_MG_0255

Jak wznosić toasty na weselu

W przyjęcie weselne jest wpisane wiele tradycji i rytuałów – pierwszy taniec, oczepiny, przenoszenie przez próg. Mamy także tradycje związane z piciem alkoholu. Oczywiście zawsze można wznieść kieliszek wódki i krzyknąć NA ZDROWIE! Chociaż ze sztuką wznoszenia toastów ma to raczej niewiele wspólnego… Czas na krótką lekcję savoir vivre, która może się kiedyś przydać!

Co należy wiedzieć o weselnych toastach?

1. Pierwszy toast wznosi według tradycji ojciec panny młodej
Dopiero później przychodzi pora na innych gości, im ważniejszy gość tym wcześniej ma prawo głosu. Na imprezach innych niż weselne pierwszeństwo ma gospodarz i przyjmuje się, że pierwszy toast jest na cześć gościa honorowego.Drugi toast jest zazwyczaj odpowiedzią gościa honorowego.

2. Toasty wznosimy szampanem lub winem, a nie wódką
Zaskoczeni? Nie ma się co dziwić tym bardziej, że…

3. Wznosząc toast nie pijemy do dna
Choć trudno w to uwierzyć wznosząc toast powinniśmy pociągnąć tylko łyk.

4. Dzwonienie sztućcami o kieliszek nie jest fajne
Wprawdzie na amerykańskich filmach często to widzimy, niemniej Amerykanie nie należą do znawców etykiety. Chcąc wznieść toast po prostu wstajemy i unosimy kieliszek do góry, żeby zwrócić na siebie uwagę. Ale uwaga! W trakcie przemowy nie trzymamy kieliszka w dłoni. Unosimy go ponownie, gdy już skończymy mówić.

5. Zasada 3xB
Anglicy określają dobry toast właśnie w ten sposób: begin, be brief, be seated. Po prostu: rozpocznij, mów krótko, usiądź. Sztuka polega na tym, żeby mówić ciekawie i błyskotliwie, a jednocześnie na tyle zwięźle, żeby nie zanudzić gości i dać szanse innym. Czas na wygłoszenie toastu? Wystarczy około minuty.

Warto, żeby świadkowie znali te zasady. Wszak wznoszenie toastów to jedno z ich zadań podobnie jak pilnowanie, żeby kieliszki były pełne. Nie zaszkodzi też, jeśli wszyscy wiedzą jak je trzymać. Oczywiście mało prawdopodobne, żeby ktokolwiek zrobił awanturę z powodu złamania jednej lub nawet wszystkich z tych zasad, niemniej fajnie jest zachować tradycję, choćby po to, żeby wspólne biesiadowanie przy weselnym stole różniło się od picia na co dzień w pubie, gdzie te zasady nie obowiązują.

A jeśli chcemy wznieść własny toast trzeba się do tego solidnie przygotować – podobnie jak w przypadku tańca czy podziękowań dla rodziców lepiej nie improwizować!About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.


michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet kate spade outlet kate spade outlet kate spade outlet coach outlet online coach outlet online coach outlet online coach outlet online air max pas cher chaussures de foot golden goose saldi outlet golden goose pas cher michael kors outlet 2018 kate spade outlet 2018 coach outlet 2018 max maillots nike tn pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet