10303475_10203491841913434_3790713430239620490_n

ABC podpisywania umów przed weselem

Znalezienie właściwego miejsca na wesele, fotografa, kamerzysty albo zespołu muzycznego na wesele to nie lada wyzwania. Jak już się to uda trzeba w jakiś sposób sformalizować ustalenia. Najpopularniejszą formą jest oczywiście umowa cywilno-prawna, niemniej może być to także inny dokument jak na przykład formularz zamówienia.

Obowiązek przygotowania dokumentu naturalnie spoczywa nie na nas, tylko na wykonawcy, którego wynajmujemy – zazwyczaj każdy dysponuje własnym wzorem z którego korzysta. Niemniej nie należy podpisywać wszystkiego, co nam podsuną pod nos, tylko zorientować się wcześniej, czy umowa jest dla nas korzystna i uwzględnia wszystkie ważne dla nas kwestie. Sprawa jest poważna, ale nie na tyle, żeby biegać wszędzie z prawnikiem. Wystarczy przeczytać nasz krótki poradnik :)

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umów?

1. Dane usługodawcy.

Nie wystarczy napisać, że przyjecie weselne poprowadzi DJ Cocojumbo. Na umowie powinien wylegitymować się imieniem i nazwiskiem, miejscem zamieszkania i nr PESEL. Nie inaczej z firmą, która posiada nie tylko nazwę, ale także adres swojej siedziby i nr NIP.

2. Kontakt.

Najlepiej mailowy i telefoniczny.

3. Dokładny zapis, co jest przedmiotem umowy

Im bardziej szczegółowy tym lepiej.

4. Czas realizowania usługi

Jeśli DJ albo zespół podejmują się poprowadzenia przyjęcia, w umowie musi być zapisana informacja o której godzinie mają zacząć i o której skończyć pracę.

5. Koszt wykonania usługi.

Opisany w sposób precyzyjny i szczegółowy. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy wskazana jest kwota brutto czy netto. Cena może dotyczyć całej usługi lub stawki godzinowej. Przykładowo w przypadku wynajęcia Cadillaca na umowie mieliśmy wpisaną stawkę za 1 godzinę jazdy autem. Warto doprecyzować w takim przypadku, czy dotyczy każdej pełnej godziny, czy każdej rozpoczętej.

6. Informacja o terminach i sposobie płatności.

To ogromnie ważne, czy płatność ma być dokonana z góry, w dniu wykonania usługi, czyli w dniu ślubu czy może w ciągu tygodnia po weselu. Czy przyjmowana jest płatność gotówką czy przelewem, a jeśli przelew to na jaki nr konta.

7. Informacja o terminie dostarczenia zamówionych materiałów

Dotyczy fotografów i kamerzystów, którzy na przygotowanie relacji ze ślubu i wesela potrzebują czasu. Ważne jest, żeby określić z góry, ile będziecie na to czekać. Co innego dostać zdjęcia lub film 30 dni po ślubie, a co innego 90 dni później, prawda?

8. Miejsce dostarczenia zamówionych produktów.

Ważne w przypadku tortu i innych wyrobów cukierniczych, ale również dekoracji czy winietek. Należy określić, czy będą odbierane osobiście tam, gdzie zostały zamówione, dostarczone do domu, czy może bezpośrednio na wesele.

9. Inne szczegółowe informacje.

Zamawiając winietki, tablice rejestracyjne, zawieszki na alkohol i inne papierowe dekoracje mieliśmy ustalone nawet terminy akceptacji przesłanych projektów oraz maksymalną liczbę poprawek w cenie.

10. Plan B.

Czyli wszelkie działania w nieprzewidzianych przypadkach takich jak rezygnacja z usług, odwołanie imprezy lub zmiana jej terminu, choroba wykonawcy etc.

Pamiętajcie, żeby zwrócić na to wszystko uwagę!

Każda umowa powinna być przygotowana w dwóch egzemplarzach tej samej treści.About

Warszawiak na co dzień zajmujący się marketingiem w firmie turystycznej. Wcześniej interesował się wszystkim od archeologii, poprzez RPG i recenzowanie książek, kończąc na grach video. Jak to facet, praktyczny i konkretny wtedy kiedy trzeba.