10494522_10203332101920034_2040788950427981060_n (1)

Ile kosztuje wesele? Część II: atrakcje dla gości

Często spotykam się z opinią, że dodatkowe atrakcje na weselu są niepotrzebne, a o tym, czy zabawa jest dobra decyduje wyłącznie dobre jedzenie, dobry alkohol i dobry zespół lub D.J, który sprawi, że nikt nie będzie schodził z parkietu.

Być może na wielu weselach to się sprawdza. My z Magdą mamy charakter dużych dzieci, w dodatku nadpobudliwych. Na wszystkich imprezach szybko się nudzimy i szukamy różnorodnych rozrywek – na weselach także. Z tego powodu byliśmy przekonani, że gościom trzeba zapewnić inne formy spędzania czasu, bo sami chętnie takich poszukujemy. Coś w końcu trzeba robić jeśli zejdziemy z parkietu po 3 piosenkach i akurat nie mamy ochoty na ciasto lub żurek albo gadanie z ciotką. Oprawa muzyczna to także atrakcja, ale o tym napiszemy w osobnej notce. Dziś alternatywne atrakcje dla gości.

1. Fotobudka – czytając blogi ślubne można odnieść wrażenie, że jest tak modna, że pojawia się na każdym weselu. W rzeczywistości poza własnym weselem mieliśmy okazję zrobić sobie zdjęcia w fotobudce… głównie na targach ślubnych. A szkoda, bo to moim zdaniem prawdziwe „must have” na udanym weselu. U nas budkę odwiedzili praktycznie wszyscy goście. A same zdjęcia to podwójnie fajna sprawa – nie dość że fun w trakcie ich robienia i dobierania zabawnych przebrań, to jeszcze pamiątka z wesela.

Koszt: u nas1000 zł. Warto wspomnieć, że ceny specjalnie się nie różnią. Można liczyć 800-1200 w zależności od firmy i czasu działania budki (od 2 do 4 godzin). To wszystko koszt obejmujący przewiezienie sprzętu, rozłożenie go na miejscu, zapewnienie rekwizytów, zrobienie zdjęć i kilka godzin pracy animatorów. Można znacznie obniżyć cenę konstruując fotobudkę samemu albo jako alternatywne rozwiązanie porozdawać gadżety gościom, a robienie zdjęć pozostawić fotografowi – na małym weselu w restauracji ten patent naprawdę dobrze się sprawdza!

2. Piłkarzyki – z założenia zabawa dla dzieci, w praktyce stół do gry jest okupowany przez dorosłych. U nas za darmo bo był po prostu na stanie w Centrum Inspiracje. Alternatywą dla piłkarzyków może być cymbergaj albo stół bilardowy. Są firmy, które zajmują się wynajmowaniem takich sprzętów.
Koszt: u nas 0 zł

3. Prezentacja multimedialna – my poprosiliśmy naszego przyjaciela, żeby przygotował filmową prezentację o nas. Znamy też bardzo fajne przykłady filmowych podziękowań dla gości. Taka forma bardzo nam odpowiada, bo na weselu na którym tyle się dzieje dobrze jest zebrać wszystkich gości, żeby przekazać to co chcemy w formie kilkuminutowego video. Prezentacja może mieć dowolną formę – równie dobrze może to być nagranie jak pokaz slajdów lub pokaz zdjęć z podkładem muzycznym.
Koszt: u nas 0 zł. Mieliśmy to szczęście, że w centrum konferencyjnym odpalanie multimediów jest na porządku dziennym, więc zawsze można liczyć na rzutnik. Jak jest z tym na typowych salach weselnych nie wiem.

4. Karaoke – kto nie lubi pośpiewać jak wypije? Wiadomo jak jest. Zrobienie z tego zorganizowanej zabawy nie wydaje się złym pomysłem, szczególnie jeśli mamy na miejscu profesjonalną obsługę. Nasz D.J na co dzień zajmuje się również prowadzeniem imprez karaoke, więc wystarczyło powiedzieć, jakie piosenki chcemy. Kwestia dogadania się i ewentualnej drobnej dopłaty.
Koszt: 0 -200 zł

5. Pokaz fajerwerków – prawdziwa ozdoba udanego wesela. U nas pełnił także rolę kulminacyjnego momentu imprezy, ponieważ nie planowaliśmy oczepin albo jakichś innych istotnych wydarzeń późnym wieczorem. Czym jest taki pokaz? Na pewno dużym wydarzeniem, które nie ma nic wspólnego z odpalaniem rakiet przez sąsiada w sylwestra. Pokaz to profesjonalnie przygotowany show obejmujący odpalenie kilkuset ładunków w krótkim czasie z zachowaniem odpowiedniej dynamiki, czasem także z dobranym podkładem muzycznym.  Naprawdę trudne zadanie i bardzo widowiskowe efekty. Decydując się na współpracę z firmą zajmującą się pirotechniką otrzymujemy nie tylko wybuchy, ale także wybór miejsca na odpalenie fajerwerków, załatwienie wszystkich zgód i formalności z tym związanych i wreszcie bezpieczne przeprowadzenie całej operacji.

Koszt: 2000-4000 zł, u nas 2500 zł.
Warto wspomnieć, że firmy urządzające pokazy czasami sprzedają również gotowe zestawy do samodzielnego odpalenia w cenie poniżej 1000 zł.

Czy poza tym rozważaliśmy inne atrakcje? Jasne, że tak. Przez chwilę myśleliśmy także o czekoladowej fontannie albo pokazie barmańskim. Jednak ostateczny wybór uważamy za bardzo trafny Szczególnie warto zainwestować w fotobudkę. Koszt relatywnie mały w kontekście wszystkich wydatków weselnych, a jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z negatywną opinią na ten temat.About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.