10527355_10203491774831757_1933188699025501731_n

Drogo czy tanio: jak ocenić wycenę usługodawcy?

Ceny ślubnych usług mogą się bardzo różnić. Dużo zależy od regionu Polski, dużo – od doświadczenia usługodawcy. Wybierając sprawdzonych usługodawców, najczęściej możesz być pewna, że w 100% dostajesz to, za co płacisz.

Zwłaszcza, że jeśli od jakiegoś czasu przygotowujesz ślub i wesele – jesteś już rozeznana w cenach.

Czasami jednak usługodawca przedstawia Ci wycenę, a Ty nie wiesz, czy to drogo, czy wcale nie. Z jednej strony – nie chcesz przepłacać, ale z drugiej – jesteś w stanie zapłacić odpowiednią kwotę za odpowiednią usługę. Jak zweryfikować wycenę (i czy w ogóle można)?

1. Nie porównuj cen z ubiegłymi latami

Wyceny są aktualne zazwyczaj dla danego sezonu ślubnego. Zwłaszcza w przypadku fotografów czy filmowców. Rynek zmienia się dynamicznie, oni nabierają doświadczenia i mogą pochwalić się kolejnymi realizacjami. To, że ceny rosną, wynika ze względu na zainteresowanie danym usługodawcą, a także – w związku z jego rozwojem, np. sprzętowym. Dlatego staraj się znaleźć możliwie aktualne wyceny, na pewno nie starsze niż sprzed dwóch lat.

2. Sprawdzaj dokładnie, co wchodzi w zakres usługi

Czasami opcja droższa zawiera na przykład dojazd, wydrukowanie X zdjęć, albo koszty wysyłki. Stąd może powstać mylne poczucie różnicy w cenie, która tak naprawdę nie wynika z różnicy samej ceny, lecz kosztów dodatkowych.

3. Pytaj o zniżki

Usługodawcy często oferują zniżki – wystarczy śledzić ich profile w mediach społecznościowych albo wziąć udział w targach ślubnych. Czasami są to dobre oferty, które pozwolą sporo zaoszczędzić! I znowu, nie porównuj ceny bez zniżki u X i ceny ze zniżką u Y – bo to po prostu nie fair!

4. Jeśli jesteś niezdecydowana, porównuj wyceny

Niby najprostszy sposób, ale nie chcę Ci go od razu doradzać. Wycena usług związanych ze ślubem to naprawdę skomplikowana sprawa, warunkowana przez wiele czynników. Proste porównywanie, jak to, że puszka Coca-Coli w sklepie X kosztuje tyle, a w sklepie Y tyle, nie ma tutaj zastosowania. Ale jeśli totalnie nie wiesz, czy to drogo, czy nie, wyceń usługę jeszcze w innym miejscu – byle nie na drugim końcu Polski. Jak już pisałam, dużo tu zależy od geografii, więc nie porównuj Warszawy i Pszczyny.

10357129_10203491787112064_8949062396430617118_n (1)

5. Patrz realistycznie

Czy coś jest „drogo” czy „tanio”, zależy od całości weselnego budżetu. Dlatego zawsze oceniaj, mając przed oczami finalną kwotę, którą możesz wydać. Wtedy będziesz potrafiła ocenić priorytety, czy dana usługa jest warta tego, by zajmować określony procent w Twoim budżecie.

6. Nie sugeruj się opiniami innych

To, że inna panna młoda napisała na forum ślubnym, że coś jest „drogie”, nie oznacza, że faktycznie takie jest. Może dla Ciebie tamta kwota jest spokojnie do przełknięcia, a może zależy Ci na określonej jakości usług, o których autorka wątku nawet nie ma pojęcia. Uważaj na takie „sądy ostateczne”. Dużo w budżetach ślubnych subiektywizmu!

7. Nie idź tam, gdzie wszyscy

Zanim wybierzesz topowego usługodawcę, zastanów się przez chwilę. Czasami możesz znaleźć usługodawcę o podobnym poziomie, który (jeszcze) nie ma tak nakręconej reklamy, a ceny ma dużo bardziej znośne. Nie idź tam, gdzie wszyscy, daj sobie chwilę na znalezienie usługodawcy.About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.