10552654_10203491851993686_8406716974344868440_n

Przewodnik stylu pana młodego: jak wybrać garnitur ślubny?

Dużo można przeczytać o wyborze odpowiedniej sukni ślubnej. Tymczasem niewiele porad można znaleźć na temat tego, jak wybrać garnitur pana młodego.

Z Maćkiem było o dziwo bardzo łatwo! Jego garnitur nie wymagał ŻADNYCH poprawek!

Gdy porównuję jego garnitur ślubny do poprzedniego garnituru, widać duży postęp w doborze stroju. Tamten jest na niego za duży i za długi. A pomyśleć, że kilka lat temu Maciek był przecież jeszcze drobniejszy!

Jak więc dobrać odpowiedni garnitur?

1. Weź pod uwagę miejsce ceremonii, motyw przewodni wesela i porę roku!

Jeśli bierzecie ślub w lecie, a ceremonię organizujecie w ogrodzie, odpuśćcie czarne, trzyczęściowe garnitury! Panu młodemu będzie za gorąco!

Osobiście jestem fanką granatowych, ale Maciek trafił na świetny garnitur w kolorze taupe, który, w zależności od światła, przybierał nieco inny odcień – bardzo nam się to spodobało!

Jeśli decydujecie się na bardzo eleganckie przyjęcie, na przykład na zamku, wtedy sprawdzi się smoking lub frak. Frak jest symbolem najwyższej elegancji, używa się go tylko przy szczególnie uroczystych okazjach, jak ślub właśnie, czy bardzo uroczyste bale (white tie dress code). Frak to ten strój z marynarką o długich, charakterystycznych połach, przypominających ogon jaskółki.

Smoking (black tie dress code) plasuje się pod względem oficjalności między garniturem a frakiem. Charakterystycznym dodatkiem do smokingu jest tzw. pas hiszpański. Ale nie musimy go wkładać, gdy decydujemy się na kamizelkę. Do smokingu dobieramy koniecznie MUCHĘ, a nie krawat!

640px-Frack_LGEBlack_Tie-Regular_LGE

2. Dobierz odpowiedni fason garnituru!

Zwłaszcza, jeśli chodzi o marynarkę. Szczupli panowie powinni wybrać marynarkę taliowaną, dopasowaną do sylwetki (slim-fit).

Decyzji do podjęcia jest o wiele więcej: dwu-czy trzyczęściowy (czyli z kamizelką), jedno- czy dwurzędowy (dwurzędowy raczej dodaje kilogramów!), z jednym lub dwoma rozcięciami (styl angielski) z tyłu marynarki.

3. Zadbaj o to, by garnitur był dobrze dopasowany – jeśli trzeba, zdecyduj się na poprawki krawieckie!

Przede wszystkim należy zadbać o to, by marynarka była dobrze dopasowana  w ramionach. Jeśli jest zbyt luźna, zapada się na ramionach, a jeśli zbyt wąska – biceps jest zbyt mocno opięty. Zwróćcie uwagę na uwypuklenia u góry rękawów, poniżej szwów – jeśli takie się pojawią, oznacza to, że dany garnitur nie jest Wam pisany.

Zerknijcie poniżej, na ściągawkę, dzięki której sprawdzicie dopasowanie poszczególnych elementów garnituru.

11061760_1543821885879277_5719714259395085116_n

10996272_1543433062584826_4020061683692337567_n (1)

4. Garnitur dopełnią dodatki!

Pamiętajcie, aby dobierając garnitur, mieć w pamięci elementy, z którymi ma się on komponować. A najlepiej mieć je nie tylko w pamięci, ale przy sobie, podczas mierzenia garnituru. Koszula, buty, krawat – pomogą Wam dobrać odpowiedni garnitur, ponieważ to dodatki w dużym stopniu decydują o finalnym looku.

Dobrze, żebyście trzymali się jednego spektrum kolorystycznego (kolory ciepłe lub zimne) w przypadku garnituru, koszuli, krawatu.

O butach dla pana młodego będziemy pisać jeszcze oddzielnie, jesteśmy jednak zwolennikami reguły, że „mniej znaczy więcej” – Maciek zdecydował się na gładkie, sznurowane lakierki bez zbędnych ozdób.

5. Garnitur + suknia ślubna!

Pamiętajcie, że strój pana młodego musi komponować się z suknią ślubną. Przykładowo, jeśli panna młoda ma zwiewną suknię  ślubną, powinniście dobrać garnitur w jasnych barwach, a nie na przykład frak lub smoking. Z drugiej strony, jeśli panna młoda ma błyszczącą suknię, Wy także powinniście błyszczeć, decydując się na opalizujący kolor.

Podobnie jak przy koszuli, którą dobieracie pod kolor sukni narzeczonej (skrawki materiału można  dostać w salonie sukni ślubnych przy zakupie kreacji), zakup garnituru powinien również być skoordynowany.

Na koniec jeszcze zauważymy, że o ile panny młode dość często szyją swoje suknie na zamówienie, to panowie znacznie rzadziej decydują się na szycie garnituru. A to duży błąd! Jeśli macie problem z dobraniem dla siebie garnituru, znacznie prostszym rozwiązaniem będzie uszycie go na wymiar! Naprawdę warto: dobrze skrojony garnitur zapewni Wam nie tylko piękne wyglądanie na ślubnych zdjęciach, ale przede wszystkim: swobodę ruchu i możliwość dobrej zabawy przez całą noc.

Nie mówiąc o tym, że przyda Wam się jeszcze wieeele razy!About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.