10352087_10203491842553450_3318568399104873207_n

Brama weselna – TAK czy NIE?

Lubię te chwile, kiedy tematy na kolejne notki same wpadają. Do dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie jedna czytelniczek, która dyskutowała z nami o tradycjach weselnych. Wśród wielu, które wymieniła pojawiły się również bramy weselne.

O co chodzi? Prosta sprawa. Sprytni dowcipnisie zatrzymują orszak weselny i domagają się prezentów (wódki weselnej, słodyczy) w zamian za ustąpienie z drogi. Prymitywna rozrywka?

Niekoniecznie. Bo przecież zatrzymujący orszak mogą być przebrani w oryginalne, kolorowe stroje, przygotować przedstawienie lub inscenizację, a trudne negocjacje prowadzone najczęściej przez świadków to niezła zabawa dla wszystkich. Widziałem tak dopracowane bramy weselne, że nawet największy ponurak chyba by się uśmiechnął widząc coś takiego na drodze, a autorom należy się ogromny szacunek za pomysłowość i pracę włożoną w przygotowanie czegoś takiego. Zobaczcie sami. Świetne przykłady z Youtube tutaj  albo tu

To jest super, ale musimy sobie uświadomić, że nie każda brama tak wygląda. Mało tego, niektórzy postanowili wykorzystać tę fajną jakby nie było tradycję do swoich celów. Brama weselna to dla niektórych osób sposób na wyłudzanie alkoholu i pieniędzy. Niestety. Najlepszy przykład tutaj  Jedna pani z bramy weselnej zrobiła sobie zawód. A co jeśli sprzeciwimy się obcym ludziom wyłudzającym prezenty? Może się skończyć awanturą, pobiciem i wezwaniem policji jak w tym przypadku

To oczywiście skrajne przykłady, ale czasami trudno powiedzieć gdzie dokładnie przebiega granica między dobrą zabawą a wymuszeniem czy wręcz rozbojem. To jak w pracy, kiedy nie wiemy, czy żarty z kolegi to jeszcze żarty czy już mobbing.

10538058_10203491841393421_839602684941649811_n

A co z moim praktycznym doświadczeniem z tą tradycją? Cóż, właściwie tylko raz miałem do czynienia z bramą weselną. Po pierwszym roku studiów byłem na wykopaliskach archeologicznych . Podczas naszego pobytu akurat odbywało się wesele i niektórzy ze studentów zabawili się w tworzenie bramy, aby „zdobyć” wódkę. Odbiór był raczej pozytywny, z obu stron. Więcej bram nie widziałem nigdy w życiu, a to dlatego, że na ślubach bywałem w Warszawie i to raczej nie z weselem tylko uroczystym obiadem w restauracji. O ile można zablokować drogę do sali weselnej za miastem, zajazdu czy remizy tak trudno zablokować centrum miasta.

No to jak to w końcu jest z tą bramą?
Myślę, że może być fajnie, jeśli zaangażują się w to znajomi, przyjaciele, rodzina. Gorzej jeśli będą to zupełnie obcy ludzie, którzy mogą tę tradycję zwyczajnie zepsuć. Dlatego nie traktowałbym bramy weselnej jako must have, ale raczej fajny dodatek, który wypali jeśli ktoś ma na to pomysł. Właściwie kwestia nie leży nawet na Waszej głowie, bo to bardziej wyzwanie dla gości weselnych, a nie dla nowożeńców.



About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.