zbieramy pieniądze pod kościołem

Budżet weselny w prostych 7 krokach + wzór do pobrania!

Początki planowania ślubu i wesela, nie licząc zaręczyn, są mało romantyczne. Uniesienia uczuć zastępuje chłodna kalkulacja – i czasami twarde negocjacje finansowe.

Od czego zacząć? Od określenia budżetu. Nie jest to ani łatwe, ani przyjemne, ani sexy. O ileż lepiej byłoby rzucić się w wir przypinania inspiracji na Pintereście albo odwiedzania salonów sukni ślubnych.

Mam jednak dobrą wiadomość – jak przebrniecie przez ten etap, będzie już tylko przyjemniej! Jeśli na samym początku odpuścicie – pod koniec może przyjemnie nie być, bo zwyczajnie zabraknie Wam pieniędzy na wymarzone wesele.

Przyjrzyjmy się budżetowi weselnemu krok po kroku! Na końcu – będzie czekać na Was niespodzianka! 

1. Określcie, KTO płaci

Coraz częściej młoda para, jeśli nie samodzielnie, to częściowo pokrywa koszty wesela. Warto o tym porozmawiać już na samym początku – z rodzicami, ale też z narzeczonym/narzeczoną. Oznacza to bowiem, że na pewnych kwestiach będziecie musieli oszczędzać – na przykład, rezygnując z zakupowych szaleństw w Zarze, albo weekendowych wyjazdów co miesiąc. Może się to wiązać również z planowaniem innych źródeł finansowania, na przykład – braniem dodatkowych zleceń.

O tym, jak rozmawiać z rodzicami pisaliśmy TUTAJ. Pamiętajcie, że im wcześniej ustalicie kwestie finansowe z rodzicami, tym mniej stresu i niedopowiedzeń unikniecie na dalszych etapach.

2. Określcie, kto płaci ZA CO

Tradycyjne podziały, np. że pan młody płaci za alkohol i obrączki, coraz mniej przystają do współczesności. Za to „tematyczny” rozkład kosztów jest bardzo praktyczny. Dzięki temu, łatwiej nawigować płatności i wiedzieć, skąd wziąć np. pieniądze na zaliczkę.

O tym, kto za co płaci, decydujecie Wy. Oczywiście, z rodzicami – jeśli finansują po części Wasze wesele. Darujcie sobie tradycyjne „rewiry” – kierujcie się pragmatyzmem. Mama panny młodej płaci za suknię – bo idzie ją wybrać razem z córką. Panna młoda – za swojego fryzjera i makijaż, bo sama to załatwia w dniu ślubu. Najprostsze rozwiązanie – funkcjonalne – jest najskuteczniejsze.

3. Zaplanujcie wydatki w czasie

Im za więcej rzeczy będziecie mogli zapłacić wcześniej, tym lepiej. W miesiącu ślubu pieniądze lubią uciekać z portfela jak szalone. Dlatego jeśli chcecie na przykład skompletować nietypowe dekoracje, zacznijcie jak najwcześniej – by nie dokładać sobie tych wydatków bliżej ślubu.

4. Pamiętajcie o zaliczkach

Zorientowanie się w gąszczu zaliczek nie jest łatwe. Bez nich jednak się nie obędzie! Zaliczki zazwyczaj płaci się za salę, DJ-a/zespół, fotografa oraz filmowca. Możecie z każdym z usługodawców wynegocjować czas zapłaty i wysokość zaliczki. W przypadku największych opłat (za salę), rozbijcie koszt na więcej niż jedną zaliczkę – będzie to zdecydowanie mniej bolesne.

10467006_10203491783591976_4528805426080372002_o

5. Skorzystajcie z pomocy profesjonalistów

Jeśli macie dużo zobowiązań finansowych, zastanówcie się nad skorzystaniem z usług doradcy finansowego. Pomoże Wam zaplanować wydatki tak, by obciążenia były adekwatne do tego, co zarabiacie. Być może strzałem w dziesiątkę okazać się lokata, z której pieniądze wypłacicie tuż przed ślubem.

6. Załóżcie rezerwę na nieprzewidziane wydatki

Planowanie budżetu weselnego co do złotówki bywa zwodnicze. Wydaje się, że udało nam się sprytnie upakować wszystkie wydatki, tymczasem…wcale tak nie jest. Ot, choćby koszty przesyłki – wystarczy zmienić firmę kurierską, by zdecydowanie wzrosły!

Więcej o nieprzewidzianych wydatkach poczytacie TUTAJ. Dobrą praktyką, chociaż oczywiście, nie zawsze możliwą do zrealizowania, jest „zapas” w postaci 5-10% ślubnego budżetu, właśnie na nieprzewidziane wydatki.

7. Notujcie wszystkie wydatki 

Excel nigdy nie był moim najlepszych przyjacielem, chociaż na kosztorysach kampanii reklamowych (właśnie w Excelu) pracuję na co dzień :) W przypadku wydatków weselnych wyniesiony z pracy nawyk podliczania wszystkich kosztów, zdecydowanie się przydał!

Notowanie wydatków, dodatkowych kosztów, i pilnowanie terminów płatności – to czasami uciążliwe. Koniec końców jednak – może okazać się zbawienne, bo pozwoli Wam kontrolować budżet i wprowadzać odpowiednie korekty. Wszystko po to, by udało Wam się zrealizować wymarzone wesele.

Aby Wam to ułatwić – przygotowaliśmy dla Was wzór weselnego budżetu do pobrania. To wzór, który możecie uzupełnić Waszymi kwotami, a także – datami.

Możecie go uzupełniać offline lub eksportować do dokumentów Google’a i edytować online – Wasz wybór!

Aby pobrać, kliknijcie TUTAJ.

Mamy nadzieję, że Wam się przyda!About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.