zrobswojslub1

„Co łaska” – to znaczy ile?

W przypadku ślubu konkordatowego, wielokrotnie spotkasz się z określeniem „co łaska”. Często o opłatach kościelnych panują mity – zazwyczaj demonizujące kwoty, które należy zapłacić. Planując nasz ślub i wesele, spotkaliśmy się nawet z opinią, że ślub kościelny jest szalenie drogi, bo kosztuje…10 tysięcy!

Oczywiście, spokojnie kwoty tego rzędu możesz włożyć między bajki. My za ślub kościelny zapłaciliśmy więcej niż za ślub w USC, ale mniej niż mielibyśmy zapłacić za ślub cywilny w plenerze.

O czym pamiętać w kontekście opłat kościelnych?

1. Często podawane są konkretne kwoty

Raczej nie dotyczy to opłat za sam ślub, bo to jednak „co łaska”, lecz drobniejszych spraw, jak rezerwacja terminu, czy opłaty kancelaryjne. Parafie raczej nie mają terminali do płatności kartami, trzeba być przygotowanym na operacje gotówkowe – o czym zdarzyło nam się zapomnieć, bo na co dzień wszędzie, nawet za najdrobniejsze zakupy, płacimy kartą.

2. Nie sugeruj się „dobrymi radami”

Daruj sobie czytanie na forach wątków, ile wynosi „co łaska”. Instytucja tego założenia określa, że możesz dać tyle, na ile jesteś w stanie sobie pozwolić. Nie zapożyczaj się, by hojnie sypnąć groszem, ale też nie traktuj tego jako okazji do skąpstwa. Nie porównuj się z innymi: każdy daje tyle, ile może!

3. Podejdź do tego konkretnie

Ślub kościelny to określona praca. Księdza, siostry zachrystianki, organisty. To czas poświęcony w sobotę (lub inny dzień tygodnia), który mogliby przeznaczyć na coś innego. To również kwestie amortyzacji pewnych elementów wyposażenia kościoła. Tak, jak Ty, niezależnie od swojego zawodu, masz pewną stawkę godzinową, kieruj się podobnymi zasadami przy określaniu „co łaska” za pracę osób zaangażowanych w Twój ślub.

QXclrWN-unjHNgNS8G0JLjudcaxglcnnnEXbtjQ0w6U,3ZH8TF0Nd4dje19G3bNmQIYTwnpIgbzVQWfHAjEgW44

4. Nie dawaj pieniędzy, by „się pokazać”

To częsty problem w mniejszych miejscowościach. Grubość koperty z opłatą za ślub ma być wyznacznikiem statusu materialnego całej rodziny, by wszyscy sąsiedzi zazdrościli. Nie daj się zwariować! Jeśli bierzesz ślub kościelny to z powodów głębszych niż samo tylko decorum. Nie zapędzaj się w pułapkę konieczności zrobienia wszystkiego „na bogato”. Totalnie nie o to chodzi! Zresztą, papież Franciszek promuje znacznie skromniejsze podejście :)

5. Zaporowa kwota? Idź do konkurencji!

Owszem, zdarzają się parafie, chociaż sama nigdy nie spotkałam się z taką sytuacją, w której proboszcz mówi, że „co łaska, ale nie mniej niż X”. Bardzo mi się takie podejście nie podoba. Na tyle, że wybrałabym ślub w innej parafii. Oczywiście, to Twoja decyzja, ale jeśli kwota określona w taki sposób jest dla Ciebie zaporowa, wybierz inną parafię. Z załatwieniem ślubu w parafii innej niż Twoja własne, nie ma większych problemów.

A Ty, spotkałaś się z cennikiem, czy normalnym podejściem do „co łaska”About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.


michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet michael kors outlet kate spade outlet kate spade outlet kate spade outlet coach outlet online coach outlet online coach outlet online coach outlet online air max pas cher chaussures de foot golden goose saldi outlet golden goose pas cher michael kors outlet 2018 kate spade outlet 2018 coach outlet 2018 max maillots nike tn pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet