9n9L4gMg0id7Rs8Sfbd27_Ijbv7S8AXGCDBSElfX0UA,TDQrItdywKIPGgu2SYLpLP_B7QyYacrBMGYBK9Kzv1M

Ile kosztuje wesele? Część VI: foto i video ślubne

Rezygnacja z fotografa ślubnego jest jednym z największych błędów jaki można popełnić planując ślub i wesele. Wspomnienia są ulotne, nastrój tego dnia niepowtarzalny, trudno uchwycić to lepiej niż na fotografiach. Podobnie z filmem. Już to kiedyś pisaliśmy, ale nie zaszkodzi jeszcze raz.

W dniu ślubu dzieje się mnóstwo i na dodatek wszystko na raz. Dzień później pamiętacie to wszystko jak przez mgłę i dopiero na filmie czy na zdjęciach możecie dostrzec jak bawili się goście, jak pięknie była udekorowana sala i jak tego dnia cieszyli się Wasi rodzice. Naprawdę trudno o lepszą pamiątkę! No dobrze, a ile ta przyjemność kosztuje? Rozbieżności w cenach są ogromne – tak jak różnice w cenach mieszkań albo samochodów.

1. Fotografia ślubna – koszt zazwyczaj waha się od 1000 do 4000 zł. W przypadku najbardziej rozchwytywanych fachowców znacznie wiecej.

Od czego zależy? Od renomy fotografa – wiadomo początkujący dyktują niskie stawki, rozchwytywani profesjonaliści cenią się znacznie wyżej. Duże znaczenie ma też czas poświęcony na przygotowanie materiału oraz to, co finalnie otrzymujemy. Najtańsza opcja obejmuje fotografowanie ceremonii ślubnej, plener i kilku pierwszych godzin wesela. W rozszerzonym pakiecie fotografujemy również przygotowania, błogosławieństwo i wesele łącznie z oczepinami. Wybór rozszerzonej opcji to większy koszt, bo fotograf musi poświecić Wam więcej czasu. W zamian otrzymujemy znacznie większy wybór zdjęć.

Co jeszcze jest zapisane w umowie i wpływa na cenę? Ilość zdjęć w albumie i minimalna ilość zdjęć, które otrzymujecie w formie elektronicznej.

Jak kształtują się ceny podpowiada nam szacunkowy cennik u Wojtka Gajewskiego. Opcja podstawowa (ceremonia, wesele do 2h oraz początek wesela z pierwszym tańcem, plener) to 1700 zł. Droższy pakiet obejmujący także przygotowania i większy wybór zdjęć to cena od 2500 zł. W Warszawie jak zawsze jest drożej, dlatego warto się również zastanowić nad szukaniem profesjonalego fotografa poza swoim miastem – my mieliśmy fotografa z Wrocławia. Na pewno zawsze warto uzgodnić swoje indywidualne potrzeby, żeby otrzymać najlepszą ofertę cenową dopasowaną do Waszych potrzeb.

Warto zrozumieć, że w zdjęciach ślubnych to nie ilość jest najważniejsza, ale ich jakość. Dlatego jeżeli fotograf proponuje nam pakiet kilkuset zdjęć z opcją przekazania wszystkich zretuszowanych zdjęć, to powinno wzbudzić to nasze podejrzenie. Zdecydowanie lepszą pamiątką będzie pakiet około 200 zdjęć, tak jak my wybraliśmy i z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Jak szukać fotografa?

Przede wszystkim polegać na rekomendacjach innych par. A jeśli szukamy fachowca w internecie warto zobaczyć jego przykładowe realizacje. Rabaty najłatwiej dostać rozmawiając z fotografem na targach ślubnych.

2. Film – może kosztować równie dobrze 1500 zł jak 5000. Albo więcej.

Co decyduje o cenie? Mnóstwo różnych rzeczy. Po pierwsze region – wiadomo – najdrożej jak zawsze jest w Warszawie. Po drugie liczba godzin potrzebna do przygotowania filmu. To oznacza zaangażowanie kamerzysty w dniu ślubu – czy kręcimy przygotowania do ślubu, ile trwa wesele, czy następnego dnia chcemy filmować poprawiny. Zawsze drożej jest wtedy, kiedy plener realizujemy innego dnia niż odbywa się ślub i wesele. Do tego dochodzi czas niezbędny na postprodukcję – zmontowanie materiału, przygotowanie napisów, podkładu muzycznego etc. Nieprzypadkowo na video czeka się po kilka tygodni albo nawet miesięcy. Czasami jeśli wesele odbywa się daleko od miejsca zamieszkania filmowca dochodzi do tego dopłata za dojazd. Jeśli mieszkając w Krakowie zażyczymy sobie obecności fachowca z Gdańska trzeba liczyć się z kosztami.

Jak szukać kamerzysty?

Podobnie jak w przypadku fotografa ogromną rolę odgrywają rekomendacje. Dużo łatwiej o dobrego fachowca z polecenia niż z łapanki. A co jeśli nie mamy zaufanego specjalisty? Wtedy warto oglądać strony internetowe i przykładowe realizacje na Youtube lub Vimeo. Zazwyczaj wystarczy obejrzeć 1-2 filmy, żeby wiedzieć, czy taki poziom realizacji spełnia nasze oczekiwania czy nie. Co innego relacja z jedzenia kotleta, a co innego ślubny teledysk w jakości HD przeplatany wypowiedziami gości. Jeśli szukamy rabatów zdecydowanie warto wybrać się na targi ślubne – tam mnóstwo filmowców oferuje swoje usługi w niższych cenach.

My zmieściliśmy się w budżecie poniżej 3000, choć w tej chwili standardowa stawka u Krystiana Hensza (hensz.pl) to ok 3500 zł.

W cenie praca Krystiana mniej więcej od godziny 9.00 (przygotowania) do 22.30 (kulminacyjny pokaz sztucznych ogni). Efektem pracy był film trwający ok 70 minut i teledysk ok 4 min. Materiały dostaliśmy na USB w eleganckim, spersonalizowanym pudełku z naszym zdjęciem. Część kwoty została wpłacona jako zaliczka w dniu podpisania umowy. Jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny jesteśmy bardzo zadowoleni, biorąc pod uwagę, że na początku poszukiwań rozważaliśmy propozycje dwa razy droższe.

Warto pamiętać o tym, że usługi filmowe nie kończą się na dokumentowaniu ślubu i wesela. Z pomocą profesjonalisty możemy także zrealizować filmowe podziękowanie dla rodziców. Dodatkowy koszt 500-1000 zł.

Czy mamy jakieś dobre rady?

Na pewno nie należy wybierać najdroższej propozycji. Bo cena nie zawsze w prosty sposób przekłada się na jakość. Warto wiedzieć, że niektórzy artyści łączą usługi foto i video – w pakiecie zawsze możemy liczyć na rabat, ale nie należy też zbyt łatwo wierzyć w “pakiety”, ponieważ ich jakość może być gorsza niż wynajęcie osobno profesjonalnego fotografa i kamerzysty odpowiadającym naszym gustom.About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.


Komentarze

  1. […] widzicie podejrzanie niskie ceny, powinno Wam dać to do myślenia […]

michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet kate spade outlet kate spade outlet kate spade outlet coach outlet online coach outlet online coach outlet online coach outlet online air max pas cher chaussures de foot golden goose saldi outlet golden goose pas cher michael kors outlet 2018 kate spade outlet 2018 coach outlet 2018 max maillots nike tn pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet