla mnie jako archeologa! Największe pozytywne zaskoczenie to tak zwana Cytadela Dawida, w której mieści się Muzeum Jerozolimy. W rzeczywistości obiekt nie ma nic wspólnego z biblijnym królem, ale mieści bardzo ciekawą ekspozycję z uwzględnieniem około 4000 lat historii miasta. Poza tym jest fantastycznym punktem widokowym, z którego możemy zrobić najlepsze panoramiczne zdjęcia Jerozolimy.

26219715_10213488152774958_3812747402444948528_n

20180106_151016_Richtone(HDR)

Następne miejsce, obok którego nie mogłem przejść obojętnie to położone niedaleko Bramy Heroda Muzeum Rockefellera, w którym znajdują się bogate zbiory archeologiczne. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale chyba niewiele osób wie o jego istnieniu, zważywszy na fakt, że byliśmy jedynymi zwiedzającymi.

Następne ciekawe miejsce już w obrębie Starego Miasta to Ogród Archeologiczny Ofel, czyli dość duże stanowisko archeologiczne otwarte dla zwiedzających, gdzie możemy oglądać pozostałości różnych starożytnych budowli znajdujących się na wielu poziomach. Podobnie jak w przypadku Cytadeli Dawida można tu zrobić wspaniałe zdjęcia.

26169173_10213472437062075_7829785475095275960_n

Co nas zaskoczyło w Jerozolimie?

Plac zabaw na lotnisku
Co robić gdy linia lotnicza sugeruje pojawienie się na lotnisku przynajmniej 3 godziny przed odlotem, a cała procedura od dojechania na lotnisko po dojście do odpowiedniego gate’u zajmuje Ci jakieś 40 minut? Podróżując z dzieckiem nie ma z tym większego problemu. Wystarczy doprowadzić młodego do jednego z kilku kącików zabaw, które znajdują się na lotnisku – rewelacyjna sprawa! To powinno być na każdym lotnisku!

Jedzenie
Znalezienie restauracji na obiad w obrębie Starego Miasta i okolic graniczy z cudem. Oczywiście pod warunkiem, że chcemy usiąść w środku i zamówić coś z menu. Zdecydowanie dominują tutaj budki z falaflem lub kebabem albo pizzą, gdzie potrawy wydawane są do ręki, a doszukanie się widocznego cennika czy chociażby listy dostępnych dań graniczy z cudem. O siedzeniu w ciepłym miejscu i obsłudze kelnerskiej lepiej zapomnieć. Pod względem kulinarnym Jerozolima to kompletne przeciwieństwo Rzymu , gdzie dobre jedzenie w przyjemnym lokalu można znaleźć na każdym roku.

Ceny to pojęcie względne
Wszystkie poradniki wskazują wyraźnie, że w kontakcie z miejscowymi handlarzami trzeba się targować. Negocjowanie ceny to jedna z rzeczy, które idą nam fatalnie jak mało co, więc często za pamiątki przyszło nam zapłacić zdecydowanie zbyt wygórowaną cenę. Nawet owoce na straganie potrafią jednego dnia kosztować 12, a drugiego 15 szekli w zależności od humoru sprzedawcy.About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.