photographer-455747_1920

10 (niewygodnych) pytań do fotografa

Wracamy z cyklem 10 [niewygodnych] pytań do! Tym razem, pytamy FOTOGRAFA! Od niego zależy uchwycenie wspomnień z Waszego wielkiego dnia! Wybór odpowiedniego fotografa to nie bułka z masłem – a przeglądanie tylko zdjęć w internecie nie wystarczy! Współpraca z fotografem to jeszcze inne aspekty. O co więc go zapytać?

1. Jaki styl fotografii preferuje?

Pewnie, możesz to ocenić na podstawie portfolio, ale nie zawsze. Fotograf może realizować dużo zleceń „klasycznych”, ale lepiej jednak czuje się w fotoreportażu. Dlatego dopytaj go dokładnie, co mu naprawdę w duszy gra!

2. Zapytaj go o sprzęt

Nie tylko po to, by ustalić, czy jest „team Nikon” czy „team Canon”, ale o to, jakie obiektywy najbardziej lubi, jakich najczęściej używa. Widać to później na zdjęciach :) Nie, nie musisz być ekspertem od sprzętu fotograficznego – ale posłuchaj, jak z pasją opowiada o tym, na czym pracuje!

3. Co wchodzi w pakiet usług?

Omów dokładnie to, czego oczekujesz. Czy koniecznie potrzebujesz 10000 nieobrobionych zdjęć (nie!) i albumu w cielęcej skórze.

4. Jak długo czeka się na zdjęcia?

Nie dostaniesz ich następnego dnia, ale warto poczekać :) Czeka się różnie – od miesiąca do 90 dni. Ustal dokładnie, ile będziesz czekać i wpisz tę kwestię do umowy.

5. Ile zdjęć dostanę?

Jak wspomniałam wyżej, nie upieraj się przy 1000 nieobrobionych zdjęć, nie ma to sensu! Zapytaj fotografa, ile standardowo zdjęć Ci przekaże i ustal, jak to będzie wyglądało w Twoim przypadku.

6. Godziny pracy

Porozmawiaj z fotografem, jak wygląda obsługa dnia ślubu: od której godziny chcesz, żeby Ci towarzyszył i do której w trakcie wesela. Najczęściej fotograf kończy pracę po oczepinach – ale koniecznie doprecyzuj, jak jest w tym przypadku!

7. Płatności i zaliczki

Ustal, kiedy przekazujesz zaliczkę i kiedy regulujesz resztę płatności. Ułatwi Ci to planowanie weselnego budżetu, bo przecież fotograf to jeden z większych wydatków!

8. Drugi fotograf – jak to widzi?

Co fotograf sądzi o pracy z drugim fotografem (jeśli koniecznie takiego chcesz). Może ma kogoś, z kim już pracował w takim teamie? Łatwiej będzie obsługiwać wesele zgranemu już duetowi!

9. Jakie zdjęcia jego zdaniem to „must have”?

Zdjęcia z rodzicami, zdjęcie grupowe – jak fotograf widzi ujęcia „obowiązkowe”?

10. Sesja plenerowa – kiedy i gdzie?

Jakie fotograf ma pomysły na sesję plenerową. Kiedy i gdzie proponuje ją zorganizować? A jak widzi Wasze pomysły na taką sesję?

A Ty, co dopisałabyś do tej listy pytań?About

Uzależniona od Facebooka i swojego iPhone'a. Absolwentka dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych, największa w Polsce specjalistka od Baracka Obamy. Znajduje mnóstwo inspiracji na Pinterest i uwielbia amerykańskie programy tv o planowaniu ślubu. Przywiązuje ogromną wagę do szczegółów.