13407447_10208431823969898_338809871_n

Ślubna fotoksiążka – krok po kroku

Zdjęcia ze ślubu to najpiękniejsza pamiątka z Waszego wyjątkowego dnia. Nic tak nie będzie Was poruszać, jak oglądanie po latach kadrów z najpiękniejszego dnia Waszego życia. Te emocje, te uśmiechy, te gesty – wszystko niezapomniane! Kluczem do pięknych wspomnień jest oczywiście perfekcyjne przygotowanie: w dniu ślubu wyglądacie jak milion dolarów, zatrudniliście najlepszego fotografa, który pokazał Was od najlepszej strony. Sprawą równie istotną jest nadanie ślubnym kadrom odpowiedniej formy – opowieści. W tej roli najlepiej sprawdza się stworzenie fotoksiążki – a tym samym, wykreowanie Waszej własnej, ślubnej historii.

Za 10 lat będziecie pokazywać dzieciom nie zdjęcie zgrane na iPhone’a czy zamieszczone na Instagramie, lecz właśnie pięknie wydaną fotoksiążkę, której bohaterami będziecie Wy!

Podobnie już teraz – chcecie podarować rodzicom czy świadkom niezapomnianą pamiątkę z Waszego wyjątkowego dnia? Efektowna książka ze zdjęciami jest dużo lepszym pomysłem niż nawet 1000 zdjęć zgranych na płytę CD albo pendrive.

13453685_10208431823809894_1397283233_n

Jak więc przygotować niepowtarzalny ślubny album?

 

1. Zastanówcie się, co ma się w nim znaleźć

Pozornie banalna sprawa, w praktyce to już nie takie oczywiste. Zdjęcia ślubne to znaczy tylko ze ślubu? A może także zdjęcia z wesela albo fotorelacja z przygotowań? To od Was zależy, jaką wybierzecie konwencję. Jeśli nie możecie się zdecydować, można zawsze przygotowań kilka wersji o różnym przeznaczeniu. Na przykład jeden album tylko dla Was, a drugi przeznaczony dla szerszej publiczności, hmm?

2. Wybierzcie fotografie, które się od siebie różnią

Im szerszy punkt widzenia, tym lepiej możemy opowiedzieć historię swojego ślubu. Fajnie, jeśli obok pozowanych zdjęć znajdą się takie zrobione z zaskoczenia, obok typowych portretów- fotografia z szerszym planem, a od czasu do czasu znajdzie się także miejsce na zbliżenia i detale, takie jak bukiet czy obrączki. Im większa różnorodność w albumie, tym lepiej.

3. Pobawcie się układem strony

Nawet najlepsze zdjęcia pokazane w schematyczny sposób mogą zwyczajnie znudzić. Dlatego można odrobine poeksperymentować – korzystając z kreatora online możemy zamieniać zdjęcia miejscami, dodawać, powiększać, zmniejszać i dodawać tekst w wybranym przez siebie miejscu. To nie tradycyjny album z gotowymi przegródkami na fotografie – tutaj prawie wszystko jest dozwolone.

4. Pokażcie swoje emocje

Ślub to wydarzenie z którym związane jest mnóstwo pozytywnych uczuć. Warto pokazać całą gamę uczuć, które tego dnia Wam towarzyszyły. Skupienie w drodze do ołtarza, ulgę, kiedy udało się dobrze powiedzieć przysięgę, moment, gdy patrzycie na siebie z miłością, radość, śmiech, a może także wkradające się zmęczenie pod koniec imprezy.

5. Pamiętajcie, że nie da się tego zrobić źle

Wszystkie trudne momenty są już dawno za Wami. Nie popełnicie żadnego faux pas wybierając takie zdjęcia, a nie inne. Nikt normalny nie obrazi się dlatego, że jest na 3 zdjęciach, a wuj na 4 albo, że wybraliście takie z głupią miną. Tworzenie albumu to zabawa dla Was i okazja do wspomnień, bez żadnej spiny i stresu. Trudno o przyjemniejsze doświadczenie po ślubie, może z wyjątkiem podróży na Maltę ;)

No to teorię mamy już za sobą.

13473933_10208431823569888_858374973_n


A jak to się robi w praktyce?

Nic trudnego! Przeprowadzimy Was przez cały proces wspólnie z empikfoto.pl

 1. Wchodzimy na tę stronę i wybieramy format książki oraz odpowiadający nam szablon.
  empik2

 1. Zanim klikniemy „Stwórz fotoksiążkę” potwierdzamy jeszcze format oraz rodzaj papieru – kredowy lub fotograficzny – matowy albo błyszczący. Jeśli wcześniej wybieraliśmy rodzaj papieru na zaproszenia i winietki mamy już w tym pewną wprawę, więc na pewno pójdzie szybko i sprawnie :)

 2. Po zatwierdzeniu tych parametrów zaczynamy tworzyć naszą fotoksiążkę! Na początek oczywiście ładujemy zdjęcia. Nie trzeba zresztą zaciągać od razu wszystkich, które znajdą się w albumie – możemy dodawać nowe zdjęcia w kolejnym kroku pracując już nad konkretną stroną w albumie. Zdjęcia mogą pochodzić oczywiście z rożnych źródeł – nie tylko z dysku ale również z Facebooka albo naszego konta na empikfoto.pl, jeśli wcześniej je tutaj wywoływaliśmy.
  empik1

 3. Przechodzimy do podglądu poszczególnych stron w fotoksiążce. Teraz wybieramy, które zdjęcia znajdą się na każdej stronie. Do pierwotnego wyglądu nie ma się co przywiązywać, bo na tym etapie można zmienić praktycznie wszystko – zmieniać liczbę zdjęć na stronie, powiększa lub pomniejszać fotografie, obracać obrazy, zamieniać na ich lustrzane odbicie, opisywać dowolnym tekstem. Jeśli wena trochę nas poniosła i na 28 stronach nie mieszczą się wszystkie artystyczne wizje, nie ma problemu – można dodać dodatkowe strony do szablonu.
  empik4

 1. Cztery godziny później, kiedy uważamy, że nasze dzieło jest gotowe czas przejść do realizacji zamówienia. Klikamy na „koszyk” i rejestrujemy konto lub logujemy się jeśli konto w empikfoto.pl zakładaliśmy wcześniej. Dla leniwych jest także opcja logowania się przez Facebooka. Następnie jak w standardowym sklepie internetowym określamy liczbę sztuk, formę płatności i sposób dostawy produktu.


Dla mnie ogromnym atutem jest możliwość odebrania albumu w wybranym salonie Empik bez ponoszenia kosztów wysyłki. W końcu nie ma nic gorszego niż użeranie się z kurierami albo latanie z awizo na pocztę.

empik5

Na koniec dodam jeszcze, że fotoksiążka to fajny pomysł nie tylko w kontekście ślubu, ale też innych ważnych wydarzeń z życia, które chcielibyście udokumentować i zachować na dłużej. Pierwsze wspólne wakacje, urodziny czy rocznica to także świetne okazje do przygotowania okolicznościowego albumu!

Tekst powstał we współpracy z empikfoto.plAbout

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.