12193228_10205012995676705_341643640_o

Jak przestać stresować się ślubem i zacząć cieszyć się przygotowaniami?

Planowanie ślubu i wesela to bez wątpienia proces stresujący. Tyle dni, tyle godzin poświęconych tylko po to, by jeden, jedyny dzień wypadł perfekcyjnie. Po drodze czyhają na Ciebie oczywiście przeszkody – niesłowni usługodawcy, wtrącający się we wszystko rodzice, wiecznie zajęty czymś innym narzeczony. Nie jest łatwo!

Zwłaszcza, że zewsząd zalewa Cię wizja ślubu idealnego. Przeglądasz Pinteresta i widzisz wszystko perfekcyjne, bez skazy! Fora, blogi i książki zasypują Cię poradami, jak zorganizować ślub doskonały.

A ja Ci powiem jedno: Twój ślub będzie doskonały, bo będzie Twój! Koniec kropka. A teraz kilka głębokich wdechów i wydechów i czytaj dalej. Bo naprawdę nie musisz się stresować – przeciwnie, ciesz się tym świętem miłości, jakim jest Twój ślub i wesele!

Myślisz, że łatwo mi to pisać, bo papier, to znaczy blog, wszystko przyjmie? Nie. Sama łatwo się stresuję i przejmuję wieloma rzeczami. Wiem jednak, że z perspektywy czasu dużo bardziej cieszyłabym się przygotowaniami do ślubu, gdybym stresowała się mniej. I zamiast zadręczać się drobiazgami, które w moim przekonaniu były niedoskonałe, po prostu cieszyła się chwilą!

Jak to zrobić?

1. Daj sobie margines błędu

Załóż od razu, że coś gdzieś pójdzie nie tak. O ile pan młody zjawi się na czas przed ołtarzem, cała reszta jest naprawdę mniej istotna. Nie panikuj, że nie ma lampek do czerwonego wina. Odpuść sobie zadręczanie się kolorem kremu na muffinkach. DJ pomylił piosenki i tę na wejście zagrał na podanie tortu? Trudno! Drobiazgi, często przez gości niedostrzeżone, nie przełożą się w żaden sposób na pozytywny odbiór całej uroczystości.

2. Skup się na tym, co kochasz!

Nie tylko na Twoim narzeczonym :) Jeśli Twoim „konikiem” są dekoracje ślubne – to na nich skup się szczególnie – bo planowanie ich przyniesie Ci najwięcej radości. Nie bój się eksperymentować, podejmować decyzji – ale nie daj się zwariować. Nie popadaj w obsesję. W trudnych momentach spójrz na ten element uroczystości z szerzej perspektywy. Nie odbieraj sobie jednak przyjemności planowania tego, na czym szczególnie Ci zależy.

12194284_10205012995036689_1871442294_o

3. Zaufaj innym

Konsultantowi ślubnemu, florystce, narzeczonemu – oni naprawdę chcą dla Ciebie jak najlepiej. Odpuść sobie doglądanie każdego szczegółu, daj o to zadbać innym osobom zaangażowanym w Wasz wielki dzień! Staranny dobór usługodawców da Ci z pewnością większy spokój ducha, więc aktywnie uczestnicz w tym procesie – żebyś miała zaufanie do wybranych przez Was osób.

4. Zrób coś dobrego

Ślub i wesele to wspaniała okazja, by zrobić coś dobrego. Nie będziesz wtedy skupiać się wyłącznie na sobie – przeciwnie, odnajdziesz dodatkowy, głębszy sens. Może być to zaangażowanie w akcję charytatywną, pomoc schronisku dla zwierząt, ale także coś dobrego dla Twoich najbliższych – poświęcenie czasu dziadkom, przygotowanie pamiątkowego albumu dla rodziców. Wszystko to, co sprawi, że to inni będą celem Twojego działania!

5. Weź „urlop” od planowania ślubu

Oczywiście, razem ze swoim narzeczonym. Zróbcie to, co robiliście, gdy Wasze rozmowy nie koncentrowały się głównie na planowaniu ślubu i wesela. Niezależnie od tego, czy było to wspólne gotowanie, czy mecz Legii Warszawa, aktywność ta ma pozwolić Wam cieszyć się…sobą. A nie postępem przygotowań do ślubu.

A Ty, masz sposób na to, by bezstresowo podejść do ślubnych przygotowań? Daj znać w komentarzach!

Fot. Krystyna Sarnacka PhotographyAbout

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.